Opublikowany przez: Kasia P. 2018-04-19 09:17:16
Autor zdjęcia/źródło: Alergia w ciąży, a alergia na ciązę @ Zaprojektowane przez Freepik
Alergia w ciąży jest o tyle kłopotliwa, że większość leków, które przyjmowało się do tej pory jest niestety niewskazana. Przyszła mama musi więc opiekować się sobą w inny sposób. Najważniejsze jest to, by żadnego uczulenia nie ignorować i troskać się o siebie oraz swoje zdrowie. Przede wszystkim nie chcemy doprowadzić do, np. wstrząsu anafilaktycznego, który z powodu problemów z oddechem mamy może doprowadzić do niedotlenienia płodu. Na szczęście wystarczy dbać o swoje zdrowie. Podpowiadamy co możesz zrobić, by alergia w ciąży nie była aż tak dotkliwa.
Bez względu na to czy masz alergię wziewną, czy też pokarmową warto żebyś była pod stałą kontrolą lekarza. Informuj go o wszelkich dolegliwościach alergicznych od swędzących wysypek do problemów z oddechem. Ważne jest żebyś na siłę nie przekonywała się: „to przejdzie”. Jako przyszła mama musisz o siebie zadbać i o swój komfort również, a razem z lekarzem możesz uzgodnić najlepsze rozwiązanie w przypadku różnych dolegliwości alergicznych.
Jeśli cierpisz na alergię w ciąży najlepiej jest odciąć się od wszystkich alergenów, czyli wszystkich rzeczy, które Ciebie uczulają. Jeśli są to pyłki roślin, wybieraj na spacery godziny poranne i godziny zaraz po deszczu. Dobrym rozwiązaniem są też filtry przeciw-pyłkowe w aucie, czy klimatyzacja usuwającą pyłki w domu. Przy alergii na kurz koniecznie zostaw sprzątanie i odkurzanie partnerowi, a w przypadku alergii pokarmowej po prostu unikaj produktów, które Ciebie uczulają. Alergia w ciąży nakłania także do unikania niektórych produktów. Tak na wszelki wypadek warto nie jeść najczęściej uczulających produktów takich jak: owoce cytrusowe, owoce morza, mleko krowie, jaja, kakao, miód, orzechy.
Czasami po prostu przegrywamy w walce z alergenami i trzeba sięgnąć po odpowiednie leki. W ich doborze zawsze powinien wesprzeć Ciebie lekarz. Alergię w ciąży można leczyć objawowo, np. na nieżyt nosa można stosować płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem z wody morskiej. Kojące kremy i maści powinny pomóc przy skłonnej do podrażnień skórze. Z kolei przy alergii wziewnej pomocne może być picie wapna do 1000 mg dziennie. Warto też wspomnieć o lekach z których w ciąży należy bardzo ostrożnie korzystać. Są nimi m.in. inhalatory dooskrzelowe, niektóre krople do nosa,
Robisz duże oczy z niedowierzania? Zdarza się także, że ciężarna może mieć tzw. alergię na ciążę, która jest medycznie opisana jako PEP (ang. polymorphic eruption of pregnancy). Statystki mówią, że ma ją mniej więcej jedna na 200 przyszłych mam. Alergię na ciążę łatwo jest pomylić z rozstępami, ponieważ na brzuchu pojawiają się bardzo podobne do nich czerwone linie. Z czasem mogą pojawić się także na nogach i plecach. Są bardzo nieprzyjemne i swędzące. Jest to ostra reakcja alergiczna na komórki płodu. Lekarze nie mają jeszcze jasnej wizji tego co jest przyczyną PEP. Istnieją sugestie, że może to być skłonność genetyczna. Ciężarna z tą nietypową alergią musi stosować maści, które łagodzą jej dolegliwości. Po urodzeniu dziecka wszystkie dolegliwości ustępują.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.