Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-07-26 09:13:05
Autor zdjęcia/źródło: Adobe Stock
Należy wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt nie jest chorobą zakaźną, a taką o podłożu genetycznych. Związane jest z zaburzeniem pracy układu immunologicznego i wadliwą budową naskórka. Jest szereg czynników, które mogą wpływać na atopowe zapalenie skóry. Wśród nich należy wymienić alergeny występujące w domu, w tym kurz, roztocza, pyłki, czy alergeny pokarmowe. Drażniące dla skóry dziecka mogą być także proszki do prania, czy detergenty. Na pojawienie się AZS wpływ ma ponadto zanieczyszczenie środowiska, czy stres. Istotne znaczenie mają także warunki klimatyczne. Co ciekawe na wystąpienie albo zaostrzenie AZS wpływ ma zaprzestanie karmienia piersią dziecka przed 4 miesiącem życia.
Wielu troskliwych rodziców chce wiedzieć, jak wygląda atopowe zapalenie skóry u niemowląt. W końcu w ten sposób można zacząć szybciej pomagać dziecku, gdy zauważy się pierwsze symptomy. A są one raczej nie do przeoczenia. Skóra dziecka jest wysuszona i zaczerwieniona, występuje też silny świąd. Czy jednak można takie zmiany odróżnić od potówek czy podrażnień? Okazuje się, że tak. Otóż zmiany w przypadku potówek są znacznie mniejsze niż wypryski przy AZS. Potówki są czasem małymi pęcherzykami wypełnionymi płynem. Z kolei w przypadku odpieluszkowego zapalenia skóry zmiany występują w tym obrębie. Ponadto bardzo często są mokre, a nie suche jak przy AZS i w przebiegu odparzeń wystepują nadkażenia drożdżakowate. W przypadku AZS wysypka rumieniowo-wysiękowa występuje na owłosionej skórze głowy, twarzy, czole, policzkach, a także za uszami. Warto wiedzieć, że w ciężkich postaciach AZS zmiany pojawiają się także na pośladkach czy tułowiu czy w zgięciach kończyn. Wystęują grudki, strupki, pęcherzyki i nadżerki. Jeżeli ma się wątpliwości co do wystąpienia AZS, to zawsze można skonsultować się z pediatrą.
Tak jak u osób dorosłych, tak i u niemowląt ta choroba występuje z okresami zaostrzeń i remisji. Dlatego należy cały czas obserwować skórę malucha, by określić czynniki wpływające na pojawienie się objawów. Należy owe czynniki ograniczyć lub wyeliminować ze środowiska dziecka. Istotne znaczenie ma higiena miejsc dotkniętych chorobą i stosowanie emolientów, które mają właściwości nawilżające i łagodzące zarówno do kąpieli, jak i po kąpieli. Dziecko nie powinno nosić odzieży, która może podrażniać jego skórę i w ten sposób eliminowane są wełniane ubranka. Oczywiście niezbędne jest stosowanie maści i kremów do skóry atopowej. Także u niemowląt możliwe jest stosowanie glikokortykosteroidów, leków przeciwzapalnych i przeciwhistaminowych. Stosuje się fototerapię w cięższych przypadkach oraz odczulanie. W przypadku dzieci remisja choroby może trwać miesiące, a nawet lata. Zaostrzenie może pojawić się w okresie dorastania albo nawet wczesnej dorosłości. Z AZS można normalnie żyć, trzeba jednak uważać na czynniki drażniące, które mogą powodować nawrót dolegliwości.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.