Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-12-19 15:50:24
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Choroba bostońska (tzw. bostonka) jest częstą przypadłością dzieci w wieku przedszkolnym – zwykle w okresie jesiennym. Bardzo szybko rozprzestrzenia się nie tylko wśród najmłodszych, ale i dorosłych. Źródłem zakażenia jest ślina, kał, mocz, a za rozwój infekcji odpowiadają wirusy coxsackie.
Nie tylko toksoplazmoza, listerioza czy ospa jest groźna w okresie oczekiwania na dziecko. Także bostonka w ciąży może stanowić poważne zagrożenie.
Konsekwencje zakażenia wirusem coxsackie uzależnione są przede wszystkim od tego, w którym aktualnie trymestrze znajduje się kobieta ciężarna. Wszelkie infekcje wirusowe stwarzają największe ryzyko w I trymestrze – może to skutkować wystąpieniem wad rozwojowych u płodu, a czasem i poronieniem.
Bostonka w ciąży w II i III trymestrze nie stanowi już tak dużego zagrożenia. Niemniej jednak cały czas istnieje ryzyko, że wirus przeniesie się również na rozwijający płód.
Choroba bostońska, która rozwinie się w okresie oczekiwania na dziecko, wpływa nie tylko na płód, ale i organizm mamy. Często bowiem dochodzi do wzmożonej utraty wody – dlatego ważne jest regularne nawadnianie się.
Choroba bostońska daje wiele charakterystycznych objawów, dlatego nie sposób ją przeoczyć. W pierwszej fazie kobieta może narzekać na pogorszone samopoczucie, brak apetytu, a nawet ból gardła. Z czasem pojawia się gorączka, a następnie na skórze wyskakuje wysypka – łudząco podobna do ospy wietrznej. Krostki wypełnione płynem surowiczym mają charakterystyczną lokalizację – pojawiają się najczęściej na dłoniach, wewnętrznej stronie stóp, niekiedy w okolicach ust i na gardle.
Bostonki w ciąży nie można lekceważyć. W momencie wystąpienia podejrzanych symptomów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Specjalista zaleci leczenie objawowe – istotą jest przede wszystkim zwalczanie wysokiej temperatury ciała oraz nawadnianie. Nie ma potrzeby smarowania wysypki – zniknie ona samoistnie.
Jeżeli jesteś w ciąży – szczególnie w pierwszym trymestrze powinnaś uważać na ryzyko zachorowania. Unikaj zatem kontaktu z osobami, u których istnieje podejrzenie choroby bostońskiej. Warto pamiętać także o prawidłowej higienie – częstym i dokładnym myciu rąk.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.