Opublikowany przez: Kasia P. 2018-08-04 19:46:39
Autor zdjęcia/źródło: kobieta, plaża @ Zaprojektowane przez Freepik
Zdarzają się lekarze, czy kosmetyczki, którzy uczulają swoich podopiecznych przed tym, by nie wystawiali się na słońce. Tak leki, jak zabiegi kosmetycznę mogą być bowiem powodem odczynów fototoksycznych i reakcji fotoalergicznych. Inni jednak wierzą w to, że pacjent, czy klient sam zapozna się z treścią ulotki lub po prostu takie rzeczy wie. Zadarza się więc, że wystawiamy się na niebezpieczne połączenia leków i słońca, nie wiedząc o tym, że mogą one być dla nas niekorzystne. Zanim wyruszysz więc na te wymarzone i dłogowyczekiwane wakacje życia, przyjrzyj się swoim lekom. Wszystko po to, by nic nie zepsuło Ci wakacji.
Te pierwsze pojawiają się pod wpływek korelacji słońca z wprowadzanymi do organizmu substancjami. Wyglądają jak poparzenie słoneczne i dotyczą tej części skóry, która była wystawiona na słońce. Reakcje fotoalergiczne z kolei pojawiają się nawet na dobrę po ekspozycji na słońce i rozprzestrzeniają się nawet na miejsca, które wystawione na słońce nie były. Ostremu zapaleniu skóry towarzyszy zazwyczaj pokrzywka i obrzęk.
Aby więc uniknąć nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości, przyjrzyj się lekom, która zarzywasz lub bierze ktoś z Twoich bliskich. Do grupy leków nieodpowiednich dla skóry w połączeniu z wystawianiem się na słońce należą:
Leki przeciwcukrzycowe
Sulfonamidy (bardzo uczulające leki)
Fenotiazyny (stosowane w psychiatrii i neurologii: chloropromazyna, prometazyna, promazyna, triorydazyna)
Antybiotyki (tetracyklina, chinolonowe z pefloksacyną)
Beta-blokery (tzw. środki arytmiczne lub leki podawane w celu obniżenia ciśnienia krwi)
Leki moczopędne
Leki obniżające stężenie cholesterolu
Leki przeciwzapalne (niesteroidowe)
Leki hormonalne (również w przypadku niektórych tabletek antykoncepcyjnych
Psolareny (np. leki przeciwłuszczycowe)
Leki przeciwłupieżowe i przeciwtrądzikowe
Środki przeciwbakteryjne
Leki przeciwgrzybicze
Olejek z dziurawca i arcydzięgla
Jeśli zażywasz leki z przedstawionej grupy koniecznie przeczytaj ich ulotkę, a jeśli nadal nie masz pewności to przed wyjazdem skonsultuj się z lekarzem. Zawsze można zamienić wylegiwanie się na plaży na inną, przyjemną formę wypoczynku w zacienionym i miłym miejscu. Pamiętaj także by chronić się kremem z odpowiednim filtrem UVB oraz UVA (minimum 30) i nosić odpowiedni strój zakrywający skórę (także kapelusz) oraz szukać ochłody.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.