Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-03 15:35:57
Autor zdjęcia/źródło: Obraz 자유 천지 z Pixabay
Do przypadku superfekundacji doszło w Kolumbii. Badania genetyczne zostały przeprowadzone na żądanie jednego z ojców. Test na ojcostwo potwierdził, że rzeczywiście tylko jedno z bliźniąt posiada jego geny. Jak to jest możliwe i jak często bliźnięta mogą pochodzić od dwóch ojców?
Jak czytamy w radiozet.pl, badań genetycznych zażądał mąż kobiety, która urodziła bliźnięta. Podejrzewał, że może nie być biologicznym ojcem dzieci. Test na ojcostwo potwierdził, że rzeczywiście jest ojcem, ale tylko jednego malucha. Wiadomość potwierdził zespól specjalistów i ekspertów ds. genetyki i rozrodczości z Uniwersytetu Narodowego w Bogocie (UNAL).
Przypadek bliźniąt z dwóch ojców, który opisujemy to zjawisko superfekundacji, czyli nadpłodnienia. Występuje wtedy, kiedy zostają zapłodnione dwie komórki jajowe - powstałe w tym samym cyklu – ale przez plemniki dwóch różnych mężczyzn. Co ciekawe do nadpłodnienia może dojść w wyniku dwóch stosunków w odstępach od 3 do 14 dni. Taką ciążę nazywamy dwojaczą.
Oznacza to, że jedno z bliźniąt pochodzi z relacji pozamałżeńskiej matki. Do ciąży dwojaczej w wyniku superfekundacji dochodzi raz na 39 tys. urodzeń bliźniąt dwujajowych. Do tej pory potwierdzono 7 takich przypadków na ssiecie, w tym jeden w Polsce (jak podają archiwa gazeta.pl z 2010 r.).
Źródło: radiozet.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.