Alergiczne zapalenie spojówek – objawy, leczenie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Alergiczne zapalenie spojówek – objawy, leczenie

Alergiczne zapalenie spojówek – objawy, leczenie

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Alergie dotykać mogą nawet 40% populacji, a najnowsze dane alarmują, że każdego roku pojawia się coraz więcej przypadków alergii. Do końca nie wiadomo, z czym jest to związane, mimo to, alergicy nie mają łatwego życia, zwłaszcza w sezonie pylenia.

Jednym z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych objawów alergii jest alergiczne zapalenia spojówek. Jak wygląda to schorzenie, kiedy doskwiera najbardziej i jak można sobie z nim radzić?

Czym jest alergiczne zapalenie spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek objawia się stanem zapalnym w obrębie spojówki, który wiąże się z zaczerwienieniem oczu, świądem i obrzękiem. Wraz z wymienionymi symptomami często występuje także nieżyt nosa.

Jest to choroba alergiczna, która występuje po ekspozycji na alergeny. Szacuje się, że tego typu zapalenie spojówek występuje u 6 do 30% procent osób dorosłych, a wśród dzieci nawet u 30% diagnozowany jest ten rodzaj alergii.

Najczęściej występujące jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek, związane z okresem pylenia, objawiające się na ogół łagodnie i charakteryzujące się niezbyt nasilonymi symptomami ze strony spojówek. Cięższa postać choroby to alergiczne atopowe zapalenie spojówek i rogówki, występujące zazwyczaj wiosną.

Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek

Wśród alergicznych chorób oczu wyróżniamy:

  • sezonowe alergiczne zapalenie spojówek;
  • całoroczne alergiczne zapalenie spojówek;
  • wiosenne zapalenie spojówki i rogówki;
  • atopowe zapalenie spojówki i rogówki;
  • kontaktowe zapalenie skóry powiek i rogówki.

Najczęściej diagnozowane jest sezonowe oraz całoroczne alergiczne zapalenie spojówek.

Alergiczne zapalenie spojówek – jakie alergeny uczulają najczęściej?

Na alergiczne uczulenie oczu najczęściej wpływają:

  • pyłki traw, chwastów, krzewów, kwiatów i drzew – charakterystyczne dla sezonowego alergicznego zapalenia spojówek;
  • roztocza kurzu domowego, pleśnie, ślina i nabłonek zwierząt – w przypadku całorocznego alergicznego zapalenia spojówek.

O każdej porze roku może pojawić się także kontaktowe alergiczne zapalenie spojówek, związane z ekspozycją na pewne kosmetyki do twarzy i oczu.

Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek?

Najlepszą metodą profilaktyki alergicznego zapalenia spojówek jest unikanie ekspozycji na alergen, jednak rzadko jest to możliwe, zwłaszcza wiosną i latem, gdy pyłki unoszą się praktycznie wszędzie. Problematyczne jest to także w przypadku uczulenia na roztocza kurzu. Tutaj pomocne mogą okazać się: jonizacja, nawilżanie powietrza oraz częste sprzątanie. Poza tym do łagodzenia i likwidacji objawów można stosowaćlek na alergię Claritine, który dostępny jest bez recepty i wykazuje skuteczne działanie bez powodowania uczucia senności i zmęczenia. W przypadku potwierdzenia związku między objawami a ekspozycją na dany alergen, można udać się do lekarza, który zleci immunoterapię, czyli odczulanie. Taka metoda uważana jest za dobrą, ponieważ może przynieść długotrwałe skutki, aczkolwiek nie u każdej osoby przebiegać będzie ona tak samo, a w wielu przypadkach po pewnym czasie należy ją powtórzyć.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.