Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-10 09:34:52
Autor zdjęcia/źródło: Mat. partnera artykułu
Ból menstruacyjny może mieć różną intensywność, od delikatnego po silny, uniemożliwiający wykonywanie codziennych czynności. Często dotyczy nie tylko brzucha, ale promieniuje w stronę części krzyżowej kręgosłupa. W wielu przypadkach dolegliwości bólowe towarzyszące menstruacji nie wskazują na nieprawidłowości i są wynikiem naturalnych procesów fizjologicznych zachodzących w ciele zdrowej kobiety. Jakie procesy fizjologiczne są źródłem tego bólu, a przede wszystkim jak skutecznie go łagodzić?
Bezpośrednią przyczyną bólu menstruacyjnego są prostaglandyny. Są to hormony prozapalne. W trakcie cyklu menstruacyjnego produkowane są przez błonę śluzową macicy, w sytuacji, gdy nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Powodują one wówczas skurcze mięśni, co ułatwia usuwanie złuszczonej śluzówki wraz z krwią w trakcie menstruacji. U części kobiet proces ten odbywa się bezboleśnie lub towarzyszy mu delikatny dyskomfort. Niekiedy jednak produkcja prostaglandyn przez śluzówkę macicy jest tak intensywna, że związki te zaczynają działać na większą skalę, powodując bóle menstruacyjne, a nawet biegunki. Zbyt intensywne skurcze macicy utrudniają dopływ krwi do tego organu – naciskają na naczynia krwionośne doprowadzające tlen i składniki odżywcze. Niedotlenienie powoduje, że komórki produkują substancje prozapalne stymulujące skurcze, tym samym dodatkowo zwiększając odczuwany ból.
Działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oparte jest na zahamowaniu syntezy wspomnianych już wcześniej prostaglandyn, poprzez hamowanie ich cyklooksygenaz COX-1 oraz COX-2. Cyklooksygenaza 2 jest enzymem aktywowanym poprzez działanie steroidów płciowych w czasie menstruacji i to właśnie ona stymuluje produkcję prostaglandyn. Warto sięgnąć po niesteroidowy lek przeciwzapalny, jakim jest deksketoprofen, wykazujący silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Rozpoczęcie przyjmowania leku z pochodną deksketoprofenu np. Ketesse®25 1-2 dni przed menstruacją pozwoli na zmniejszenie ilości produkowanych prostaglandyn, co pomoże łagodzić ból związany z menstruacją.
Ból towarzyszący menstruacji zazwyczaj nie jest niepokojącym sygnałem. Jednak silne boleści, którym towarzyszą inne objawy jak obfite krwawienie, bolesne stosunki czy plamienie pomiędzy miesiączkami powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie lekarskim. Opisane objawy mogą wskazywać na endometriozę, czyli chorobę przewlekłą, której przyczyną jest występowanie nabłonka macicy w innych organach jak np. pęcherz czy jelito. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza ginekologa.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.