Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-09-06 10:01:08
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Bóle miesiączkowe są jedną z częstszych dolegliwości, których doświadczają kobiety. Towarzyszą one miesiączce, czyli comiesięcznemu regularnemu krwawieniu wynikającemu ze złuszczania się nabłonka macicy. Bóle miesiączkowe w znacznym stopniu mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Niejednokrotnie wymagają pozostania w domu i absencji w szkole czy pracy. Możne je jednak skutecznie łagodzić. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak można sobie poradzić z bólami miesiączkowymi, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Dni poprzedzające i pierwsze dni miesiączki są dla kobiety dużym wyzwaniem. Pojawiające się dolegliwości w postaci rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją i bólu zniechęcają do aktywności. Dlatego w tym czasie należy zadbać o siebie i o odpowiedni odpoczynek. Nie zaleca się wykonywania ciężkiej pracy fizycznej oraz umysłowej. Wskazane jest natomiast dbanie o odpowiednią ilość snu i zdrową zbilansowaną dietę. Załagodzi to występujący w tym czasie ból miesiączkowy[1].
Oprócz leków dostępnych w aptece, pomocniczo stosuje się preparaty ziołowe w postaci naparów do picia. Mają one działanie rozkurczające na mięśnie gładkie (w tym te znajdujące się w macicy) i łagodzą ból miesiączkowy. Nie są tak silne jak leki przeciwbólowe, ale mogą okazać się pomocne przy umiarkowanie nasilonych dolegliwościach. Przykładami stosowanych ziół w bólach miesiączkowych są:
Przed zastosowaniem ziół należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z pewnymi lekami, co może zmniejszać ich skuteczność lub powodować działania uboczne.
Przy większym nasileniu bólu miesiączkowego niezbędne może okazać się sięgnięcie po leki przeciwbólowe. W przypadku tego rodzaju dolegliwości stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) dostępne na receptę lub bez recepty.. Powyższe leki wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne o różnej sile, w zależności od zawartej w nich substancji czynnej oraz przyjmowanej dawki. W czasie przyjmowania leków przeciwbólowych należy pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest stosowanie ich zgodnie z ulotką dołączona po opakowania lub zgodnie z zaleceniami lekarza. W większości przypadków należy je przyjmować podczas lub bezpośrednio po posiłku oraz popijać dużą ilością wody, aby zmniejszyć ryzyko występowania działań niepożądanych. Jednym z leków, który w przypadku ostrego bólu można przyjąć na pusty żołądek, jest lek zawierający deksketoprofen. Dostępny jest on w postaci tabletek powlekanych lub granulatu do sporządzania roztworu doustnego bez recepty, w dawce w jakiej był kiedyś na receptę[2].
Rekomendacje:
Armour M., Smith C., A., Steel K., A., The effectiveness of self-care and lifestyle interventions in primary dysmenorrhea: a systematic review and meta-analysis. BMC Complement Altern Med. 2019; 19(1).
Bofill Rodriguez M., Lethaby A., Farquhar C., Non-steroidal anti-inflammatory drugs for heavy menstrual bleeding. Cochrane Database Syst Rev. 2019; 9(9).
[1] M. Armour, C. A. Smith, K. A. Steel, The effectiveness of self-care and lifestyle interventions in primary dysmenorrhea: a systematic review and meta-analysis. BMC Complement Altern Med. 2019; 19(1), s. 22.
[2] M. Bofill Rodriguez, A. Lethaby, C. Farquhar, Non-steroidal anti-inflammatory drugs for heavy menstrual bleeding. Cochrane Database Syst Rev. 2019; 9(9), s. 21-34.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.