Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-08-28 10:51:39
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Powtarzające się bóle brzucha i skurcze mogą świadczyć o przewlekłej chorobie układu pokarmowego. Najczęściej jednak przyczyną dolegliwości bólowych jest zła dieta mocno obciążająca jelita i wątrobę.
Za jedną z przyczyn bólu brzucha uznaje się nieżyt żołądka, czyli zapalenie błony śluzowej żołądka. Zapalenie to może być wywołane wieloma czynnikami, a w tym: infekcją bakteryjną, lekami, nadużywaniem alkoholu, tytoniem, a także wiekiem. Przy nieżycie żołądka odczuwa się ból w górnej części brzucha, pojawiają się nudności i uczucie pełności w żołądku.
Do częstych przyczyn bólu brzucha należy też refluks żołądkowo-przełykowy. Treść żołądkowa wraz z kwasem solnym cofa się do przełyku, powodując uczucie palenia i pieczenia w okolicy zamostkowej i w żołądku. Refluks może być spowodowany przepukliną zlokalizowaną w obrębie żołądka i przełyku, nieprawidłowym funkcjonowaniem dolnego zwieracza przełyku (zamknięcia, przez które jedzenie przedostaje się do żołądka i dzięki któremu treść żołądkowa nie wraca już do przełyku) lub złą dietą.
Bóle brzucha i skurcze mogą występować jako objaw nietolerancji laktozy. Po wypiciu szklanki mleka brzuch staje się wzdęty, pojawiają się skurcze i kłujący ból brzucha. Mogą temu też towarzyszyć biegunka, mdłości i wydalanie dużej ilości gazów. To wszystko z powodu braku odpowiedniej ilości laktazy, czyli enzymu rozkładającego laktozę obecną w mleku i nabiale. Jeśli brakuje laktazy, nierozłożona laktoza staje się doskonałą pożywką dla bakterii jelitowych, które rozkładają ją w drodze fermentacji. Niewchłonięta w jelicie laktoza zatrzymuje w nim wodę, co prowadzi do biegunek.
W zespole jelita drażliwego, chorobie czynnościowej układu pokarmowego, ból brzucha, skurcze oraz trudności z normalnym wypróżnieniem (zatwardzenia lub biegunki) to codzienność. Podobnie jest w przypadku choroby Leśniewskiego-Crohna, czyli choroby zapalnej jelit (najczęściej zmiany zapalne lokalizują się w końcowym odcinku jelita krętego). Oprócz osłabienia i zmniejszenia masy ciała, u pacjenta występują chroniczne bóle brzucha i biegunki.
Ból brzucha może świadczyć również o nagłej chorobie lub stanie zagrażającym życiu. Przy zapaleniu wyrostka robaczkowego ostry ból zlokalizowany w dole brzucha po prawej stronie nasila się po oderwaniu palców od brzucha oraz w pozycji leżącej i przy podnoszeniu nogi. Zapalenie wyrostka wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej, żeby nie doszło do jego pęknięcia.
Kamienie nerkowe, infekcje nerek, a także kamienie w woreczku żółciowym również mogą powodować bóle brzucha. Przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego występuje silny ból (kolka) z prawej strony nadbrzusza. Mogą pojawić się też wymioty, wzdęcia i nudności.
Blogerka jaskoweklimaty.pl przedstawiła 7 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dziecka: Ból brzucha u dziecka – jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha charakteryzuje się jako zlokalizowany, skurczowy lub kolkowy. Dolegliwości bólowe zlokalizowane ograniczają się do jednego fragmentu brzucha. Ten rodzaj bólu dotyka nas wtedy, kiedy niedomaga jeden z narządów układu pokarmowego (np. cierpimy na wrzody żołądka).
Ból skurczowy wiąże się z biegunką, zatwardzeniem, wzdęciem lub nagromadzeniem gazów. Kobiety odczuwają taki ból w trakcie menstruacji, przy poronieniu i komplikacjach ze strony układu rozrodczego. Dolegliwości bólowe nasilają się, a następnie ustępują.
Ból kolkowy to najczęściej objaw poważnego stanu, jak np. zapalenia pęcherzyka żółciowego lub kamieni nerkowych. Ból pojawia się nagle i może być odczuwany jako mocne skurcze mięśni.
Więcej o bólu brzucha i skurczach można przeczytać w wartościowym artykule opracowanym z Prof. dr hab. n. med. Piotrem Albrechtem: Przyczyny bólów brzucha i skurczów jelitowych
W przypadku nawracających bólów brzucha lub tych występujących przewlekle zaleca się zmianę diety na bardziej lekkostrawną, z ograniczoną ilością cukrów, tłuszczy i z wykluczeniem żywności wysokoprzetworzonej. Zdarza się, że dolegliwości bólowe występują po spożyciu konkretnych warzyw i owoców oraz wybranych węglowodanów. Łatwo fermentujące wielocukry, dwucukry, cukry proste i alkohole wielowodorotlenowe, czyli tzw. FODMAP u niektórych osób mogą powodować objawy zbliżone do tych charakterystycznych dla zespołu jelita drażliwego. W tym przypadku jedynym sposobem na pozbycie się bólów brzucha jest wprowadzenie odpowiedniej diety.
Do przyczyn dolegliwości bólowych brzucha należą też wszelkie nietolerancje pokarmowe oraz przewlekłe choroby układu pokarmowego (np. celiakia). Przy tych schorzeniach jedyną pomocą okazuje się dieta z wykluczeniem szkodzących produktów.
W łagodzeniu nieprzyjemnych objawów ze strony układu trawiennego mogą pomóc ziołowe leki zawierające substancje o działaniu rozkurczającym, ułatwiającym usuwanie gazów i zmniejszającym uczucie ciężkości w żołądku.
Bóle brzucha świadczą o zaburzonej równowadze w układzie pokarmowym. Najczęstszą przyczyną dyspepsji i dolegliwości brzusznych jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.