Autor zdjęcia/źródło:
Ból w pachwinie w ciąży @ Onlyyouqj / Freepik
Przyszłe mamy często skarżą się na ból w pachwinie. W ciąży zwykle nasila się on w 2. i 3. trymestrze. Przeważnie jest on normalnym następstwem rozciągania się wiązadeł w miednicy, ale intensywny i nagły ból może być bardzo niebezpieczny dla mamy i dziecka.
Powiększający się brzuszek staje się coraz większym obciążeniem dla miednicy i stawów biodrowych. Stąd ból w pachwinie w ciąży pojawia się dość często u kobiet w 2. i 3. trymestrze ciąży i narasta wraz z jej rozwojem. Zwykle nie jest on powodem do niepokoju, ale gdy pojawia się nagle i towarzyszą mu inne objawy może być bardzo groźny.
Ból w pachwinie w ciąży – przyczyny
Normalny ból w pachwinie w ciąży pojawia się zwykle, gdy dużo chodzisz, długo przebywasz w pozycji stojącej lub siedzącej, a także przy zmianach pozycji np. w czasie snu. Przyczyną bólu w pachwinach w ciąży są:
- zmiany hormonalne – organizm kobiety w ciąży wydziela wiele hormonów, które zmieniają całą gospodarkę organizmu i dostosowują ciało kobiety do rozwoju dziecka oraz przygotowują je już od początku ciąży do porodu. Aby dziecko mogło przyjść na świat przeciskając się przez ciasny kanał rodny organizm wydziela relaksynę, która zmiękcza i uelastycznia więzadła i ścięgna w miednicy. Z tego powodu często pojawia się również uczucie ciągnięcia w kroczu i spojeniu łonowym. Hormony powodują także zwiększenie przepływu krwi w narządach rodnych, co sprawia, że miejsca te są bardziej wrażliwe.
- zmiana budowy ciała – dziecko rośnie i Twoja masa ciała również, powiększa się także macica. Przez to nacisk na stawy jest coraz większy. Zmienia się również środek ciężkości ciała. Rosnący brzuszek najbardziej obciąża miednicę, biodra oraz mięśnie krocza.
- ułożenie dziecka w macicy – dziecko w 3. trymestrze ciąży jest już na tyle duże, że obciąża dno miednicy i napierając główką na krocze może uciskać nerwy powodując ból. Możesz odczuwać wtedy, że dziecko się obniża.
- zbliżający się termin porodu – tuż przed porodem więzadła rozluźniają się i rozciągają najsilniej co powoduje dyskomfort i ból zwłaszcza w czasie chodzenia oraz stania. Gdy dodatkowo odczuwasz bóle przepowiadające, czujesz ból w dole brzucha tak jak przed okresem to termin porodu jest już bardzo bliski.
Ból w pachwinie w ciąży – kiedy jest groźny?
Na ogół ból w pachwinach to naturalny, fizjologiczny objaw zaawansowanej ciąży, który nie powinien Cię niepokoić. Jest on co prawda uciążliwy, ale jeśli nie jest bardzo silny to nie musisz zgłaszać się z nim do lekarza prowadzącego ciążę.
Gdy ból jest nagły, i czujesz, że wpływa on na ruchy dziecka, tzn. pod jego wpływem maluszek porusza się gwałtownie lub przestajesz nagle czuć jego ruchy powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Takie objawy mogą świadczyć o odklejeniu się łożyska, rozejściu spojenia łonowego, rozpoczynającym się poronieniu lub przedwczesnym porodzie.
Gdy ból pojawia się w jednej pachwinie może świadczyć o pojawieniu się schorzenia nie związanego z ciążą, które wymaga dalszej diagnostyki i leczenia. Ból w lewej pachwinie może pojawić się przy zapaleniu jelita grubego, a ostry ból w prawej pachwinie może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego.
Ból w pachwinie w ciąży – jak sobie z nim radzić?
Umiarkowany ból nie wymaga konsultacji z lekarzem ani leczenia, jednak jest on dość dokuczliwy. Aby go złagodzić zastosuj poniższe wskazówki:
- odpoczywaj – w ciągu dnia kładź się na boku lub na plecach z lekko uniesionymi i ugiętymi w kolanach nogami. Nogi powinny być trochę wyżej niż tułów. W 3. trymestrze ciąży wygodniej będzie Ci leżeć na boku niż na plecach. W noc dbaj o spokojny, niezakłócony sen. Śpij na boku z poduszką włożoną pomiędzy nogi lub na specjalnej, długiej poduszce ciążowej.
- nie noś butów na obcasie – obcasy zmieniają środek ciężkości, co zaburza równowagę. Obciążają też stawy biodrowe.
- unikaj długiego stania – oraz siedzenia w jednej pozycji, gdy siedzisz nie krzyżuj nóg. Wstając trzymaj kolana blisko siebie i pomagaj sobie rękami, odpychając się od fotela czy łóżka.
- nie dźwigaj – nie przeciążaj się, gdy musisz podnieść coś ciężkiego zegnij nogi w kolanach, nigdy nie schylaj się na prostych nogach. Unikaj noszenia torebki na jedno ramię, zastąp ją plecakiem, który równomiernie rozkłada ciężar na całe plecy, nie obciążając niesymetrycznie jednej strony ciała jak torebka.
- ćwicz – ale z umiarem. W ciąży najlepsze ćwiczenia to spacery, joga, pilates, pływanie.
Gdy ból w pachwinie w ciąży sprawia Ci duży dyskomfort skonsultuj się z fizjoterapeutą, który doradzi Ci jakie ćwiczenia możesz wykonywać, aby go złagodzić. Dobrze jest się udać do niego z partnerem, któremu może on pokazać jaki masaż zastosować, aby uśmierzyć dokuczliwy ból.
ZOBACZ TAKŻE: