Opublikowany przez: Monika C. 2018-11-27 16:29:27
Autor zdjęcia/źródło: Alimenty na dziecko 2019 @Designed by Bearfotos
Alimenty są wsparciem dla rodzica samotnie wychowującego dziecko, kiedy osoba, która jest zobowiązana do świadczeń na rzecz swojego dziecka nie wywiązuje się z umowy. Czasem rzeczywiście jest niezdolna do pracy, tym samym nie osiąga dochodów, czasem niestety ukrywa swoją rzeczywistą sytuację materialną, pracując na czarno lub przedstawiając fałszywe zwolnienia lekarskie. Rozwiązaniem jest wtedy zwrócenie się do Funduszu alimentacyjnego. Jest jednak jedno „ale” - zarobki rodzica ubiegającego się o świadczenie nie mogą przekraczać określonego progu dochodowego. Czy w roku 2019 będzie trudniej niż do tej pory? Zobacz co się zmienia w prawe alimentacyjnym, jakie zmiany szykuje rząd?
W roku 2019 pojawi się kilka zmian w prawie alimentacyjnym. Najważniejszą z nich będzie to, że zobowiązania mają być skuteczniej egzekwowane. Zmiany będą dotyczyły także możliwości zasądzania natychmiastowych alimentów i podwyższenia kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Zmiany wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ( teraz ustawa jest jeszcze na etapie konsultacji publicznych).
Alimenty natychmiastowe – to nowa forma wprowadzana przez Ministerstwo Sprawiedliwości w nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wnioskowanie o alimenty będzie mogło odbywać się na specjalnych formularzach. Wysokość świadczeń ma zależeć od ilości dzieci, na które wnioskodawca się ubiega i będzie z góry określona. Nadal będzie możliwe ubieganie się o alimenty na dotychczasowych zasadach (w wysokości uzależnionej od możliwości majątkowych rodzica i rzeczywistych potrzeb dziecka).
Postępowanie nakazowo-alimentacyjne
Wprowadzenie tego typu postępowania ma umożliwić uzyskanie natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych. Sąd w takim postępowaniu powinien przyznać alimenty maksymalnie w ciągu 7 dni. Nakaz zapłaty ma być wykonalny natychmiast po upływie terminu roszczenia. W razie wniosku pozwanego sąd będzie mógł wstrzymać wykonanie nakazu.
Granica wieku
Zgodnie z projektowanymi zmianami świadczenie alimentacyjne rodzica dla dziecka powstałe wskutek orzeczenia sądu lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem ma wygasać z mocy prawa z chwilą ukończenia przez uprawnionego 25 lat.
Egzekucja alimentów i przymusowe prace
Nowe rozwiązania dotyczące poprawy egzekucji alimentów znalazły się w tzw. pakiecie alimentacyjnym przygotowanym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pojawił się także pomysł aktywizujący zawodowo dłużników alimentacyjnych przy pomocy robót publicznych, przy których dłużnicy alimentacyjni będą mieli pierwszeństwo zatrudnienia – ten zapis wchodzi w życie 1 stycznia 2019 roku. Teraz też komornicy będą mieli ułatwione zadanie, ponieważ mogą pozyskiwać poprzez system informatyczny informacje o zadłużeniu dłużników alimentacyjnych oraz ich zatrudnieniu.
O egzekucji alimentów i przymusowych pracach (pakiet alimentacyjny) czytaj TU
Zła wiadomość to ta, że od nowego roku ma wzrosnąć płaca minimalna, co ucieszy większość Polaków, jednak nie tych, którzy starają się o alimenty z Funduszu. Od stycznia 2019 roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 2250zł, a próg dochodowy, którego nie można przekroczyć starając się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego będzie wynosić... 725zł na osobę w gospodarstwie dochodowym. Wynika z tego, że osoba samotnie wychowująca dziecko nie może zarabiać więcej niż 1450zł...! w ramach ratowania sytuacji Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie programu „Alimenty szybko i bez kosztów”. Oznacza to, że rodzice będą mogli skorzystać z formularza umieszczonego na stronie resortu, bez pośrednictwa prawników. Wysokość natychmiastowych alimentów ma być ustalana względem jednakowej, aktualizowanej co roku kwoty przeliczeniowej.
Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 128, k.r.o. obowiązek dostarczania środków koniecznych do utrzymania, a w miarę potrzeby także środków do wychowania, czyli obowiązek alimentacyjny, dotyczy krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Natomiast art.133, k.r.o. mówi, że rodzice są zobowiązani do płacenia alimentów na dziecko, które jeszcze nie może utrzymać się samodzielnie, chyba, że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Należy pamiętać, że o alimenty można pozwać osobę widniejącą w akcie urodzenia dziecka. Jeśli drugi rodzic nie żyje lub uzyskanie od niego alimentów nie jest możliwe, można pozwać dziadków. Istnieje również możliwość wystąpienia o alimenty do rodzica dziecka z jednoczesnym pozwem o ustalenie ojcostwa.
Nie ma ściśle określonej granicy wieku, po której wygasa obowiązek alimentacyjny. Nawet jeśli dziecko skończyło szkolę średnią i dalej się kształci – nie ma w tym nic nagannego, wręcz przeciwnie – nie można wymagać od dziecka by jednocześnie pracowało zarobkowo osiągając dochody konieczne do utrzymania.
Przy obliczaniu wysokości alimentów bierze się pod uwagę dwa kryteria: usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości rodzica. Obowiązuje tu zasada „równej stopy życiowej”, czyli rodzice powinni zapewnić dziecku standard życia taki na jakim żyją oni sami. Nie chodzi tu jednak o zapewnianie zbytku. Rodzice nie mogą uchylić się od zobowiązań alimentacyjnych nadmiernego ich obciążenia. Są obowiązani podzielić się z dzieckiem nawet najmniejszymi dochodami. Istnieją też szczególne przypadki, że sytuacja dziecka tego wymaga i rodzice mają obowiązek wyzbywania się posiadanego majątku, by w ten sposób podołać ciążącemu na nich obowiązkowi alimentacyjnemu, np. dla ratowania zdrowia lub życia dziecka. Podstawą oddalenia powództwa o zasądzenie alimentów może być tylko brak wszelkich możliwości po stronie zobowiązanego, nie zaś szczupłość środków, jakimi on rozporządza”.
Pozew o alimenty dla dziecka należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka (powoda) luz pozywanego rodzica (pozwanego). Powodem w takich sprawach jest zawsze dziecko, reprezentowane przez rodzica sprawującego opiekę. W pozwie należy także wskazać wysokość alimentów, o które się ubiegamy oraz w jakich terminach pozwany powinien je dostarczać. W uzasadnieniu należy także zaznaczyć, że pozwany nie łoży na utrzymanie dziecka. Należy także opisać rzeczywiste potrzeby finansowe dziecka, dołączając faktury i rachunki, zaświadczenia lub zeznania świadków. Możemy również opisać sytuację materialną pozwanego – tutaj również przydadzą się dowody oraz jego wykształcenie. Przy ustalaniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe pozwanego a nie tylko obecną sytuację. Jeśli rodzic zarabia mało, a mógłby więcej – sad nie traktuje jego obecnej pracy jako jedynej dostępnej. Ma to motywować rodziców do unikania odpowiedzialności za utrzymanie dziecka i powodować zmiany w ich życiu.
Czytaj też:
>>> Urlop ojcowski czy urlop tacierzyński?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
AdaPrawniczka 2024.01.05 16:01
[url]https://kreator-sadowy.pl/kalkulator-alimentow[/url]
31.178.*.* 2019.01.02 17:04
Automatyczne wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego na dziecko , które ukończy 25 rok życia
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.