Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja Źródło artykułu: Artykuł partnera 2022-11-16 12:39:03
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Odpowiedź alergiczna organizmu na czekoladę jest natychmiastowa, a objawy pojawiają się chwilę po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości produktu. Uczulenie przybiera postać zmian skórnych i nieprawidłowości ze strony dróg oddechowych i układu pokarmowego. W skrajnych przypadkach silnej reakcji uczuleniowej mogą wystąpić objawy ze strony układu nerwowego.
Pierwsze charakterystyczne objawy alergii na czekoladę to świąd warg i podniebienia, miejscowe zaczerwienienie skóry, „wędrująca” po ciele pokrzywka, przesuszenie skóry i silny świąd ciała. Dolegliwości te powstają na skutek uwalniania histaminy. Do cięższej reakcji alergicznej należą objawy gastryczne w postaci wzdęć, biegunki i bólu brzucha. Niedługo po zjedzeniu czekolady u alergika można również zaobserwować katar, chrypkę ze zmianą barwy głosu, a niekiedy nawet kaszel. Do bardzo ciężkiej reakcji alergicznej zalicza się zawroty głowy, opuchnięcie gardła i problemy z mową. Dolegliwości te są alarmujące, gdyż mogą świadczyć o reakcji anafilaktycznej. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc.
Czy alergia na czekoladę rozwija się na etapie życia płodowego? Czy dieta matki karmiącej piersią ma wpływ na wystąpienie uczulenia u niemowlęcia? Odpowiedzi na te pytania i informacje o alergii pokarmowej u dzieci znajdziesz w artykule: https://badaniakrwi.pl/alergia-na-czekolade-objawy-pokarmowe-oddechowe-i-skorne/
Uczulenie na czekoladę może być wywołane zarówno przez kakao, jak i inne surowce wchodzące w skład produktu. Należą do nich m.in. jajka, orzechy, soja i dodatki pszeniczne (gluten). W związku z tym samodzielne postawienie diagnozy nie jest możliwe. Niezbędne jest wykonanie testów alergicznych uwzględniających całą grupę substancji występujących w czekoladzie i wyrobach czekoladowych.
Leczenie uczulenia na czekoladę, podobnie jak innych alergii pokarmowych, polega na stosowaniu diety eliminacyjnej. W przebiegu nasilonych objawów (po zjedzeniu produktów z dodatkiem kakao) należy zastosować leczenie farmakologiczne. Pacjentowi podawane są leki przeciwhistaminowe, łagodzące świąd, wysypkę i katar. W przypadku wystąpienia duszności, kaszlu i chrypki niezbędne może być zastosowanie terapii glikokortykosteroidami. Przyjmowanie leków na alergię (również tych dostępnych bez recepty) należy skonsultować z lekarzem alergologiem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.