Opublikowany przez: Melisa 2011-09-22 21:18:35
Aronia pochodzi ze wschodnich wybrzeży kontynentu północnoamerykańskiego, na którym występuje w stanie dzikim.
Jej surowe owoce są cierpkie w smaku, jednak można temu zaradzić przemrażając je. Doskonale nadają się do tworzenia różnych przetworów, takich jak dżemy, soki i nalewki. Są świetnym źródłem witamin: A, C, E, P oraz soli mineralnych takich jak potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, a także błonnika i pektyny. Dzięki temu usprawniają przemianę materii i poprawiają gospodarkę tłuszczami, a także łagodzą dolegliwości w chorobach trzustki i wątroby.
Stosunkowo niedawno w owocach aronii stwierdzano obecność antocyjanów (ciemnoczerwonych barwików, występujących też w czerwonym winie), katechin i ich polimerów – tanin i kwasu chlorogenowego. Według badań przeprowadzonych na szczurach, podawanie tego kwasu zwiększa tolerancję glukozy i spowalnia jej wchłanianie, zmniejsza też poziom lipidów we krwi. Dlatego aronia może być polecana diabetykom.
Antocyjany, taniny i kwas chlorogenowy to związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, czyli likwidujących wolne rodniki. Jak wiemy wolne rodniki m.in. przyczyniają się do przyśpieszonego starzenia się organizmu.
Osoby spożywające często aronię w różnej postaci rzadko zapadają na anginy i przeziębienia, są bardziej odporne i zdecydowanie rzadziej odwiedzają lekarzy. Zarówno dzieci, jak i dorośli.
Owoce aronii zapewniają dobrą kondycję naczyniom krwionośnym. To ważna informacja dla osób ze skłonnością do żylaków, miażdżycy i chorób dziedzicznych z tego tytułu. Zmniejszają stany zapalne drobnych naczyń krwionośnych. Regulują także nadciśnienie tętnicze, zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic. Działają przeciwkrwotocznie.
Największa ilość antyoksydantów, a także rutyny (rutozyd), zawiera świeżo wyciśnięty sok. Oczywiście najlepiej jeśli surowiec pochodzi z plantacji ekologicznych.
Aronia i jej przetwory wspomagają także usuwanie z organizmu szkodliwych metali ciężkich, takich jak ołów, które gromadzą się w organizmie z powodu zanieczyszczonego środowiska. Innym niesłychanie pozytywnym efektem działania aronii jest uodparnianie skóry na szkodliwe działanie promieni UV, a sam sok z aronii jest pomocny przy oparzeniach słonecznych.
Ponadto działania antocyjanów zawartych w aronii (jak i jagodach) jest poprawa nocnego widzenia.
Coraz częściej środowisko medyczne owocom aronii przyznaje także działanie antyrakowe i wspomagające odchudzanie. Wskazane jest wykorzystywanie aronii w szeroko pojętej profilaktyce wielu chorób, w szczególności tzw. chorób cywilizacyjnych.
Aronia nadaje się do uprawy w przydomowym ogrodzie.Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Jej krzew odporny jest na niskie temperatury. Owoce dojrzewają we wrześniu, ale spokojnie przetrwają do mrozów.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.25.*.* 2011.11.28 21:22
to w następnym roku zrobię o wiele więcej soczku z aronii :D
89.228.*.* 2011.09.27 14:27
nie przypuszczałem,że aronia posiada aż tyle dobrych składników itd.. Osobiście próbowałem i nalewki i soku z aronii.. Muszę powiedzieć,ze są na prawdę świetne i godne polecenia :)
apis74 2011.09.27 14:18
Nie wiedziałam, że poprawia nocne widzenie. Chyba zacznę pić soczek z aronii :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.