Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-03-24 09:26:03
Autor zdjęcia/źródło: materiał sponsora artykułu
Co robić wtedy, gdy nasza pociecha pragnie mieć zwierzątko, ale z różnych przyczyn odpadają te najpopularniejsze? Odpowiedź jest prosta – akwarium! Akwarystyka to piękne hobby, które nie tylko uczy odpowiedzialności, ale również jest szkołą estetyki, bowiem pięknie zaaranżowany zbiornik potrafi być prawdziwą ozdobą wnętrza naszego domu!
Jak w każdym hobby, także w akwarystyce istnieją różne stopnie „wtajemniczenia”. Ci najbardziej doświadczeni akwaryści mają w swoich domach miniaturowe rafy lub piękne, zielone podwodne lasy. Niestety, tego typu akwarium wymaga dużej wiedzy i sumienności. Jest też dość kosztowne w skomplikowane w prowadzeniu.
Na szczęście akwarystyka ma również swoje bardziej przyjazne amatorom oblicze. Akwarium dla dzieci nie musi być wielkie i skomplikowane, by dawać radość i ozdabiać wnętrze! Każdy dobry sklep akwarystyczny, taki jak Trzmiel, dostępny w Internecie pod adresem https://trzmiel.com.pl, posiada w swojej ofercie specjalne zestawy stworzone z myślą o dzieciach i innych początkujących adeptach akwarystyki.
W ich skład, oprócz samego zbiornika, wchodzi najczęściej pokrywa wraz z oświetleniem, grzałka, filtr oraz inne akcesoria przydatne przy założeniu i prowadzeni akwarium dla dziecka. Można wybierać spośród wielu kształtów, rozmiarów i kolorów, więc bez problemu da się wśród nich znaleźć coś, co będzie nam odpowiadać nie tylko wielkością i ceną, ale także będzie pasować do reszty wystroju mieszkania lub domu.
Zakupu takiego zestawu można dokonać przez Internet. Jest to bezpieczne, bowiem sklep akwarystyczny Trzmiel słynie z tego, że swoje przesyłki pakuje dokładnie i zabezpiecza je przed ewentualnym uszkodzeniem w transporcie.
Jednak samo akwarium to za mało. Aby móc założyć zbiornik potrzebujemy także innych elementów, po które najlepiej wybrać się do sklepu akwarystycznego. Mowa to o podłożu, wystroju zbiornika (skały, korzenie) czy roślinach. Sklep akwarystyczny Trzmiel ma w swojej ofercie wszystko, co potrzeba do urządzenia akwarium, a pracujący tam pasjonaci chętnie doradzą początkującemu akwaryście.
Wybór bowiem jest wielki: jeśli chodzi o podłoże, do wyboru jest piasek oraz żwir o rozmaitej gradacji i kolorze. Dostępne są także tak zwane podłoża aktywne, które polecane są na przykład przy hodowli krewetek. Dlatego przed wyborem podłoża najlepiej porozmawiać ze sprzedawcą, który pomoże nam dobrać takie, które będzie najlepsze pod kątem planowanej obsady.
Jeśli chodzi o wystrój akwarium, do wyboru są różne rodzaje skał i korzeni. Dzięki nim można tworzyć prawdziwe podwodne krajobrazy z górami, grotami i tajemniczymi zakamarkami, w których chętnie będą przebywać co bardziej nieśmiałe gatunki ryb. Początkującym akwarystom szczególnie poleca się wykorzystanie korzeni, gdyż nie zmieniają one parametrów wody. Skały – choć bardzo ozdobne – mogą zatwardzać wodę, co może stanowić problem w przypadku niektórych gatunków. Kupując korzenie warto jednak wiedzieć, że wymagają one uprzedniego przygotowania. Są one z reguły bardzo suche, przez co mają tendencję do wypływania, należy je więc najpierw wymoczyć w wiadrze z wodą, a jeśli nie mamy takiej możliwości, warto je dociążyć po umieszczeniu w akwarium.
