Opublikowany przez: Kasia P. 2016-08-23 14:44:31
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
To sprawa niezwykle indywidualna, jednak książkowo z pojawieniem się mdłości kobieta ma do czynienia głównie w pierwszym trymestrze. Mdłości pojawiają się wraz z 4-7 tygodniem ciąży i wtedy są najuciążliwsze. Nudności kończą się zazwyczaj, gdy poziom hormonów tarczycy wraca do normy, zatem około 12 – 16 tygodnia ciąży. Pamiętajmy jednak, że od tych reguł panuje wiele wyjątków. Są kobiety, którym mdłości w ogóle nie dokuczają podczas ciąży i takie, które mają z nimi problem o wiele szybciej lub dłużej. Dlaczego tak się dzieje?
Powodem zróżnicowania w odczuwaniu nudności ciążowych jest gospodarka hormonalna każdej kobiety. Niektórzy badacze twierdzą, że mdłości nasilają się proporcjonalnie do zwiększania się ilości hormonów produkowanych w organizmie, a także w związku z działaniem najważniejszego ciążowego hormonu wzrostu, czyli gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Utrzymuje ona ciąże, ale jednocześnie jest przyczyną rewolucji w Twoim żołądku. Wiem, że powtarzanie sobie: „To wszystko dla dobra dziecka” niewiele pomaga, gdy czujesz się koszmarnie, ale w tym przypadku tak właśnie jest i musisz ten czas wytrzymać. W kolejnych akapitach podpowiem Tobie jak to zrobić.
Wraz z huśtawką hormonalną pojawia się u kobiety ciężarnej niechęć do niektórych zapachów i pokarmów, które co rusz mogą wywoływać mdłości. Obserwuj dokładnie swój organizm, tak dokładnie jak będziesz już niedługo obserwować zdrowie swojego dziecka. To czas tylko dla Ciebie. Polecam sporządzenie listy sprzymierzeńców i winowajców. Napisz sobie na kartce, które produkty i zapachy wywołują u Ciebie mdłości i pamiętaj, żeby ich unikać jak ognia.
Na szczęście sposobów na mdłości jest bardzo dużo. Próbuj je wykorzystywać i wybieraj te, które w Twoim przypadku są najskuteczniejsze:
W pakiecie do mdłości wiele kobiet dostaje jeszcze zgagę. Hormony rozluźniają ściany żołądka i wtedy dochodzi do cofania się kwasów żołądkowych. Jak radzą mamy, najlepszym sposobem na zgagę jest pozycja pionowa, ruch, spacerki. Odpowiednio podwyższona pozycja w trakcie snu, również może być w tym przypadku pomocna.
W trakcie ciąży rzadko sięga się po leki, raczej w sytuacjach kryzysowych. Bardzo skuteczną formą leczenia w tym okresie są dla kobiety leki homeopatyczne. Dlaczego? Po pierwsze są bezpieczne, bo wytwarzane są z naturalnych składników pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Po drugie nie powodują żadnych skutków ubocznych tak dla mamy, jak i dla maluszka. W przypadku mdłości możesz więc sięgać po czopki lub krople różnych homeopatycznych leków. Jeśli dopada Cię często zgaga możesz stosować wtedy sprawdzony lek homeopatyczny w tabletkach. Przed zastosowaniem leków skonsultuj się także z lekarzem, który podpowie Ci jak je dawkować w Twoim przypadku.
Leki, które zazwyczaj używałaś przy zgadze czy mdłościach i masz w domowej szafce, lepiej odłóż gdzieś głęboko na jej dno. W ciąży nie wolno Ci stosować wielu standardowych leków, które stosowałaś dotychczas, ponieważ mają bardzo zły wpływ na płód.
Zuzanna:
Mój sposób, który poleciłabym każdej z Was to podjadanie. Nawet jeśli wychodziłam gdzieś na miasto, zawsze miałam ze sobą swoje przekąski. Kiedy wychodziłam w gości, też brałam coś co lubię jeść. Pełen żołądek rzadziej się buntował. Dodatkowo dużo piłam soków warzywnych własnej roboty i taką buteleczkę też miałam zawsze przy sobie. Przyzwyczajenie zostało i teraz zawsze mam jakieś co nieco dla moich maluchów, gdziekolwiek się wybieramy.
Michalinax:
Na mdłości imałam się wszystkiego chyba, ale najbardziej pomagała mi zwyczajna herbatka rumiankowa. Mąż bardzo często mi ją zaparzał. Bardzo ważne dla mnie też było to, że mogłam się po prostu wyleżeć i dużo spać. Podejrzewam, że przespałam swoje mdłości. W krytycznych sytuacjach, kiedy mdłości nie dawały spokoju ratowałam się także lekiem homeopatycznym w kroplach.
Kasia66:
Leki i jeszcze raz leki. Brałam na zgagę lek homeopatyczny, który z uwagi na skład można stosować w ciąży. Zresztą homeopatię stosowałam też przy przeziębieniu i bardzo łagodnie je przeszłam. Poza tym ważne jest także to co jemy. Starałam się jeść lekko i częściej. Mi też zostało przyzwyczajenie. Od czasu ciąży zawsze jem 5 posiłków dziennie, bo to pomaga utrzymać dobrą wagę.
Mdłości są naturalną częścią ciąży i nie musisz popadać w panikę, nawet kiedy zbyt często Cię męczą. Warto jednak wiedzieć, że zbyt uciążliwe mdłości nie tylko mogą sprawić, że schudniesz, lecz także mogą doprowadzić do tzw. ketozy głodowej, kiedy Twojemu organizmowi brakuje ważnych składników odżywczych. Dlatego jeśli Twój mocz jest mniejszy i ma silniejsza barwę, jeśli czujesz się bardzo słabo i tracisz zdolności intelektualne, Twoje usta, oczy i skóra są suche, a przez ostatnie 24h nie udało Ci się utrzymać w żołądku nic konkretniejszego, udaj się niezwłocznie do lekarza, by z nim skonsultować swoją sytuację i dobrać odpowiednie leczenie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
10.244.*.* 2020.07.30 18:33
Ja już spróbowałam wszystkiego i gdzieś przeczytałam ze mycie zębów
212.160.*.* 2016.09.28 15:14
Mnie mdliło przez całą ciąże. Jakoś przetrwałam.
gocha2323 2016.09.04 21:50
cieszę się, że wciązy nie miałąm takiego problemu!obymwdrugiej ciązy miała tak samo!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.