Opublikowany przez: Daniela Proszek 2014-11-25 21:04:16
Samo pojęcie "dom pasywny" jest stosunkowo nowe, jednak używane jest ono oraz częściej. Coraz większe jest również samo zainteresowanie budową domów pasywnych. Czym więc jest dom pasywny? To budynek, który zużywa do 90% mniej energii w stosunku do projektów standardowych. Pasywny standard wznoszenia obiektów budowlanych wyróżniają przede wszystkim doskonałe parametry izolacyjne przegród zewnętrznych, a także stosowanie rozwiązań, minimalizujących zużycie energii w trakcie eksploatacji budynku. Komfort termiczny zapewniany jest przez pasywne źródła ciepła (takie jak: urządzenia elektryczne, ciepło z wentylacji oraz ciepło słoneczne). Budynek pasywny uważany jest za nową koncepcję w podejściu do oszczędzania energii. Roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15 kWh/(m2) - nie bez przyczyny domy te uważane są za najdoskonalszą formę budynku energooszczędnego.
W standardzie pasywnym zrealizowany może zostać każdy budynek - począwszy od domów jedno i wielorodzinnych, poprzez hotele, kościoły, hale sportowe, aż po specjalistyczne budynki wznoszone na potrzeby przemysłu i handlu. Dodatkowo, budynki pasywne mogą otrzymać specjalny certyfikat potwierdzający spełnianie określonych wymagań. Cały proces certyfikacji przeprowadzany jest przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego. Certyfikat ten obejmuje wnikliwą analizę, zarówno dokumentacji projektowej, jak i samego budynku. W przypadku pomyślnych wyników, wydawany jest certyfikat domu pasywnego.
W tekście zamieszczonym na stronie internetowej http://domy.procyon.com.pl/projektowanie-domu-w-standardzie-pasywnym, znajdują się najważniejsze założenia, które powinny być zawarte w projektach domów pasywnych i domów energooszczędnych.
Dom pasywny to budynek doskonały, przeznaczony dla osób chcących przebywać w naturalnej i przyjaznej przestrzeni, ceniących sobie ekologiczny, a przede wszystkim ekonomiczny styl życia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.