Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-05-30 10:28:12
Biegunka rozpoznawana jest bez względu na wiek i sposób żywienia dziecka w momencie, gdy stolec zmienia swój wygląd (stając się półpłynny lub wodnisty) oraz gdy dziecko wypróżnia się znacznie częściej niż zwykle. Zawierać się w nim może krew, ropa lub śluz. Biegunkom towarzyszyć może gorączka, wymioty oraz brak łaknienia. Ostra biegunka trwa zwykle krócej niż 7 dni, ale nie dłużej niż 14 dni oraz bardzo często przebiega z wymiotami lub gorączką.
Wśród przyczyn biegunek głównie znajdują się zakażenia wirusowe i bakteryjne. W przypadku dolegliwości na tle bakteryjnym występuje ból brzucha, wysoka gorączka (nawet do 40°C), w kale może być obecna krew, a dziecko oddaje często małe ilości stolca. Natomiast infekcjom wirusowym zwykle towarzyszą wymioty, a także objawy ze strony układu oddechowego.
Według WHO (World Health Organization) biegunka u niemowląt występuje, kiedy dziecko karmione sztucznym pokarmem oddaje 3 lub więcej stolców w ciągu doby. Inne kryteria dotyczą dzieci karmionych naturalnie, ponieważ mogą one oddawać kilkanaście stolców na dobę. W tym przypadku kryterium rozpoznania biegunki jest nagły wzrost liczby stolców oraz odmienny niż zwykle wygląd. Warto podkreślić to, że stolec wraz z wiekiem dziecka zmienia się, co podyktowane jest dojrzewaniem przewodu pokarmowego, a także zmianami w żywieniu. Dlatego przy rozszerzaniu diety u niemowląt należy pamiętać o tak zwanych stolcach przejściowych, które mogą różnić się od dotychczasowych i mylnie sugerować nieprawidłowości.
Najważniejszą rolę w leczeniu biegunek odgrywa nawadnianie dziecka. W tym celu stosuje się popularnie dostępne w aptekach doustne płyny nawadniające. Powinno się je podawać od pierwszych momentów wystąpienia biegunki, aby zapobiec groźnemu dla zdrowia odwodnieniu. Natomiast nie zaleca się stosowania leków przeciwbiegunkowych. Można dodatkowo rozważyć podanie preparatów zawierających szczepy bakteryjne np. Dicoflor na biegunkę u dziecka, które mogą złagodzić przebieg biegunki. Dodatkowo wbrew powszechnej opinii nie powinno się zmieniać bądź ograniczać dotychczasowej diety dziecka. W ten sposób zapewniamy dziecku odpowiedni poziom odżywienia, co sprzyja regeneracji uszkodzonego nabłonka jelitowego.
W przypadku niemowląt bardzo ważną funkcję pełni karmienie piersią, które odgrywa rolę protekcyjną przed zakażeniem. Z kolei u większych dzieci podstawową metodą jest przestrzeganie zasad higieny osobistej w postaci mycia rąk (przed i po posiłku, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z zewnątrz do domu, po zabawie ze zwierzętami). Dodatkowo ważne jest, aby przestrzegać higieny przy przygotowywaniu posiłków (dokładnie myć owoce i warzywa) oraz ich przechowywaniu. Ponadto na rynku dostępne są szczepienia przeciwwirusowe np. przeciw rotawirusom, które znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia i wystąpienia biegunki.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.