Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-08-13 11:55:54
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu
O arytmii można mówić, gdy częstotliwość skurczów mięśnia sercowego wykracza poza bezpieczny zakres od 60 do 100 uderzeń na minutę. Nie bierze się tu pod uwagę naturalnego spadku tętna podczas snu oraz jego wzrostu w czasie wysiłku fizycznego. Zaburzenia rytmu serca najczęściej diagnozuje się z zastosowaniem elektrokardiografii (EKG). Zapis z elektrokardiografu pozwala lekarzowi stwierdzić, czy serce pacjenta nie pracuje zbyt wolno (bradykardia) lub zbyt szybko (tachykardia). Charakterystyczne objawy bradykardii to m.in. zawroty głowy, poczucie stałego zmęczenia, płytki oddech oraz omdlenia. Z kolei objawem wskazującym na tachykardię często jest uczucie przyspieszonego, nierównego bicia serca nazywane kołataniem. O arytmii mówi się również, gdy serce bije nieregularnie – skurcze są nagłe i nieskoordynowane. Najczęstszym zaburzeniem tego typu jest migotanie przedsionków.
W artykule „Arytmia serca – jak ją rozpoznawać i jak jej zapobiegać” (https://optymalnewybory.pl/arytmia-serca-jak-ja-rozpoznawac-i-jak-jej-zapobiegac/) wskazano, że przyczyny arytmii dzielą się na dwa główne typy: sercowe i pozasercowe. W przypadku pierwszych arytmia może wskazywać na schorzenia kardiologiczne takie jak choroba wieńcowa, zapalenie mięśnia sercowe, nadciśnienie czy wady zastawki. Wśród najczęstszych pozasercowych przyczyn arytmii są: przewlekły stres oraz nadużywanie alkoholu, nikotyny i kofeiny. Warto pamiętać, że zaburzenia rytmu serca nie muszą wskazywać wyłącznie na schorzenia kardiologiczne – bywa, że są objawami niedoczynności tarczycy lub cukrzycy. Niekiedy są wynikiem niedoborów minerałów takich jak magnez i potas. Krótkotrwale arytmia może wystąpić także w czasie gorączki oraz odwodnienia.
Arytmia nie zawsze wymusza zabieg operacyjny. W przypadku zaburzeń rytmu serca o łagodnym przebiegu kluczowa jest zwłaszcza zmiana stylu życia. Należy przede wszystkim zadbać o aktywność fizyczną, zrezygnować z używek i przejść na zbilansowaną dietę. Pacjenci z arytmią powinni wykluczyć ze swojego jadłospisu produkty zawierające „zły” cholesterol, takie jak tłuste mięso i żółty ser. Tłuszcze zwierzęce lepiej zastąpić roślinnymi, które dostarczą organizmowi „dobrego” cholesterolu. Przy arytmii dobrze jest też ograniczyć węglowodany proste. Zredukowanie ilości spożywanych węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych gwarantuje m.in. dieta kopenhaska.
Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to najlepsza profilaktyka chorób serca. Niewłaściwy sposób żywienia oraz siedzący tryb życia sprzyjają otyłości, a ta z kolei zwiększa ryzyko schorzeń kardiologicznych. Należy mieć na uwadze, że ilość tłuszczu w organizmie ma bezpośredni wpływ na pracę mięśnia sercowego. W miarę możliwości należy też ograniczyć stres i pozwolić sobie na relaks, by wyciszyć silne emocje, negatywnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy.
Zdiagnozowana arytmia to sygnał, że powinniśmy bliżej przyjrzeć się swojemu organizmowi i bardziej o niego zadbać. Niezależnie od przyczyny zaburzeń rytmu serca prawidłowa dieta na pewno wyjdzie nam na zdrowie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.