Opublikowany przez:
Familiepl
2020-09-23 12:10:44
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Annie Spratt/Unsplash
Program 500 plus funkcjonuje już od 4 lat, a przez ten czas przeszedł już kilka zmian. Jedną z większych było przyznanie od 2019 roku świadczenia na wszystkie dzieci w rodzinie, łącznie z jedynakami. Co jakiś czas pojawiają się również sugestie, jakoby program świadczeń 500 plus miał przejść poważne modyfikacje – na przykład być wypłacany jako 400 i 600 zł, rozróżniając rodziców pracujących (większa kwota) i niepracujących (niższa).
Taką propozycję wysuną w ubiegłym roku ekonomista Marcin Morawiec, który na łamach Businessinsider stwierdził:
„Można zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci”.
Zmiana tak według ekonomistów miałaby spowodować większą chęć szukania pracy i zatrudnienia przez osoby niepracujące. Ta koncepcja nie spotkała się na razie jednak z poparciem rządu.
Ważną zmianą w wypłacie świadczeń w ramach 500 plus w 2021 jest konieczność ponownego złożenia wniosku na początku roku, a osoby, które o tym zapomną mogą nawet utracić świadczenie.
Dotychczas wnioski złożone wcześniej przedłużały się automatycznie, dlatego warto o tym pamiętać.
Od 2021 roku wniosek o 500 będzie można składać już od 1 lutego online, a od 1 marca w formie papierowej. Zmienia się również okres wypłaty świadczenia 500 plus - będzie on obowiązywał od 1 czerwca 2021 do końca maja następnego roku.
W tym roku po wypowiedzi minister Jadwigi Emilewicz pojawiły się również domysy, że 500 plus może być wypłacane w formie bonu. Wątpliwość tę szybko jednak rozwiał rzecznik rządu, Piotr Müller.
- Nie ma takich planów. Chciałbym, żeby to wyraźnie wybrzmiało. Program 500 plus będzie wypłacany klasycznie, tak jak do tej pory – powiedział w rozmowie w TVN24.
CZYTAJ TEŻ:
>> Zmiana czasu 2020 - kiedy przestawić zegarki na czas zimowy?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!