Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Brzuch po ciąży @ Nensuria / Freepik
Ciąża jest ogromnym wyzwaniem dla całego organizmu, zmienia ona wygląd ciała i wpływa na sylwetkę. Wiele przyszłych mam jest zdziwionych, że już po porodzie nadal mają duży brzuch, który nie chce tak szybko zniknąć. Nie znaczy to jednak, że już taki zostanie. Brzuch po ciąży powinien wrócić do swojego pierwotnego wyglądu w ciągu roku. Jeśli jesteś już kilka miesięcy po porodzie, a brzuch po ciąży nadal nie wygląda tak, jakbyś tego chciała zastosuj poniższe rady.
Tuż po porodzie kobieta może stracić nawet 10 kg masy ciała. Na tę masę składa się oczywiście waga dziecka, a oprócz tego łożysko i wody płodowe. W kolejnych dniach organizm pozbywa się również nadmiaru wody z tkanek, w których została ona zatrzymana pod koniec ciąży w postaci obrzęków. Tracisz więc kolejne kilogramy. Nie dziw się jednak, że tak od razu nie będzie tego widać, ponieważ po ciąży i trudach porodu organizm będzie potrzebował dużo więcej czasu niż kilka dni czy nawet tygodni, aby powrócić do wyglądu sprzed ciąży. Brzuch nadal może wyglądać jak w czasie ciąży, W czasie połogu będziesz tak zajęta swoim maleństwem, że nie będziesz miała siły ani czasu na przejmowanie się wyglądem.
Wiele kobiet już po porodzie nadal ma odstający i wyglądający na ciążowy brzuszek. Nie jest on tylko tak napięty, ale raczej lekko galaretowaty, bo dziecko nie wypycha go już od środka. Dzieje się tak dlatego, że macica została mocno rozciągnięta w czasie ciąży i potrzebuje mniej więcej 6 tygodni połogu na obkurczenie się do pierwotnych rozmiarów. Proces kurczenia się jej przyspiesza i ułatwia laktacja. Pępek nadal może być odstający, pozostaje również kresa czarna, te zmiany ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Skóra na brzuchu również bardzo się rozciągnęła, a jej teraźniejszy wygląd zależny jest głównie od Twojej diety w czasie ciąży, predyspozycji genetycznych i pielęgnacji, czyli głównie poziomu nawilżenia. Brzuch po ciąży często pokryty jest rozstępami, a skóra jest rozciągnięta i zwiotczała. Oczywiście nie zawsze tak musi być, ale jeśli u Ciebie tak to właśnie wygląda to czas coś z tym zrobić. Najpierw jednak musisz wiedzieć czego robić nie powinnaś, żeby starając się zadbać o wygląd nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Jeśli przed ciążą byłaś trochę pulchniejsza to Twój brzuch po ciąży wróci do swojego pierwotnego wyglądu. Jeśli natomiast byłaś szczupła, a Twój brzuch po porodzie nadal jest odstający i nie wraca do poprzedniego wyglądu to jest to wina Twojej diety w czasie ciąży. W ciąży kobiety mają różne zachcianki, niestety nie tylko na zdrowe produkty, których potrzebuje organizm, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Nie chodzi o to, żeby w czasie ciąży przestrzegać jakichś diet, bo tego robić nie wolno, ale jednak powinno się wybierać zdrowe, świeże i nieprzetworzone produkty i nie ulegać zachciankom na słodycze czy fast-foody zbyt często.
Po ciąży zadbaj więc o zdrowe i racjonalne odżywianie, bo jest ono również ważne dla Twojego dziecka jeśli będziesz karmić je piersią. W czasie laktacji musisz zwracać o wiele większą uwagę na to co jesz niż w czasie ciąży, ponieważ w ciąży Twoje dziecko jest chronione przed szkodliwymi substancjami przez łożysko. Natomiast do mleka matki szkodliwe substancje przedostają się dużo łatwiej z krwi i trafiają bezpośrednio do dziecka. Zdrowa dieta pozwoli Ci również zadbać o wysmuklenie sylwetki i zredukowanie odstającego po ciąży brzuszka.
