Opublikowany przez: Familiepl 2020-02-13 11:22:28
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Grant Ritchie/Unsplash
Alergia krzyżowa jest dodatkowym elementem uczulenia na alergen podstawowy – na przykład na pyłek brzozy. W jej wyniku okazuje się czasem, że osoba uczulona zareaguje uczuleniem na zupełnie inny składnik, niż dotychczasowy alergen. Dzieje się tak dlatego, że niektóre alergeny reagują krzyżowo. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jaki alergen lub produkt może wywołać reakcję krzyżową z tym, na który wiemy, że jesteśmy uczuleni. Poniżej przedstawiamy tabelę alergii krzyżowej dla osób uczulonych na pyłki brzozy.
Alergie krzyżowe wynikają z podobieństwa składu chemicznego i budowy niektórych pokarmów, roślin czy pyłków. Dzieje się tak na przykład z pyłkami brzozy, której białka mają zbliżony odczyn i strukturę do niektórych składników pokarmowych. A wówczas organizm osoby uczulonej wytwarza przeciwciała, ponieważ rozpoznaje je jako alergen. Zwykle alergie krzyżowe występują w okresie nasilonego pylenia i występowania pyłków brzozy, czyli pod koniec marca i cały kwiecień. Zdarza się jednak, że brzoza zaczyna pylic już nawet pod koniec lutego, a jej wysokie stężenie utrzymuje się do maja.
Okazuje się, że osoby uczulone na brzozę powinny być szczególnie wyczulone na inne pyłki, jak: buk, olcha, dąb, jesion, leszczyna, topola, zboża, trawy, a nawet rumianek. Reakcję krzyżową mogą wywołać także owoce: jabłka, Gruzki, śliwki, brzoskwinie, mango, pomarańcze a także orzechy. Okazuje się, że uczuleni na brzozę powinni uważać także na warzywa stosowane w codziennej kuchni: ziemniaki, seler, soja, pomidor, a także przyprawy – jak curry, papryka, pieprz, kminek.
W zależności od stopnia uczulenia, alergia krzyżowa na brzozę może mieć objawy od łagodnych do silnych. Zazwyczaj objawy pojawiają się już po kilku minutach, nawet do 30 minut. Po kontakcie z alergenem krzyżowym może wystąpić łzawienie oczu, katar, drapanie w gardle, ból brzucha, biegunka, wysypka i złe samopoczucie. Najbardziej groźnym skutkiem alergii może być wstąp anafilaktyczny.
CZYTAJ TEŻ:
>> 10 sposobów na dobry sen
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.