Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-09-16 15:43:31
Autor zdjęcia/źródło: @ obrzęk powiek
Zatoki to niepozorne, powietrzne jamy, które znajdują się w obrębie czaszki. Chociaż tak niewielkie, potrafią nagrzewać i nawilżać wdychane przez nas powietrze, ochraniają głowę przed urazami, a także oddziałują na brzmienie głosu. Nic więc dziwnego, że jeśli dotyka je stan zapalny, dolegliwości są bardzo dokuczliwe i niekomfortowe. Zapalenie zatok dzielimy na:
Warto pamiętać, że im szybciej zajmiemy się chorobą, tym łatwiej będzie z nią walczyć. Jeśli więc mamy podejrzenie, że dotyka nas zapalenie zatok, skonsultujmy się z lekarzem. Rozpoznanie może postawić na podstawie wywiadu, badania laryngologicznego oraz - jeśli to wskazane - badań dodatkowych, np. zdjęcia RTG.
Objawy zapalenia zatok mogą być zróżnicowane, dlatego też nie zawsze postawienie odpowiedniej diagnozy jest łatwe. Schorzenie to można pomylić np. z zapaleniem gardła. Warto jednak wiedzieć, że do symptomów opisywanego tu problemu należą:
Jak widać, problemy z oddychaniem przez nos są jedną z charakterystycznych trudności związanych z zapaleniem zatok. Czy więc zapalenie zatok bez kataru jest w ogóle możliwe? Na pewno to dosyć nietypowa sytuacja i wymaga dodatkowej diagnostyki lekarskiej - samemu nie można w tym przypadku postawić rozpoznania, zostaw to specjaliście.
„A może dotykające mnie problemy nie są zapaleniem zatok a alergią?” - jeśli zadajesz sobie podobne pytanie, warto abyś poznał nie tylko wymienione wyżej objawy związane bezpośrednio ze stanami zapalnymi zatok, lecz także symptomy alergii. Jej także może towarzyszyć:
Gardło może też swędzieć, może pojawić się uczucie przeszkody, co powoduje trudności z przełykaniem. Objawem alergii mogą być także swędzącę oczy i inne nieprzyjemne symptomy. Pamiętaj, każdy przypadek jest indywidualny i coś, co pojawi się u jednej osoby, nie musi wystąpić u innej.
Łatwo z powyższych informacji wnioskować, że rozróżnienie zapalenia zatok od alergii może być trudne. Co więcej, mogło dotknąć Cię alergiczne zapalenie zatok - warto wtedy udać się do alergologa i wykonać odpowiednie testy, które wykażą, co w Twoim przypadku jest czynnikiem wywołującym reakcję uczuleniową.
Dlaczego odpowiednia diagnoza jest kluczowa? Ponieważ determinuje terapię - inaczej będziemy leczyć stany zapalne zatok, nawet jeśli będzie to zapalenie zatok bez kataru, a inaczej typową alergię.
Infekcję zatok, za którą stoją wirusy, będziemy mogli leczyć objawowo (leczenie przyczynowe, czyli antybiotykoterapię, stosuje się w przypadku zakażeń bakteryjnych). W łagodzeniu symptomów pomogą zarówno domowe sposoby, jak i profesjonalne środki. W przypadku zakażenia wirusowego podaje się preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe, jak np. paracetamol, a także substancje zmniejszające obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, chociażby fenylefrynę. Na rynku dostępne są środki łączące oba te składniki, jak Tantum Flu, który może być stosowany przez dzieci od 12. roku życia.
Pomocne są także wspomniane domowe sposoby, w tym inhalacje z olejków eterycznych. Udrażnianie zatok wspierają m.in. olejki z eukaliptusa lub tymianku. Do miski nalewamy gorącą wodę, wkraplamy do niej kilka kropel olejku, pochylamy się i głowę przykrywamy ręcznikiem. Oddychamy prozdrowotnymi oparami przez co najmniej kilkanaście minut. By odzyskać swobodny oddech i zmniejszyć stan zapalny!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.