EKG metodą Holtera - na czym polega?
Holter EKG to badanie kardiologiczne polegające na sprawdzeniu elektrycznej aktywności mięśnia sercowego. Szczęśliwie zaliczane jest ono do badań całkowicie bezbolesnych oraz nieinwazyjnych. W odróżnieniu od klasycznego EKG spoczynkowego badanie metodą Holtera odbywa się poza szpitalem, w warunkach domowych.
Poprzez takie rozwiązanie kardiolog może uzyskać rejestr pracy serca w normalnych, codziennych sytuacjach. W ten sposób lekarz ma możliwość zapoznania się z nagłymi zmianami pracy serca, które pojawiają się jedynie w konkretnych okolicznościach. Dzięki temu możliwe jest całościowe i precyzyjniejsze spojrzenie na pracę serca.
Badanie najczęściej trwa 24 godziny, chociaż w określonych sytuacjach lekarz kardiolog może zadecydować o jego przedłużeniu. Przedłużone badanie może dotyczyć m.in. osób zmagających się z nie wyjaśnionymi omdleniami. Co istotne badanie posłuży również do sprawdzenia pracy mięśnie sercowego podczas snu.
Holter EKG do domu
Możliwe jest przeprowadzenie badania holterowskiego bez wychodzenia z domu. Umożliwia to usługa Holter HELP, która umożliwia otrzymanie urządzenia holterowskiego z dostawą do domu. W ofercie Holter Help możliwie jest zrealizowanie badania krótkoterminowego (1 - 7 dni) lub też badania długoterminowego (10 - 30 dni). Nad poprawnością przeprowadzanych badań czuwa zespół kardiologów.
Holter EKG - dla kogo?
Badanie Holterowskie do doskonałe narzędzie wspierając diagnostykę chorób serca. Badanie to przeznaczone jest dla szerokiej grupy osób. Na sprawdzenie aktywności serca powinny decydować się osoby zarówno z już zdiagnozowanymi chorobami i zaburzeniami układu krążenia, jak i ci, którzy zmagające się z objawami sugerującymi patologie w działaniu serca. Kto dokładnie powinien się badać?
Na badanie Holterowskie powinny się udać m.in. osoby cierpiące z powodu wrodzonych wad serca oraz pacjenci zmagający się ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym lub chorobą wieńcową. Ponadto do grupy osób, u których badanie EKG metodą Holtera jest wysoce wskazane zalicza się ciepiących z powodu omdleń, napadowych zawrotów głowy i utraty przytomności.
Dotyczy to jednak przede wszystkim osób, u których wcześniej przeprowadzone badania diagnostyczne nie doprowadziły do zidentyfikowania źródła omdleń. Warto mieć na uwadze, że na badanie można się udać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na badanie powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu od 150 do 250 PLN.
Jak wygląda przebieg badania EKG metodą Holtera?
W pierwszej kolejności w kilku miejscach na klatce piersiowej przyczepiane są elektrody, które są bezpośrednio podłączone z niewielkim urządzeniem rejestrującym. W większości przypadków, zamiast mocować urządzenie do ciała, dostaniemy pas ze specjalną przestrzenią na sprzęt. Po zamontowaniu urządzenia rejestrującego pracę serca możemy udać do z powrotem do domu.
Noszenie urządzenia nie powinno w żaden sposób ingerować w naszą codzienną rutynę. Należy wykonywać dokładnie te same czynności, jakie wykonujemy każdego dnia. Jedną różnicą jest konieczność zapisywania wszystkich wydarzeń w ciągu dnia, które mogły wpłynąć na funkcjonowanie pracy serca. W większości przypadków badanie będzie trwało 24 godziny. W jaki sposób należy przygotować się do badania?
Przygotowania do badania
Holter EKG to nieinwazyjne badanie kardiologiczne, które nie wymaga poważnych przygotowań. Należy jedynie pamiętać o kilku podstawowych wytycznych związanych z badaniem. Przede wszystkim urządzenie rejestrujące nie może mieć styczności z wilgocią.
Z tego prostej przyczyny przed rozpoczęciem badania zaleca się dokładne obmycie ciała. Równocześnie po kąpieli należy zrezygnować ze wszystkich środków nawilżających skórę tj. balsamów, olejków i kremów. O czym jeszcze należy pamiętać przed badaniem?
Dodatkowo w przypadku mężczyzn należy pamiętać o dokładnym ogoleniu klatki piersiowej, gdzie przymocowane zostaną elektrody. Po zakończeniu badania lekarz uzyska rejestr pracy serca, który może okazać się niezbędny do postawienia prawidłowej diagnozy.
Artykuł przygotował zespół lekarzy z Medyk Online