Po jakimś czasie, gdy korzeń nasiąknie wodą, obciążenie nie będzie już potrzebne, ale na początku taki wypływający korzeń może zniszczyć nam cały pieczołowicie tworzony podwodny krajobraz. Niektóre korzenie potrafią także na początku barwić wodę na kolor herbaty. Są to nieszkodliwe garbniki, które zmiękczają wodę i mają bakteriobójcze działanie, więc ich obecność w wodzie jest pożądana. Jeśli jednak pragniemy mieć krystalicznie przejrzystą wodę – bez obaw! Po kilku podmianach wody zabarwienie zniknie! Dodatkowo, korzenie stanowią ulubioną przekąskę niektórych ryb, np. popularnych „glonojadów”, które chętnie skrobią ich powierzchnię, skąd pozyskują składniki pokarmowe (oczywiście nie należy zapominać o dodatkowym dokarmianiu ich specjalnym pokarmem).
Wielu akwarystów nie wyobraża sobie zbiornika bez roślin. Nie bez przyczyny – niewiele jest widoków piękniejszych od bujnego, zdrowego i soczyście zielonego podwodnego lasu. Wybierając rośliny do naszego akwarium warto zasięgnąć porady sprzedawcy, bowiem różne rośliny mają różne wymagania. Niektóre, do bujnego wzrostu potrzebują nawożenia specjalnymi preparatami oraz dwutlenkiem węgla podawanym bezpośrednio do wody z butli pod ciśnieniem. Są jednak i takie, które nie mają aż takich wymagań – rosną pięknie jedynie dzięki światłu i składnikom odżywczym, które do wody dostają się wraz z produktami przemiany materii ryb i innych organizmów wodnych oraz z podłoża. Dlatego zawsze warto skonsultować wybór z ekspertem.
Do wyboru mamy rośliny niskie, które najlepiej sprawdzą się na pierwszym planie – czyli w strefie najbliżej szyby. Rośliny drugiego i trzeciego planu rosną wyższe i stanowią idealne tło, a także schronienie dla naszych ryb, które czują się wśród nich bezpiecznie. Inną ciekawą grupą roślin są tak zwane epifity, czyli rośliny, których nie sadzimy w podłożu, a mocujemy na korzeniach i skałach. Rozrastają się one poprzez kłącza i po jakimś czasie potrafią stworzyć istną plątaninę liści i łodyg, tworząc bardzo ciekawy efekt.
Gdy już wrócimy wraz z naszym dzieckiem ze sklepu niosąc ze sobą rośliny, podłoże i korzenie, przystępujemy do najprzyjemniejszej części całego procesu, czyli do komponowania podwodnego krajobrazu. Najpierw na dno akwarium sypiemy specjalny substrat, czyli nawóz, z którego nasze rośliny będą czerpać składniki odżywcze. Substrat możemy wysypać na całej powierzchni dna lub tylko tam, gdzie zaplanowaliśmy sadzenie roślin.
Następnie sypiemy właściwe podłoże tak, żeby jego warstwa miała ok. 3 cm grubości. Dzięki temu ryby kopiące nie będą nam przesadzać roślin a woda nie będzie nadmiernie wypłukiwać składników odżywczych z substratu. Podłoże warto jest sypać tak, by przy przedniej szybie było go mniej, a z tyłu więcej. Stworzymy w ten sposób perspektywę, dzięki której nasz zbiornik nabierze głębi i będzie sprawiał wrażenie większego.
Potem pozostaje nam jedynie umieszczenie na dnie elementów wystroju, wsadzenie roślin oraz montaż wyposażenia technicznego. Gdy się z tym uporamy, możemy wlewać wodę wzbogaconą o specjalne bakterie, które z czasem sprawią, że będzie się ona nadawała do zasiedlenia przez ryby i inne organizmy wyższe. Włączamy filtr, grzałkę i… czekamy.
Tutaj musimy uzbroić się – i nasze dziecko – w cierpliwość, bowiem proces dojrzewania akwarium trwa około 2 tygodni. Ważne jest, aby nie wyłączać filtra, bowiem pożyteczne bakterie do rozwoju potrzebują powietrza.
W czasie, gdy akwarium dojrzewa, możemy zacząć zgłębiać teorię akwarystyki i zastanowić się nad tym, jakie dokładnie gatunki ryb i innych zwierząt chcemy sprowadzić do naszego domu. Wiedza to podstawa pięknego hobby jakim jest akwarystyka!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.