Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-04-07 13:24:56
Czym jest autyzm?
Lekarze nie są pewni, co wywołuje autyzm, ale jest bardzo prawdopodobne, że dużą rolę odgrywa tutaj środowisko jak również genetyka. Naukowcy zidentyfikowali wiele genów związanych z tą chorobą. Według badań u pacjentów z autyzmem wykazano nieprawidłowości związane z kilkoma regionami mózgu. Natomiast inne badania sugerują nam, że osoby z autyzmem wykazują nieprawidłowy poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników w mózgu. Zakłócenia te mogą wynikać z zakłóceń w rozwoju mózgu jeszcze we wczesnych stadium rozwoju płodu jak również mogą być spowodowane zaburzeniami w genach.
Autyzm ma ogromny wpływ na rozwój mózgu w sferach rozumowania, kontaktów socjalnych jak również porozumiewania się. Dzieci oraz dorośli z autyzmem najczęściej wykazują kłopoty z komunikacją w grupie i w czasie wykonywania wspólnych czynnościach. Zaburzenia te utrudniają im porozumiewanie się z innymi. Osoby dotknięte autyzmem mogą wciąż wykonywać te same ruchy ciała (np. kołysanie się czy machać ręką), a także: przywiązywać się do przedmiotów czy sprzeciwiać się jakimkolwiek zmianom w ich wypracowanej rutynie. W niektórych przypadkach odnotowano również występowanie agresji lub samookaleczenia się.
Jak rozpoznać u dziecka autyzm?
Objawy autyzmu u dziecka możemy zaobserwować najczęściej do trzeciego roku życia, chodź zdarza się, że nieprawidłości w rozwoju rodzice mogą zauważyć później – około czwartego/piątego roku życia. Często autyzm ujawnia się nagle: np. dziecko, które mówiło, nagle przestaje mówić. W takiej sytuacji mówimy o autyzmie atypowym.
Autyzm atypowy jest to całościowe zaburzenie rozwoju należący do spektrum autyzmu, ale jednak nie spełniający wszystkich kryteriów autyzmu dziecięcego. Pojawia się on najczęściej w późniejszym okresie życia niż autyzm wczesnodziecięcy, a do jego objawów zaliczamy ograniczenia do niektórych sfer życia dziecka.
Ponieważ niepokojących objawów jest wiele, wymienimy te najczęściej rozpoznawalne: Dziecko autystyczne:
Pamiętajmy, że u dziecka mogą wystąpić niektóre z objawów choroby. Niektóre dzieci z rozpoznanym autyzmem bardzo lubią się przytulać, używają dużej ilości słów jak również nie posiadają nasilonych objawów dziwnych zachowań. Dlatego pamiętajmy, że nie u wszystkich dzieci autyzm objawia bez nasilonych objawów. Warto również zauważyć, że naukowcy nie znaleźli związku pomiędzy stopniem upośledzenia, a IQ.
Na pewno dzieci dotknięte autyzmem inaczej postrzegają świat, obierają bodźce zmysłowe, kolory czy smaki. Jak pokazują badania, dużo lepiej niż zdrowe dzieci radzą sobie z zadaniami polegającymi na rozpoznaniu kształtów umieszczonych na skomplikowanym tle, a także trwalej zapamiętują detale, co potwierdzone jest przez naukowców jako ponadprzeciętną ostrością wzroku. Zdarza się również, że osoby te obdarzone są wyjątkowymi umiejętnościami.
Jak możemy pomóc dziecku z autyzmem?
Ponieważ nie ma lekarstwa na autyzm, dziecku możemy pomóc tylko poprzez terapię behawioralną autyzmu polegającą na rozwiązywaniu określonych objawów co może prowadzić do znacznej poprawy. Specjalnie stworzony plan dla dziecka obejmuję terapię, która spełnia specyficzne potrzeby poszczególnych dzieci.
Autyzm jednak wciąż pozostaje tajemniczą chorobą. Brakuje rzetelnych informacji na temat choroby, jak i profesjonalnej pomocy medyczno-psychologicznej. Zazwyczaj każde dziecko ma inną historię choroby, dlatego należy indywidualizować podejście do każdego pacjenta, by zwiększyć efektywność leczenia i rehabilitacji.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.