Opublikowany przez: monika.g
W świątecznej, bożonarodzeniowej atmosferze wszyscy starają się być dla siebie mili i serdeczni. Czasem jednak zdarzają się potknięcia, które choć drobne, mogą popsuć cały nastrój. Zadbajmy więc o to, aby zwłaszcza w czasie kolacji wigilijnej zachować się właściwie i taktownie. Pomoże nam w tym bożonarodzeniowy savoir vivre, dzięki któremu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji i zachowamy nienaganne maniery.
(Pixabay.com @ Bożonarodzeniowy savoir vivre)
Bożonarodzeniowy savoir vivre – przygotowanie do kolacji
Przede wszystkim musimy pamiętać o punktualności, zwłaszcza ze względu na ciepłe dania, które gospodyni będzie podgrzewać przed naszym przyjściem. Uszanujmy jej pracę i nie pozwólmy, aby większość wigilijnej kolacji przebywała w kuchni. Jednak nie powinniśmy być również przed czasem, ponieważ możemy zaskoczyć gospodarzy, którzy jeszcze nie będą gotowi na przyjmowanie gości i postawić ich w niezręcznej sytuacji, gdy zamiast dokończyć przygotowania będą musieli zostawić wszystko, by zająć się gośćmi.
Gdy na wigilijną kolację zaproszona jest dość liczna grupa osób, czyli powyżej 10-12, warto jest podzielić się przyrządzeniem wigilijnych potraw. Wtedy każdy będzie mógł włączyć się w przygotowania i ulżyć pani domu, która będzie miała więcej czasu na przygotowanie całej oprawy wigilijnego przyjęcia. Jednak należy to skonsultować z gospodarzem przyjęcia.
Pan domu wita swoich gości otwierając im drzwi i zapraszając do środka. Następnie usadza na ustalonych wcześniej miejscach. W czasie kolacji dba o to, by nikomu nie brakowało napoju w szklance, proponuje kawę lub herbatę, itp.
Bożonarodzeniowy savoir vivre – życzenia i prezenty
Składając życzenia podczas dzielenia się opłatkiem starajmy się, żeby nie były one powtarzane dla każdego tak samo. Nie powinno się zaczynać życzeń od mówienia „życzę ci zdrowia, szczęścia, pomyślności”, ponieważ brzmi to jak zwykły frazes, w który nic od siebie nie wkładamy. Tym zwrotem możemy zakończyć nasze życzenia. Zacząć je natomiast można mówiąc o faktycznych życzeniach, które chcemy aby danej osobie się spełniły. Aby złożyć właśnie takie życzenia musimy tę osobę znać, a nawet jeśli jej dobrze nie znamy, po prostu wiedzieć np. czym się zajmuje, interesuje, jakie są jej pasje. Pamiętajmy, aby w takiej sytuacji nie poruszać trudnych tematów, nie wchodzić w sferę prywatną, np. nie powinniśmy młodej dziewczynie, która nie ma chłopaka życzyć dobrego męża. Być może o tym marzy, ale takie słowa będą dla niej przykre lub odbierze je jako zarzut i poczuje się gorzej. W takiej sytuacji lepiej życzyć jej spełnienia najskrytszych marzeń i to zdecydowanie wystarczy. Pamiętajmy więc, aby zachować umiar i powiedzieć mniej, niż za dużo. Zamiast życzyć studentce obrony pracy magisterskiej, wiedząc, że bardzo się tym stresuje, lepiej powiedzieć, że życzymy jej wytrwałości w dążeniu do celu. To będzie dla niej bardziej motywujące i przyjemniejsze, niż powiedzenie wprost i wspominanie nieprzyjemnego tematu egzaminu. Najważniejsze jest to, aby życzenia płynęły prosto z serca i z prawdziwej życzliwości.
Prezenty tradycyjnie wręczamy po wigilijnej kolacji. Zawsze prezenty dostają dzieci, a dorośli już niekoniecznie się nimi obdarowują. Jeśli ustaliliśmy wcześniej, że podarunki kupujemy wszystkim zastanówmy się co komu kupimy, aby nie były to prezenty od niechcenia. Przyjmując upominek należy otworzyć go przy wszystkich i uprzejmie podziękować za niego, nawet jeśli nie przypadł nam do gustu. Nie chodzi o to, by być sztucznie miłym, ale żeby nie sprawić przykrości osobie, która nas obdarowała.
Bożonarodzeniowy savoir vivre- wigilijny stół
Najważniejsze na wigilijnym stole oprócz dań jest jego nakrycie. Powinien być przykryty białym obrusem symbolizującym czystość i dobro. Stół wtedy również jest bardziej elegancki i uroczysty niż nakryty kolorowym obrusem. Pod obrus wkładamy sianko i w tym miejscu stawiamy talerzyk z opłatkiem. Obok niego możemy umieścić świecę i Pismo Święte, z którego pan domu będzie odczytywał fragment przed wieczerzą wigilijną.
Pamiętajmy również o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa. To piękny symbol otwartości na drugiego człowieka. Kto wie, może w te święta to nakrycie będzie nie tylko symbolem, ale faktycznie spełni swoją funkcję?
Gości należy usadzić przy stole w taki sposób, aby mieli oni swobodę ruchów. W zależności od warunków, miejsca w mieszkaniu, wielkości stołu i liczby gości odległości te będą różne, ale najważniejsze jest to, żeby goście nie czuli się skrępowani. Sztućce układa się zawsze od wewnątrz na zewnątrz, w kolejności podawania potraw, tzn. najbliżej talerza leżą sztućce, które będą używane do ostatniego dania. Należy więc zacząć od sztućców do dania głównego, które leżą od zewnątrz, najdalej od talerza. Po prawej stronie układamy noże i łyżkę do zupy, a po lewej stronie nakrycia widelce. Sztućce deserowe kładziemy nad nakryciem. Pamiętajmy, aby noże położyć ostrzem skierowanym w lewą stronę, czyli w stronę talerza.
Serwetkę kładziemy po lewej stronie nakrycia lub na talerzu. Potrawy podaje się zawsze z lewej strony siedzącego gościa, natomiast napoje i zupy z prawej. Czyste talerze także podajemy z lewej strony, zaś brudne zabieramy z prawej. Po skończonym posiłku jeśli już nie będziemy jeść sztućce kładziemy równolegle. Natomiast jeśli nóż i widelec leżą na talerzu skrzyżowane lub stykają się końcami tworząc odwróconą literę V, oznacza to jeszcze nie skończony posiłek.
Dobre maniery – czego nie należy robić:
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolacja wigilijna - menu z TOP 12 tradycyjnych potraw!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.