Bezdech u dzieci - to warto wiedzieć! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Bezdech u dzieci - to warto wiedzieć!

Bezdech u dzieci - to warto wiedzieć!

Autor zdjęcia/źródło: Bezdech u dzieci@flikr.com/Helene Samson

Bezdech u dzieci i śmierć łóżeczkowa wywołują strach u niejednego młodego rodzica. Niekiedy maluchom zdarza się na moment zapomnieć o oddychaniu. Tak nam się wydaje, gdyż oddech noworodka jest jeszcze bardzo płytki.

Niedojrzały mechanizm oddychania może powodować chwilowe zatrzymanie oddechu, ale mogą być także i inne tego przyczyny. Mała masa urodzeniowa dziecka lub przedwczesne przyjście na świat malucha a także infekcja powodująca niedrożność dróg oddechowych też mogą powodować chwilowy bezdech u dziecka. Z problemem tym spotykamy się między 1. a 6. miesiącem życia malucha. Gdy dziecko kończy roczek zagrożenie zupełnie znika. Bezdech częściej zdarza się u dzieci palących matek lub tych które śpią na brzuszku.


Kiedy bezdech u dzieci może być groźny?
Nie powinniśmy się martwić, gdy bezdech  zdarza się sporadycznie i trwa zaledwie 15 sekund. Gdy przy tym nie dostrzegamy bladości  lub sinienia twarzy, nie mamy powodu do niepokoju chociaż powinniśmy sprawę bezdechu skonsultować z lekarzem. Gdy jednak dziecko nie oddycha prawie 20 sekund, jego twarz robi się sina i traci świadomość, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Wyjmujemy malca natychmiast z łóżeczka i pochylając buzią w dół poklepujemy go po plecach. Sprawdzamy natychmiast czy buzia i nosek są drożne. Jeśli to nie pomoże, zastosujmy do chwili przyjazdu lekarza sztuczne oddychanie. Tego typu bezdech  u dzieci często jest przyczyną zespołu nagłej śmierci niemowląt zwanego również śmiercią łóżeczkową. Leczenia  wymagają dzieci, u których stwierdza się bardzo częste lub  trwające dłużej niż 15 sekund  stany bezdechu. Jeśli  towarzyszy im zwolnienie pracy serca lub jeżeli dziecko wymaga sztucznego oddechu przez aparat Ambu.


Jak kontrolować bezdech u dzieci ?– proste zasady

  • Przybliżmy twarz do  buzi  niemowlaka  i chwilę obserwujmy, czy unosi się klatka piersiowa. Jeśli mamy wątpliwości, delikatnie pogłaszczmy dziecko po buzi – tak, by wywołać reakcję malca, ale go nie budzić.
  • Skuteczniejszym sposobem kontroli są specjalne aparaty, które monitorują oddech dziecka i same wszczynają alarm, gdy malec przestanie oddychać na dłużej niż kilka sekund.
  • Do snu kładźmy dziecko na plecach.
  • Nie dawajmy dziecku poduszki.
  • Śpijmy z dzieckiem w jednym pokoju.
  • Nie przemęczajmy dziecka w ciągu dnia. Niemowlę narażone na zbyt dużą ilość bodźców ma obniżone napięcie górnych dróg oddechowych, co powoduje problemy z oddychaniem
  • Nie otulajmy dziecka kołdrą. Przegrzanie może spowodować szok termiczny, który zaburza krążenia a także oddychanie.
  • Nie palmy przy dziecku. Może to u nich spowodować infekcje i choroby płuc. Poza tym zdecydowanie ograniczamy im dopływ tlenu.
  • Sprawdzajmy podczas snu dziecka, czy nie przykryło sobie kołderką buzi.
  • Na oparciu łóżeczka  nie wieszajmy rzeczy, które mogłyby w nocy zsunąć się na twarz dziecka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zaburzenia snu – jak sobie możemy pomóc?>>

Układanie do snu - bezpieczne pozycje>>

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    ile razy w nocy wstawałam patrzeć czy synek oddycha! serce mi o mało nie stanęło!
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Często podchodzimy do łóżeczka i słuchamy czy oddycha.. chyba to już w krwi matek siedzi..
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    oj straszne to jest ;/