Opublikowany przez: ULA
Autor zdjęcia/źródło: Bliźniaki, to podwójne szczęście ale i troska @Photo by Jens Johnsson on Unsplash
Z ciąży mnogiej najczęściej rodzą się bliźniaki. Mogą być jednojajowe – wówczas dzieci są tej samej płci i podobne do siebie, jak dwie krople wody, albo dwujajowe – wtedy nie są już do siebie tak bardzo podobne i mogą być różnej płci.
W przeciwieństwie do ciąży pojedynczej, ciąża mnoga jest ciążą wysokiego ryzyka. Kobieta musi być pod stałą opieką lekarza, szczególnie na siebie uważać (zaleca się ograniczenie aktywności już od 20 tygodnia ciąży) i przeprowadzać częściej podstawowe badania. Regularne kontrole pozwolą zminimalizować zagrożenia, które mogłyby wpłynąć na zdrowie matki i dzieci. Co więcej, w ciąży mnogiej zwiększa się ryzyko porodu przedwczesnego. Zaledwie 5% bliźniąt rodzi się w 40 tygodniu ciąży.
Szybkie wykrycie ciąży mnogiej, pozwala rodzicom odpowiednio się przygotować. W końcu nie często rodzi się dwoje dzieci na raz. Przeżywając skrajne emocje: od euforii po wielką niepewność – zarówno tą psychiczną, jak i finansową, przemyślmy dobrze każdy zakup.
Świadomość, aby nasze dzieci posiadały wszystko, co najlepsze, najnowsze i najfajniejsze może być zgubna dla naszego portfela. Dla noworodka ważne jest, by miał ciepło i miło, aby czuł, że ma pełen brzuszek i wiele miłości dookoła. To, że położymy go do nowego łóżeczka z cudnymi dekoracjami, baldachimem i nowoczesną karuzelką, jest mniej ważne.
Podobnie jest z ubrankami. Dzieci rosna bardzo szybko, a Ty musisz mieć wszystko podwójne. Porozmawiaj ze znajomymi, zawsze ktoś w rodzinie albo znajomi (albo ich znajomi) mają małe dzieci i dysponują dużą ilością ubranek i gadżetów do oddania. W ten sposób zaoszczędzisz fundusze na inne wydatki, a bądzie ich bardzo dużo... Dodatkową zaletą używanych ubranek dla maluchów jest, to, że dzięki wielokrotnemu praniu są już pozbawione chemii użytej do ich wyprodukowania.
Używane łóżeczko, a w tym przypadku dwa, możemy nabyć na aukcjach w internecie lub wypożyczyć od znajomych, których pociechy już go nie potrzebują. Warto zakupić jedynie nowe materacyki. Pytanie czy od razu będą potrzebne dwa łózeczka? Jeżeli nie mamy możliwości zakupu dwóch łóżeczek lub od znajomych mamy tylko jedno, nie martwmy się. Z początku dzieci mogą spać razem, w jednym. Noworodki nie wiercą się, nie przekręcają, nie obracają dookoła. Dzięki bliskości swego brata lub siostry mogą czuć się bezpieczniej i pewniej.
Za wózkiem również możemy się rozejrzeć na aukcjach. Na co zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim by był stabilny i łatwo było nim manewrować. Ważne jest także to, aby po złożeniu mieścił się w samochodzie i z łatwością przechodził przez próg domu oraz sklepów.
Dobrym rozwiązaniem są wózki wielofunkcyjne, ale można również zakupić spacerówkę później. Oddzielna spacerówka ma tę zaletę, że jest znacznie lżejsza i węższa. Zastanówmy się jednak na jak długo przyda nam się spacerówka i czy rzeczywiście musi być nowa? Dzieci, które już dobrze chodzą, nie usiedzą w niej za długo. I choć czasem trudno zapanować nad bliźniakami, będziemy musieli zmierzyć się z tym wyzwaniem również na spacerze.
Spodziewając się bliźniaków czujemy wielką radość, ale również niepewność i strach – czy sobie poradzimy? Z pewnością początki będą trudne. Nic nie przychodzi od razu, a jeżeli bliźniaki są naszymi pierwszymi dziećmi, czas przestawienia się na tryb wielozadaniowy może trochę potrwać.
Jeżeli, szczególnie w początkowym okresie, mama z tatą będą tworzyli zgrany zespół, wszystko przyjdzie znacznie łatwiej. Współpraca obojga rodziców przy opiece nad bliźniakami jest kluczowa. Wzajemne wsparcie i radość czerpana z opieki nad dwójką bobasów, przynoszą wiarę, że wszystko się ułoży i będzie dobrze.
Pierwsze dni, a może i trzy miesiące, są ogromną próbą charakterów i cierpliwości. Gdy jedno się budzi, drugie zasypia, gdy jedno je, drugie krzykiem dopomina się o jeszcze. Podwójne kąpiele, przewijanie, tony chusteczek i pieluszek przechodzą przez ręce dniem i nocą. Można by pomyśleć, że to się nigdy nie skończy.
A jednak, kończy się, szybciej niż byśmy tego chcieli. Noworodki rosną w oczach, zaczynają się rozglądać, siadać, raczkować, albo czołgać, a wkrótce i chodzić. Pojawiają się nowe wyzwania, przed którymi stawiają nas nasze dzieci. Dzieci, które od samego początku wychowują się razem. Mają do kogo mówić własnym, bliźniaczym, językiem. Od urodzenia mają kolegę, przyjaciela, powiernika swych tajemnic. I to jest najpiękniejsze, gdy wchodząc pewnego dnia do pokoju, widzimy jak ta dwójka dzieciaków naradza się szeptem, co tu wykombinować, co zmajstrować, aby zabawa była jeszcze lepsza.
Iwona Szadkowska na podstawie:
„Twoje zdrowie ciąża i poród od A do Z” Nancy Evans
nie znam żadnych |
|
5,8% |
jedno |
|
21,7% |
dwoje |
|
24,6% |
troje |
|
15,9% |
czworo lub więcej |
|
31,9% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
IwonaSza 2013.06.04 13:52
Ciąża mnoga - zaskakuje. Opieka nad bliźniakami to z początku wyzwanie, ale jaka radość, gdy dzieciaki się dogadują, mają własne sekrety, bawią się i opowiadają historyjki:) Bezcenne!
89.228.*.* 2013.06.03 22:02
ciąża bliźniacza to ciężka sprawa, a dwa noworodki w jednym czasie to już w ogóle mega wyzwanie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.