Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
monika.g
Autor zdjęcia/źródło:
Alergia w ciąży @ pixabay.com
W ciąży może nam doskwierać wiele dolegliwości, ale gdy przyszła mama ma alergię, warto zadbać o to by dodatkowo nie musiała się męczyć z jej objawami. Szczególną ostrożność warto zachować w wyborze odpowiedniego preparatu, ponieważ większość substancji w nich zawartych przedostaje się do płodu przez barierę łożyskową.
Wiele kobiet dowiadując się o tym, że jest w ciąży odstawia wszystkie stosowane do tej pory leki. Z jednej strony jest to słuszna decyzja, ponieważ w czasie ciąży większość środków farmaceutycznych nie powinna być stosowana, z drugiej jednak strony odstawienie ich bez porozumienia z lekarzem jest błędem.
Alergia w ciąży - objawy
Objawy alergii zwykle nie są bardzo groźne, ale ciągłe kichanie, katar sprawiają, że są one strasznie uciążliwe. Jednak wiele kobiet decyduje się na znoszenie tych niedogodności dla dobra dziecka. Taka sytuacja wcale nie jest lepsza, ponieważ zaniedbana i nieleczona alergia wziewna, która jest najczęstszym rodzajem alergii występującym w czasie ciąży, może przerodzić się w astmę. Natomiast ataki astmy w ciąży mogą prowadzić do niedotlenienia dziecka, a nawet wywołać przedwczesny poród spowodowany silnymi skurczami oskrzeli i mięśni brzusznych.
Alergia w ciąży – czym grozi przerwanie leczenia
Jeśli przed zajściem w ciążę stosowałaś immunoterapię (odczulanie) możesz ją kontynuować. Największe dawki alergenów podawane są na początku odczulania, dlatego nie można rozpoczynać go u kobiety będącej już w ciąży. Dalszy etap leczenia może być już jednak przeprowadzany, ponieważ organizm nabył już częściowej odporności na alergen, który jest podawany w coraz mniejszych dawkach.
Alergia w ciąży – leki na alergię w ciąży?
Jest wiele leków, nawet tych bez recepty czy zawierających w składzie zioła, których kobieta w ciąży nie powinna stosować. Na ulotkach tych preparatów znajdziesz informację o wskazaniach lub przeciwwskazaniach do stosowania go w czasie ciąży.
Pamietaj, że przed zastosowaniam leku w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż większość substancji aktywnych zawartych w lekach przenika do płodu. W razie konieczności warto rozważyć bezpieczne dla kobiet w ciąży wyroby medyczne, które nie zawierają sterydów ani substancji antyhistaminowych.
Laboratoria PolfaŁódź STOP ALERGII
Jedyny z 20 badaniami klinicznymi aerozol do nosa, który szybko i skutecznie chroni przed alergenami wziewnymi.
Uwalnia od:
- kichania
- wycieku z nosa
- obrzęku zatok
Produkt ten tworzy naturalną barierę w błonie śluzowej nosa, szybko blokując alergeny wziewne i w ten sposób usuwając przyczyny objawów.
Alergia w ciąży – zapobiegaj objawom
- Unikaj substancji uczulających – to najważniejsza zasada w przypadku każdej alergii zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie.
- Obserwuj swoje reakcje na alergeny – jeśli chorujesz już dłuższy czas na alergię to wiesz co cię uczula. Jednak w czasie ciąży mogą pojawić się nowe substancje, na które twój organizm zareaguje alergicznie. Jeśli zauważysz np. że po zjedzeniu truskawek masz wysypkę albo na sierść swojego pupila reagujesz kichaniem i katarem zgłoś to swojemu alergologowi.
- Unikaj spacerów, a nawet wietrzenia mieszkania w suche, gorące dni – wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe.
- Wychodź na spacery wieczorem, wcześnie rano lub zaraz po deszczu – wilgoć niweluje ilość pyłków unoszących się w powietrzu.
- Nawilżaj mieszkanie – stosuj nawilżacze powietrza, szczególnie w okresie grzewczym, gdy kaloryfery bardzo je wysuszają. Możesz kłaść na nie wilgotne ręczniki lub powiesić pojemnik z wodą. Idealnie się tu sprawdzą także elektryczne oczyszczacze i nawilżacze powietrza.
- Dbaj o higienę – często zmieniaj pościel, zasłony oraz wszystkie tekstylne materiały w domu, na których łatwo gromadzi się kurz, sierść i pyłki. Poproś kogoś, żeby odkurzał i ścierał kurze. Są to ważne dla alergika czynności, ale sama je wykonując nawdychasz się dodatkowej ilości alergenów, więc lepiej żeby ktoś robił to za ciebie.
- Oczyszczaj nos i oczy – to zwykle tą drogą alergeny wnikają do organizmu, dlatego często płucz nos roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej, stosuj też krople do oczu, które oczyszczają i nawilżają spojówki.
- Wybierz preparat bezpieczny dla kobiet ciężarnych – sprawdź czy taka informacja zawarta jest na opakowani twojego produktu.
- Unikaj stresu – nasila on reakcje alergiczne, zwłaszcza duszności i astmę. Wysypiaj się, bo zbyt mała dawka snu również powoduje stres i obniżenie nastroju co prowadzi do nasilenia objawów alergii i nie jest zdrowe ani dla Ciebie, ani dla dziecka.
Bardzo ważne jest także śledzenie komunikatów o aktualnym pyleniu roślin. Na pewno bardzo praktyczny okaże się zawieszony na lodówce kalendarz pylenia roślin 2017 >>
ZOBACZ ROWNIEŻ: