Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-06-14 11:00:50
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Choć pomysł zaproponowania dziecku słuchania audiobooka może wydawać się naprawdę ciekawy, to znowu trzeba wiedzieć, że audiobooki trzeba nauczyć się słuchać i oczywiście wybierać. Należy liczyć się z tym, że dziecko początkowo może być rozkojarzone. Powinno się pozwolić mu podczas słuchania malować, układać klocki czy puzzle.
Jednak, aby książki słuchało się z przyjemnością, bardzo ważny jest jej wybór. W księgarni online Virtualo można odnaleźć setki audiobooków dla dzieci. Są to pozycje zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Tych bardziej i mniej znanych. Przed włączeniem książki MP3 warto przedyskutować z dzieckiem, jakiej historii chciałoby posłuchać. Jedne będą ciekawe, jak wybrzmią w słuchawkach czy głośnikach już doskonale znane im książki, a inni będą próbowali czegoś nowego.
Niemniej należy pamiętać też, że publikacja musi być odpowiednio dostosowana do wieku dziecka. Audiobook dla najmłodszych dzieci do 4 lat powinien przyciągać uwagę, celowo zastosowanym rytmem, śpiewami, klaskaniem czy śmiechem. Słuchaczom w wieku 5-7 lat najlepiej proponować historie, które im się spodobają i dzięki którym pokochają regularne odwiedzanie księgarni.
Starsze dzieci wyboru audiobooków mogą już dokonywać samodzielnie, łącząc przyjemne z pożytecznym, mogą słuchać szkolnych lektur, ale również niezależnych przygodowych historii. Z kolei wśród audiobooków dla nastolatków przeważać mogą wszelkie opowieści fantasy, ale też teksty wprowadzające młodych ludzi w świat innych kultur, pomagających poznawać różne światopoglądy.
Warto zaznaczyć, że audiobook to nie oszustwo. Również w kwestii słuchania lektur szkolnych, to po prostu alternatywa – jedna z możliwości. Wielu badaczy analizowało reakcje mózgu i zdolność zapamiętywania podczas czytania książek i słuchania audiobooków. Nie ma między nimi znaczących różnic. Dzieci uczą się i rozwijają tak samo. Nie należy się też obawiać, że nigdy nie będą przez audiobooki czytać. Wciąż książki papierowe istotnie górują nad książkami MP3 – również wśród najmłodszych pokoleń. Oto 5 audiobooków dla dzieci, które warto im włączyć.
Dobrym wyborem audiobooka dla dzieci na początek będzie Dynastia Miziołków Joanny Olech. Wprawnie napisane książki dla dzieci mają to do siebie, że mimo upływu wielu lat wciąż są ulubionymi dziecięcymi historiami. Tak jest właśnie z tą publikacją – wydaną pierwszy raz w 1995 roku. Joanna Olech za historię Miziołka otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Dynastia Miziołków do dziś jest bestsellerem w stacjonarnych oraz internetowych księgarniach. Trudno się dziwić, bo w humorystyczny i uroczy sposób opowiada o losach Miziołka, Mamiszona, Papiszona, Kaszydła i Małego Potwora, czyli całej dynastii. Olech w zabawny sposób ukazuje za pomocą głównego bohatera problemy, wyzwania, przyjaźnie i pierwsze miłości wieku dziecięcego. Trudno się dziwić, że dzieci chętnie słuchają tej książki – tym bardziej że czyta ją znany aktor Artur Barciś.
Kornel Makuszyński tworzył w czasach, których ani nie znają współczesne dzieci, a nawet nie znają ich rodzice. Niemniej wszyscy znają jego utwory, a szczególnie Przygody Koziołka Matołka czy Wybryki małej małpki Fiki-Miki. Jego utwory są ponadczasowe, a wierszowane opowieści dla dzieci odegrały w jego twórczości ogromną rolę.
Nic więc dziwnego, że w Virtualo na pierwszym miejscu wśród audiobooków bestsellerów dla dzieci jest Szatan z siódmej klasy Makuszyńskiego. To powieść dla młodzieży o przygodach głównego bohatera Adama Cisowskiego, który ma detektywistyczną smykałkę i rozwiązuje zagadkę z czasów wojen napoleońskich. Niemniej całość jest napisana w taki sposób, że historia trafia do odbiorców bez względu na wiek.
Tym razem czas na coś bardziej współczesnego. Agnieszka Chylińska poza tym, że śpiewa, pisze piosenki i występuje w telewizji, to jest również autorką popularnej serii książek dla dzieci. Wszystko zaczęło się od Zezi i Gilera. To publikacja dla dzieci i rodziców o perypetiach 8-letniej dziewczynki i jej młodszego brata.
Wraz z kolejnymi częściami mali odbiorcy dorastają razem z Zezią. Przechodzą z nią przez zmiany i problemy w jej życiu, z którymi doskonale mogą się utożsamić. Dziecięce zagwozdki, przeprowadzka, narodziny rodzeństwa, okres dojrzewania i w końcu nastoletnie problemy jak rozstanie rodziców, trudności w szkole i pierwsza miłość są wielu dzieciom doskonale znane. Co ciekawe, wszystkie części historii Zezi czyta sama Agnieszka Chylińska.
Magdalena Witkiewicz to polska pisarka słynąca nie tylko z literatury dziecięcej, ale również tej dla dorosłych. Niemniej jej książki dla najmłodszych doceniło wielu młodych czytelników. Jedną z najlepszych serii audiobooków dla dzieci jest Banda z Burej. To cykl składający się z 3 tomów opowiadający o tytułowej bandzie z Burej, która rozwiązuje różnego rodzaju zagadki.
Pierwszym razem w Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w bibliotece bohaterowie postanawiają zbadać – co ukrywają lokalne bibliotekarki i w zabawny sposób podejmują się rozwikłania tajemnicy. To historia, która z pewnością przypadnie do gustu wielu małym słuchaczom. A gdy się skończy w katalogu Virtualo dostępne są kolejne części – Banda z Burej. Tajemnica fałszywego Mikołaja oraz Banda z Burej. Tajemnica lasu.
Twórczość Astrid Lindgren zachwyca do dziś, a szczególnie przygody Pippi Långstrump. Dzięki aktorce Edycie Jungowskiej dziś możemy słuchać tych opowieści w niebywałej formie. Jungowska wydała najważniejsze dzieła Astrid Lindgren w formie audiobooków dla dzieci, które stanowią fenomenalne słuchowiska, doskonale wyreżyserowane. Dzieci pokochają je od pierwszej sekundy.
Entuzjastyczny głos aktorki, a w tle muzyka, efekty dźwiękowe i akustyczne. Dzięki takiemu zabiegowi każdy odbiorca może doskonale wczuć się w historię i puścić wodze fantazji. Pippi Pończoszanka to dopiero pierwsza część, a w Virtualo dostępne są kolejne dwie: Pippi wchodzi na pokład oraz Pippi na Południowym Pacyfiku.
Wprowadzenie dziecka w świat książek papierowych i audiobooków to ważny element w procesie jego rozwoju. Wybierając odpowiednie opowieści w formie MP3, możemy być przekonani o tym, że kiedyś dziecko nam za to podziękuje. By z uśmiechem na twarzy wspominało słuchane powieści, warto zwrócić uwagę na to, że jeśli któraś historia nie przypadła małemu słuchaczowi do gustu, swobodnie można ją wymienić na inną. Nie trzeba brnąć za wszelką cenę do końca historii, jeśli wydaje się nam ona nudna. Warto czytać i słuchać tego, co sprawia nam przyjemność.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.