Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2021-04-07 10:31:02
Autor zdjęcia/źródło: Canva
Bezsenność, czyli insomnia, zaczyna być powoli znakiem naszych czasów. Coraz więcej osób boryka się zarówno z problemami z zasypianiem, jak i jakością snu. A jego brak może w konsekwencji przyczynić się do kłopotów ze zdrowiem, a nawet wystąpieniem depresji, czy nadciśnienia. Jak sobie poradzić z bezsennością? Zebraliśmy kilka porad i domowych sposobów, które pomogą Ci ją pokonać.
Mianem bezsenności określamy zaburzenia rytmu snu, jego głębokości i czasu trwania. Osoby borykające się z tym problemem doskonale wiedzą, że po kilku nieprzespanych lub niedospanych nocach, spada nasza koncentracja i efektywność. A co bardzo istotne, bezsenność i problemy ze snem znacznie obniżają naszą odporność – wtedy nie trudno o infekcję.
Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spać 7-8 godzin na dobę, co jest oczywiście normą idealną. W praktyce nasz sen, a także jego długość, jest zależny od naszych właściwości osobniczych i wymaganej długości snu, która pozwala czuć się nam dobrze i w pełni sił. Dla jednych będzie to 6 godzin, inni będą nieco zmęczeni po przespaniu przepisowych 8. Jeśli jednak czujemy, że nasz sen nie daje nam odpoczynku, mamy problemy z zasypianiem, a rano wstajemy zmęczeni i niedospani – warto coś z tym zrobić.
Zanim zasięgniesz porady specjalisty od snu, wypróbuj kilka domowych sposobów – mogą okazać się bardzo pomocne!
To, w jakiej temperaturze śpimy, może mieć znaczenie dla jakości snu. Jeśli w sypialni jest zbyt ciepło, możesz mieć problem z zaśnięciem, a nawet wybudzać się w nocy. Optymalna temperatura dla dobrego snu powinna wynosić 18-22 stopnie Celsjusza. Gdy w sypialni mamy za gorąco, nasz organizm nie może w prawidłowy sposób wytworzyć melatoniny, odpowiedzialnej między innymi za obniżenie temperatury ciała. Wysoka temperatura podczas snu nie pomaga także w wyrównaniu poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Przed snem warto dodatkowo wywietrzyć sypialnię, aby po pierwsze nieco obniżyć temperaturę, a po drugie wymienić powietrze, którym będziemy oddychać przez całą noc.
Zasypianie z pełnym żołądkiem nie jest najlepszym pomysłem, dlatego postaraj się jeść kolację 2-3 godziny przed snem. Jeśli masz problemy z zasypianiem przesuń także porę głównego posiłku dnia na nieco wcześniejszy czas. Wieczorem polecamy Ci spożywać nieco lżejsze posiłki, które nie będą obciążać Twojego organizmu w trakcie zasypiania. Jeśli miewasz problemy z bezsennością unikaj też dużej ilości kawy w drugiej połowie dnia oraz alkoholu.
Postaw na relaks w ciągu dnia
Właściwą dietę warto uzupełnić o dodatkowe witaminy i minerały, które pomogą Ci się zrelaksować i wyciszyć przed snem. Wypróbuj tonik Owies sok EKO od Floradix, który jest źródłem beta karotenu, witaminy K, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, białka, błonnika, witaminy C, B oraz enzymów.
Doskonale sprawdzi się dla osób osłabionych i zmęczonych, które z powodu stresu mogą mieć kłopoty z dobrym snem. Działa relaksująco i uspokajająco, a do tego odżywia i wzmacnia system nerwowy, oczyszcza krew i wspomaga w stanach depresji, osłabienia, czy rekonwalescencji.
To ważna wskazówka, bowiem światło ma ogromy wpływ na nasze zasypianie i jakość snu. Twoje ciało jest w stanie uwolnić melatoninę, czyli hormon wywołujący sen, w odpowiedzi na powoli zmieniające się barwy zachodzącego słońca. Natomiast niebieskie światło przypominające świt, stymuluje reakcję organizmu na przebudzenie. Dlatego na minimum godzinę przed snem radzimy odłożyć tablety, telefony i telewizję na bok, aby ograniczyć stymulację i wpływ niebieskiego światła na organizm. Zadbaj również o oświetlenie sypialni – wybieraj małe lampki nocne, bez intensywnego światła.
Znajdź sobie pomocnika: poznaj Zaśnik!
Zaśnik to urządzenie do aromaterapii, które najlepiej stosować przed snem. Znajdujący się w urządzeniu olejek zawiera melatoninę, lawendę i rumianek. Roślinna mgiełka, którą wytwarza Zaśnik, uspokaja i relaksuje. Wystarczy 10 wdechów po położeniu się do łóżka i o wiele łatwiej zasypiasz!
>> KUP TUTAJ <<
Melatonina przyjmowana w tabletkach wymaga ok. 30-60 minut na wchłonięcie się, natomiast wdychana (jak w przypadku tej zawartej w Zaśniku), daje niemal natychmiastowe uczucie senności. Natomiast Zaśnik zmienia melatoninę z olejku w formę aromatycznej pary wodną o przyjemnym i delikatnym zapachu. Dzięki niej szybciej zaśniesz, a sen będzie miał lepszą jakości.
Dyfuzor jest urządzeniem jednorazowym i przy stosowaniu zgodnym z ulotką - czyli 10 wdechów i wydechów przed snem, wystarczy na ok. 50 dni. Zaśnik nie zawiera szkodliwych substancji (np. Nikotyny), a żadna z zawartych w nim substancji nie posiada ograniczeń wiekowych. Zaśnik posiada certyfikaty potwierdzające działanie i bezpieczeństwo: FDA, CE, MSDS, TUV.
Tak, bo jeśli miewasz problemy z zasypianiem i jakością snu, warto czasem sprawdzić, czy nie popełniamy podstawowych błędów w tej materii. Warto zadbać o podobną ilość snu co noc, a przede wszystkim postarać się wstawać zawsze o tej samej porze (nawet w weekendy). U osób z problemami ze snem może się bowiem okazać, że weekendowe dosypianie tylko je potęguje i przesuwa dodatkowo godziny zaśnięcia na jeszcze późniejsze niż zwykle. Nie pozwalaj sobie również na dłuższe drzemki w ciągu dnia, ponieważ one także mogą rozregulować Twój dobowy rytm zasypiania i pobudek.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.