Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-02-16 10:41:18
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Pacjentki nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że receptę na antykoncepcję online może wystawić nie tylko lekarz ginekolog. Prawda jest taka, że taki dokument może być przepisany również przez lekarza, dentystę, pielęgniarkę, położną czy też felczera. Dzięki temu każda kobieta, która chce kontynuować hormonalną antykoncepcję, ma taką możliwość i nie musi martwić się długimi kolejkami do gabinetów lekarzy ginekologów. Wystarczy, że skorzysta z usługi recepty online, w zaledwie kilkanaście minut otrzyma niezbędny dokument, a następnie zrealizuje go w wybranej przez siebie aptece.
W tym miejscu trzeba także wspomnieć o tym, że pacjentka otrzymanej recepty wcale nie musi realizować osobiście. Wystarczy, że przekaże innej osobie swój numer PESEL oraz czterocyfrowy kod e-recepty bądź też PDF z kodem kreskowym. Każda osoba, która jest w posiadaniu powyższych informacji, może w jej imieniu zrealizować receptę w aptece.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżnić można różne rodzaje antykoncepcji - wśród nich antykoncepcję awaryjną. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w żadnym wypadku nie można jej traktować jako regularnej metody antykoncepcji. Jak sama nazwa wskazuje, stosuje się ją wyłącznie w określonych przypadkach. Antykoncepcja awaryjna przepisana może być w sytuacji, kiedy stosowane środki antykoncepcyjne zawiodły, bądź też istnieje podejrzenie, że mogły nie zadziałać w prawidłowy sposób, lub doszło do niezabezpieczonego kontaktu seksualnego.
Z racji tego, że antykoncepcja awaryjna to leki, które wywierają bardzo silne wpływ na organizm kobiety, lekarze alarmują – nie można stosować jej zbyt często. Nic więc dziwnego, że od tego typu preparaty dostępne są wyłącznie na receptę. Kobiety muszą mieć świadomość tego, że jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji awaryjnej, to ogromne znaczenie ma czas. Pomimo tego że dostępne na rynku preparaty należy zażyć najpóźniej 72, a nawet 100 godzin po odbyciu kontaktu seksualnego, to jednak specjaliści twierdzą, że największą skutecznością wykazują się w ciągu pierwszej doby.
Dlatego każda kobieta, która podejrzewa, że niedawno odbyty stosunek seksualny może zaowocować ciążą, powinna zgłosić się na konsultację, dzięki której ma szansę na otrzymanie recepty na antykoncepcję awaryjną. Uwaga – to nie są środki wczesnoporonne, chociaż wciąż wiele osób żywi takie przekonanie. Tabletka dzień po zapobiega uwolnieniu komórki jajowej, a jednocześnie zmienia właściwości śluzu szyjki macicy, co uniemożliwia zapłodnienie i utrudnia poruszanie się plemników. Jeśli do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka już doszło, tabletka dzień po w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na kondycję ciąży.
Kobiety, które chcą skorzystać z e-recepty na antykoncepcję hormonalną, powinny zastanowić się, z jakich metod mogą skorzystać. Obecnie wszystkie z nich dostępne są wyłącznie na receptę, dlatego w celu ich zakupu trzeba koniecznie odbyć wcześniejszą konsultację medyczną. W większości przypadków zostaje wystawiona szybko i sprawnie, a pacjentka może niezwłocznie zrealizować ją w wybranej aptece. Ciągłość kuracji ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, dlatego kobiety, które chcą uniknąć nieplanowanej ciąży, powinny zadbać o to, by zawsze mieć pod ręką kolejne opakowanie leku. Jak sama nazwa wskazuje, antykoncepcja hormonalna opiera się głównie na działaniu syntetycznych hormonów. Z racji tego, że posiadają one różne właściwości, specjalista wybór leku zawsze opiera o indywidualne potrzeby pacjentki oraz jej stan zdrowia. Kobiety, które chcą korzystać z antykoncepcji hormonalnej mają do wyboru:
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez kobiety metody, to bez wątpienia są to tabletki antykoncepcyjne – jedno i dwuskładnikowe.
Przeczytać można w portalu interia.pl.
Pacjentki muszą mieć świadomość tego, że wszystkie leki mogą nieść ze sobą skutki uboczne. Szczególnie odczuwalne może stać się to w przypadku niewłaściwie dobranej antykoncepcji hormonalnej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że bardzo często wybór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych odbywa się metodą prób i błędów. Bardzo ważne jest, by pacjentka pozostawała pod stałą opieką lekarza, aż do momentu, kiedy nie znajdzie w porozumieniu z nim idealnej metody antykoncepcyjnej. Jeśli chodzi o najczęściej występujące skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych, to zalicza się do nich między innymi wzrost masy ciała, wahania nastroju, spadek libido, bolesność piersi, problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, nudności.
Z racji tego, że antykoncepcja hormonalna wywiera bardzo duży wpływ na organizm kobiety, do jej stosowania istnieją określone przeciwwskazania. Pacjentki, których dotyczą, konieczny powinny poinformować o tym lekarza. Przede wszystkim – metody hormonalne nie mogą być stosowane w przypadku kobiet w ciąży, a także karmiących piersią – z wyjątkiem tabletek jednoskładnikowych. Inne wskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej to między innymi: choroby wątroby, nowotwory, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, długotrwałe unieruchomienie, otyłość, niezdiagnozowane krwawienia, choroby naczyń krwionośnych.
Trzeba pamiętać o tym, że dobór środków antykoncepcyjnych lekarz przeprowadza w oparciu o dane uzyskane od pacjentki w trakcie konsultacji medycznej. Ta może odbyć się nie tylko w jego gabinecie, ale także za pośrednictwem internetu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.