Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2021-07-19 10:18:26
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie materiały promocyjne partnera artykułu
Zapalenie zatok objawia się bólem lub uciskiem w policzkach, czole, nosie, uszach albo okolicach oczu. Niektórzy pacjenci skarżą się na ból głowy, zatkany nos, osłabienie, zmęczenie. Wspomnianym objawom niejednokrotnie towarzyszy kaszel, gorączka, tymczasowa utrata węchu i smaku oraz wydzielina spływająca po tylnej części gardła.
Lekarz stawia diagnozę na podstawie objawów i długości ich trwania, a także badania fizykalnego. W niektórych przypadkach może zlecić tomografię komputerową lub RTG, aby znaleźć przyczynę dolegliwości.
Ból zatok może wywołać przeziębienie, alergia lub skrzywiona przegroda nosowa. Czasami powodują go polipy w nosie, czyli miękkie, nienowotworowe i łagodne rozrosty błony śluzowej. Powstają zazwyczaj w wyniku przewlekłego stanu zapalnego, nawracających infekcji, astmy, alergii lub nadwrażliwości na leki. Małe polipy nosa mogą nie powodować żadnych objawów. Większe narośla prowadzą do problemów z oddychaniem, utraty węchu i bólu przy usuwaniu ropnej lub wodnistej wydzieliny z nosa.
Zastanawiasz się, jak złagodzić ból zatok? Ulgę może przynieść irygacja nosa, która pozwala oczyścić jamę nosową z zalegającej wydzieliny, drobnoustrojów i alergenów. Do wspomnianego zabiegu używaj tylko wody destylowanej, przefiltrowanej lub przegotowanej i ostudzonej. W ten sposób zmniejszysz ryzyko infekcji.
Jak przygotować roztwór soli do płukania nosa i zatok? Wymieszaj 3 łyżeczki soli bezjodowej z 1 łyżeczką sody oczyszczonej. Następnie dodaj 1 łyżeczkę mikstury do 1 szklanki wody. Pochyl się nad umywalką i przechyl głowę w bok. Dociśnij brodę do klatki piersiowej, by roztwór nie przedostał się do jamy ustnej. Oddychając spokojnie przez usta, włóż końcówkę dziobka czajnika do górnego nozdrza. Płyn powinien spłynąć przez dolne nozdrze. Delikatnie wydmuchaj nos i powtórz to samo z drugim nozdrzem.
Szukasz sposobów na bolące zatoki? Przyjmuj odpowiednią ilość płynów, by rozrzedzić śluz. Wybierz wodę, herbatki ziołowe i sok. Unikaj alkoholu i napojów z kofeiną, które mogą prowadzić do odwodnienia. Ulgę przynoszą też pikantne potrawy. Dodaj do posiłku ostrą papryczkę, wasabi lub chrzan, by szybko oczyścić nos i zatoki.
Jeśli cierpisz na zatokowy ból głowy, dużo odpoczywaj. Możesz również stosować okłady ciepło-zimno na czoło i nasadę nosa. W ten sposób nie tylko złagodzisz ból zatok, lecz także oczyścisz nos z nadmiaru wydzieliny.
Jeśli objawy zapalenia zatok nie ustąpią po 10 dniach, lekarz może przepisać antybiotyki, doustne lub miejscowe środki zmniejszające przekrwienie. Niekiedy specjalista zaleca sterydowe spraye donosowe. Przewlekłe zapalenie zatok można wyleczyć, koncentrując się na podstawowym schorzeniu. Zazwyczaj wspomniana dolegliwość ma podłoże alergiczne. Z pomocą przychodzą leki sterydowe udrażniające nos, tabletki doustne i miejscowe spraye przeciwhistaminowe.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.