- Jedz więc dużo owoców i warzyw, pij dużo czystej, niegazowanej wody mineralnej.
- Jedz mniejsze porcje, ale częściej, najlepiej 5 razy dziennie w miarę możliwości w równych odstępach czasowych.
- Nie jedz na noc – kolację jedz na 3-4 godziny przed snem.
- Zrezygnuj ze słodyczy i gotowych dań, zastąp je produktami bogatymi w błonnik. Przyspiesza on metabolizm i wymiata wszelkie zalegające szkodliwe substancje z jelit.
Jeśli rodziłaś naturalnie Twój organizm szybciej zregeneruje się po porodzie niż po cesarskim cięciu, w czasie którego powłoki brzuszne i macica zostały przecięte i najpierw muszą się dobrze zrosnąć i zabliźnić. Jeśli rodziłaś siłami natury i nie ma przeciwwskazań to lekkie ćwiczenia usprawniające możesz wykonywać już nawet kilka dni po porodzie. Nie chodzi tu oczywiście o robienie pompek czy brzuszków, ale np. koci grzbiet czy lekkie wymachy rąk i nóg są jak najbardziej wskazane, bo ułatwią Ci też szybsze odzyskanie sił. W innym przypadku ćwiczenia najlepiej rozpocząć, gdy minie 6 tygodni od porodu oraz po konsultacji z ginekologiem. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha są bardzo ważne, ponieważ wzmacniają one cały gorset mięśniowy. Po porodzie kobiety często odczuwają także silne bóle kręgosłupa. Wzmocnienie mięśni brzucha pozwala na pozbycie się również bólów pleców. Wykonuj ćwiczenia aerobowe (skakanka, przysiady, jazda rowerem) przez ok. 40 minut dziennie, ponieważ dopiero po 20 minutach wysiłku fizycznego organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową.
Połóg to czas regeneracji organizmu po porodzie i całym okresie ciąży. W ciągu pierwszych 6-8 tygodni będziesz osłabiona po trudach porodu, obolała po nacięciu lub pęknięciu krocza albo cesarskim cięciu i niewyspana, bo maleństwo będzie Cię budziło co 2-3 godziny w nocy na karmienie. W tym czasie zapomnij o ćwiczeniach, daj odpocząć swoim mięśniom, które w ciąży rozchodziły się, aby zrobić miejsce dla maluszka. Muszą się one teraz zejść, a rany krocza i brzucha po cesarce zagoić. Jeśli karmisz piersią to hormony nadal oddziałują na Twoje mięśnie, które są bardziej rozluźnione i nie regenerują się tak szybko. W tym przypadku musisz dać im więcej czasu na regenerację. Zbyt wczesne i za intensywne podjęcie ćwiczeń może skutkować nietrzymaniem moczu, rozejściem się mięśnia prostego tzw. kresą białą, obniżeniem narządów rodnych i bólami lędźwiowymi kręgosłupa.
Przepukliny i rozejście mięśni wymagają ingerencji chirurgicznej, nie należy więc ignorować tego problemu i jak najszybciej go wyleczyć. Natomiast w przypadku nadmiaru tłuszczyku czy braku jędrności skóry na brzuchu po ciąży pomóc powinna zdrowa dieta i ćwiczenia. Pamiętaj też o odpowiednim nawilżaniu skóry, dzięki czemu odzyska ona odpowiednią elastyczność. Stosuj masaże i prysznice z na przemian chłodnej i ciepłej wody, które również pobudzą komórki skóry do regeneracji i odbudowy.
ZOBACZ TAKŻE:
Skóra na brzuchu po ciąży - jak ją ujędrnić?>>
10 trudnych pytań przed porodem czyli o co wstydzimy się zapytać lekarza?>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2018.09.04 17:30
Po ciąży zszedł mi szybko ale potem po czasie wyszedł i już jest ciężko. Dużo pomogło karmienie piersią po porodzie.. nadmiar kilogramów a także brzuszek poleciał migiem. Ale tak do roku trzeba dać sobie czas.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.