Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-11-20 15:31:00
Autor zdjęcia/źródło: Mat. partnera artykułu
Bólowi zęba towarzyszą zazwyczaj promieniujący ból głowy, uczucie pulsowania dziąseł i wrażliwość tkanek w okolicy zęba (1). Może zdarzyć się, że ząb zacznie nas boleć w środku nocy, wieczorem w weekend czy na wakacjach. W takiej sytuacji zapewne będziemy zmuszeni poczekać na wizytę u stomatologa.
W oczekiwaniu na specjalistyczną pomoc możemy próbować złagodzić ból domowymi sposobami. Chcąc walczyć z bólem warto znać jego rodzaje. Więcej o tym możesz dowiedzieć się na portalu Apteczka Domowa.
Skutecznym sposobem na złagodzenie bólu zęba jest sięgnięcie po dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne jak ibuprofen. Optymalną metodą łagodzenia bólu u osób dorosłych jest jednoczesne przyjmowanie ibuprofenu oraz paracetamolu (2) . Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z ilością leków przeciwbólowych. Szczególnie groźne jest niekontrolowane przyjmowanie paracetamolu. Zbyt duże dawki prowadzą do zatrucia i uszkodzenia wątroby.
Po zimny kompres możemy sięgnąć, aby złagodzić każdy rodzaj odczuwanego bólu, również wtedy gdy jest to ból zęba. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, co łagodzi obrzęk, stan zapalny i towarzyszący im ból (3). Dlatego by zmniejszyć dyskomfort warto sięgnąć po torbę lodu, żelowy schłodzony kompres czy po prostu torbę mrożonek. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie przykładać ich bezpośrednio na skórę. Wcześniej należy owinąć je np. ręcznikiem, aby uniknąć uszkodzenia tkanek spowodowanego odmrożeniem.
Aby przygotować płukankę z soli kuchennej rozpuszczamy 1 łyżeczkę w szklance ciepłej, przegotowanej wody (4). W przypadku wody utlenionej mieszamy 3% roztwór nadtlenku wodoru (nazywany właśnie wodą utlenioną) z wodą i przepłukujemy nim usta przez 30 sekund. Płukanie ust tak przygotowanymi roztworami pomoże usunąć ewentualne resztki jedzenia, które podrażniają bolący ząb, a dodatkowo mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne (7).
Aby miejscowo złagodzić ból zęba możemy sięgnąć po roztłuczone goździki lub olejek goździkowy. Eugenol – związek zapachowy wchodzący w skład tej przyprawy ma działanie zarówno antyseptyczne jak i przeciwbólowe. W niektórych badaniach miejscowa aplikacja olejku z goździków miała działanie znieczulające podobne do benzokainy – środka powszechnie stosowanego przy znieczuleniach miejscowych (5,6).
Nawet jeżeli po zastosowaniu powyższych metod ból minie nie powinniśmy odwoływać umówionej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Konieczna jest kontrola i znalezienie jego przyczyny. Ból mógł być wywołany stanem zapalnym dziąseł, uszkodzeniem zęba czy problemami z próchnicą. Nieleczenie ubytków i stanów zapalnych w jamie ustnej może mieć dla nas poważne konsekwencje zdrowotne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.