Antykoncepcja hormonalna a małopłytkowość - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Antykoncepcja hormonalna a małopłytkowość

Czy antykoncepcja hormonalna może wpływać na zmniejszenie liczby płytek krwi? Jakie badania trzeba wykona i do jakich specjalistów się zwrócić z takim problemem? Jak wpłynąć na zwiększenie liczby płytek krwi?

Antykoncepcja hormonalna a małopłytkowość

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com

Małopłytkowość może być spowodowana przez wiele czynników i to właśnie znalezienie czynnika sprawczego jest najważniejsze, a nie objawowe leczenie. Podaje się, że leczenie małopłytkowości jako takiej nie jest wskazane u pacjentów bez objawów skazy, z liczbą płytek powyżej 30 000/µl, podczas gdy norma wynosi 130 000-400 000/µl.

Małopłytkowość może być natomiast objawem wielu poważnych chorób, w tym nowotworów - dlatego nie należy jej lekceważyć. W związku z tym nie ma prostego badania, które można by wykonać na własną rękę, aby znaleźć przyczynę zaburzenia. Najlepszym specjalistą w tym zakresie jest hematolog. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaka jest faktyczna wartość płytek oraz czy występują jakieś inne objawy chorobowe. Zawsze można zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego.

Nie są znane przypadki, w których antykoncepcja hormonalna sama w sobie powodowała zmniejszenie liczby płytek krwi.

Inną kwestią jest stosowanie antykoncepcji u kobiet przyjmujących leczenie z powodu małopłytkowości. Na przykład glikokortykosteroidy wykluczają możliwość stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze Pacjentom


prof. dr hab. med. Violetta Skrzypulec-Plinta

ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Piśmiennictwo:
Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Tom 2, Medycyna Praktyczna, 2005.


TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE

EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA