Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-06-08 08:41:53
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu Ustalenie ojcostwa
Do wykonania testu DNA na ojcostwo niezbędne jest pozyskanie próbek DNA od dziecka oraz od domniemanego ojca. Najczęściej materiał genetyczny pobierany jest poprzez wymaz z błony śluzowej policzka osoby badanej, jednak do analizy genetycznej nadaje się wiele innych próbek, takich jak próbka krwi (również zaschnięte plamy krwi), włosy z cebulkami czy paznokcie ze skórkami.
Ponadto, próbką materiału genetycznego może być DNA znajdujący się na takich przedmiotach jak smoczek dziecięcy, butelka, szczoteczka do zębów, zużyta chusteczka higieniczna, guma do żucia, maszynka do golenia, patyczek higieniczny (z woskowiną uszną), niedopałek papierosa itd.- mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl
Po dostarczeniu próbek DNA do laboratorium, przeprowadzana jest analiza genetyczna pozwalająca na określenie profili genetycznych badanych osób. Na profil genetyczny składają się tak zwane markery genetyczne, czyli fragmenty DNA pokrywające się częściowo w przypadku krewnych biologicznych (każdy z nas otrzymuje połowę materiału genetycznego od swojej biologicznej mamy, a połowę od swojego biologicznego taty). Najczęściej sprawdza się 16, 22 lub 24 markery genetyczne - analiza aż 24 z nich jest gwarancją uzyskania pewnego wyniku bez konieczności zbadania DNA pochodzącego od biologicznej matki dziecka.
Kolejny etap testu na ojcostwo to porównanie ze sobą uzyskanych profili genetycznych osób poddawanych testowi - każdy sprawdzany marker genetyczny opisywany jest za pomocą 2 liczb. Jeśli jedna z tych liczb jest taka sama we wszystkich markerach zarówno u dziecka, jak i u domniemanego ojca - ojcostwo jest potwierdzane.
W celu wykonania anonimowego testu na ojcostwo (zobacz na https://zdrowegeny.pl/ustalenie-ojcostwa), najczęściej po zamówieniu danego badania przez internet, pod wskazany przez klienta adres dostarczany jest zestaw do pobrania próbek materiału genetycznego. Wystarczy przygotować próbki DNA zgodnie z instrukcją (np. pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka, przygotować mikroślad) i odesłać je do wyspecjalizowanego laboratorium. Nie jest konieczne podawanie żadnych danych osób biorących udział w teście - pobrane od nich próbki materiału genetycznego oznaczane są np. jako “A” i “B”. Jednakże, anonimowe testy na ojcostwo nie są realizowane wyłącznie wysyłkowo - materiał można dostarczyć / pobrać w specjalnych punktach pobrań. Czas oczekiwania na wyniki takich testów wynosi około 5-7 dni.
Test DNA pozwala wykluczyć ojcostwo stuprocentowo, a potwierdzić je z pewnością powyżej 99,9999%. Ojcostwa nigdy nie da się potwierdzić na 100%, ponieważ zawsze istnieje ryzyko posiadania takich samych profili genetycznych w przypadku dwóch niespokrewnionych ze sobą osób, w praktyce ryzyko to jest jednak bliskie zeru - dodaje Magdalena Sikora.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.