Opublikowany przez: annas82 2011-08-24 17:07:53
Zacznę może od tego co jest głównym powodem występowania bólu kręgosłupa w ciąży, na który niekoniecznie mamy wpływ. Otóż przede wszystkim wpływa na to wzrost wagi, który powoduje obciążenie struktur kręgosłupa i miednicy. Ponadto zmiany hormonalne w ciąży mają też ogromny wpływ na wystąpienie bólu, to właśnie relaksyna i estrogen powodują rozluźnienie połączeń stawowych i w efekcie odczucie dyskomfortu.
Najbardziej mogą cierpieć kobiety, które mają wady postawy, które się garbią, sypiają na nierównych materacach oraz prowadzą bardzo statyczny tryb życia…czyli z prawie żadnym ruchem nie mają nic wspólnego.
Co więc możemy zrobić, aby sobie oszczędzić bólu, w tym jakże ważnym okresie naszego życia?
Na pewno powinnyśmy zrezygnować z chodzenia na wysokich obcasach lub przynajmniej ograniczyć chodzenie w nich do minimum. W ciąży środek ciężkości jest w innym miejscu i o utratę równowagi, jak również nieprawidłowe poruszanie się nie trudno, a chodzi w końcu o to by odciążyć kręgosłup, a nie sprawić aby jeszcze intensywnie pracował.
Ponadto powinnyśmy zrezygnować z wykonywania niektórych prac domowych, które obciążają w znacznej mierze nasz, i tak obciążony, kręgosłup. Do takich prac można zaliczyć m.in. wieszanie i upinanie firanek czy zasłonek, odkurzanie (zwłaszcza, gdy normalnie miałyśmy tendencję do pochylania się), przenoszenie czy dźwiganie znacznych ciężarów, prasowanie (gdy również musiałyśmy pochylać się nad deską czy stołem), zmywanie podłogi (np. na kolanach!). Unikajmy również długiego stania oraz siedzenia w jednej pozycji.
Waży jest też sposób w jaki odpoczywamy, np. w nocy. Gdy brzuszek rośnie, trudno czasami znaleźć dogodną pozycję do snu. Najlepiej dla naszego kręgosłupa abyśmy spały na boku, z jedną nogą lekko uniesioną do góry (poduszka pomiędzy nogami będzie wtedy jak znalazł…wiem coś o tym). Niestety na nic się zda odpowiednia pozycja, gdy materac jest do kitu, czyli albo za twardy albo za miękki. Rano również nie zrywajcie się od razu na równe nogi, tylko stopniowo i powoli przygotowujcie ciało do zmiany pozycji. W ciągu dnia lepiej położyć się na chwilkę na podłodze z nogami uniesionymi, nić leżakować na kanapie. Gdy siadamy używajmy małej poduszki lub tzw. wałka lędźwiowego, który należy umieścić pod dolnym odcinkiem kręgosłupa.
Bardzo dobry wpływ na nasz obolały kręgosłup będzie miało też pływanie czy łagodna gimnastyka w wodzie. Gdy dopadnie nas ból możemy również na kwadrans zanurzyć się w ciepłej (nie gorącej!) kąpieli lub wejść pod prysznic.
Pomocny może się okazać również masaż, o który możecie poprosić kogoś bliskiego lub nawet profesjonalny, wykonany przez masażystę…o ile macie takiego w pobliżu.
Dobrym lekarstwem na bóle kręgosłupa jest też spokojna gimnastyka, np. joga. Można też poprosić swojego lekarza prowadzącego o wskazówki jakie ćwiczenia możemy wykonywać, żeby nie zaszkodzić dziecku i sobie samym.
Jeśli mamy jednak wadę kręgosłupa, to od początku ciąży powinnyśmy być pod opieką specjalistów (ortopedy czy rehabilitanta). Zmiany hormonalne w ciąży powodują zmniejszanie się elastyczność tkanek, co ułatwia przesuwanie się struktur względem siebie, więc dolegliwości mogą się pogłębić. Radą na to jest stały nadzór rehabilitanta, regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń oraz stosowanie pasa podtrzymującego brzuch, zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach ciąży.
WAŻNE!!!
Gdy odczuwacie osłabienie kończyn dolnych, drętwienie okolicy pachwinowej, upośledzenie czucia, drętwienie czy ostry bólu w łydkach natychmiast skonsultujcie się ze specjalistą. Wszelkie bóle należy również sygnalizować swojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę.
...
Mam nadzieję, że choć troszkę przybliżyłam Wam temat i w ten sposób pomogłam jakiejś cierpiącej kobiecie w ciąży. Sama mam z tym problem, więc musze zastosować się do wskazówek i liczyć na to, że uda mi się dotrwać do końca w dobrej formie
Oby kręgosłupy bolały nas jak najmniej!
Naskrobała Anna S.
Pomocne okazały się strony: www.poradnikzdrowie.pl oraz www.we-dwoje.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
46.250.*.* 2013.09.30 20:11
Artykuł ciekawy ale: Do lekarza? pokaże ćwiczenia? Jak może pokazać ćwiczenia skoro lekarze sami nie wiedzą jak wykonywać poprawnie ćwiczenia. Tylko tabletki mogą przepisać i prosić o ograniczenie ruchu. Tak troska tylko szkodzi. Na pół roku Kobieta kładzie się do szpitala z winy lekarza, bo ciąża zagrożona a okazuje się, że połowa kobiet cierpi na przykurcz mięsnia gruszkowatego. Rehabilitant zrobi testy mięśniowe i w 20 minut postawi szybciej diagnoze niż lekarz. Rozciągniecie i ćwiczenia to 30 minut pracy a tak kobieta leży w ciąży zagrożonej nawet pół roku męcząc siebie i dzicko. Taka prawda co się dzieje w Polsce.
Justyna mama Łukasza 2011.08.26 14:25
Oj Aniu i ja cos wiem o tych bolach towarzysza mi od lat, czasem nogi aż odejmuje, leczą tylko dorażni na droższe badania nikt nie wysyła, a żyć trzeba. Mam nadzieję że w ciąży nie zwali mnie z nóg i to dosłownie bo i takie akcje miałam.
Sonia 2011.08.24 17:29
Super artykuł Aniu:) Na pewno niejednej kobiecie potrzebne są takie rady!!! Warto tu zajrzeć.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.