Aktywność fizyczna w czasie ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Aktywność fizyczna w czasie ciąży

Aktywność fizyczna w czasie ciąży

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Ciąża to czas szczególny, ale to nie znaczy, że należy spędzić go w bezruchu. O ile ciąża nie jest zagrożona, nie ma przeciwwskazań, by ćwiczyć także wówczas. Co prawda niektóre rodzaje aktywności fizycznej nie są zalecane dla ciężarnych kobiet, jest jednak sporo ćwiczeń, które można wykonywać. Przyszła mama może wybrać coś odpowiedniego dla siebie i ćwiczyć w ciąży na zdrowie.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży – czy można ćwiczyć w czasie ciąży?

Ćwiczenia w ciąży nie są zabronione, pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo. Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest nawet wskazana i zalecana! Ruch pomaga dotlenić organizm i zachować dobrą kondycję. Jest też ważny dla odporności oraz samopoczucia, czyli psychiki. Aktywność fizyczna w czasie ciąży pomaga wyzwolić endorfiny, nazywane też hormonami szczęścia, zaś szczęśliwa mama to także spokojniejsze i lepiej rozwijające się dziecko. Jeśli zatem nie ma przeciwwskazań medycznych, aktywność fizyczna w czasie ciąży pomaga zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku.

Ćwiczenia w ciąży – jakie i kiedy można wykonywać?

To, jakie ćwiczenia wskazane są w ciąży, zależy przede wszystkim od tego, czy przyszła mama ćwiczyła wcześniej. Jeśli tak, może z kilkoma wyjątkami zachować dotychczasową aktywność fizyczną i wykonywać podobne ćwiczenia. Jeśli nie, aktywność fizyczna w ciąży powinna być bardzo łagodna, dostosowana do kondycji kobiety i jej możliwości. Także dla przyszłych mam trenujących wcześniej zalecane jest zmniejszenie intensywności treningów. Ćwiczenia można wykonywać przez całą ciążę, jednak w trzecim trymestrze zalecana jest zwiększona ostrożność. Nie zaleca się też wykonywania skłonów czy innych ćwiczeń powodujących nacisk na brzuch. Świetnie za to sprawdzą się ćwiczenia oddechowe i joga.

Nie zapomnij o spacerach! Spacerowanie po parku czy lesie to także forma aktywności fizycznej doskonała dla kobiet w ciąży. Podczas spaceru dotlenisz organizm i rozgrzejesz mięśnie. Poprawi się też krążenie oraz humor – świeże powietrze i marszowy krok to świetny sposób na chandrę i ciążowe wahania nastrojów. Pamiętajcie, że współżycie w trakcie ciąży to też aktywność!

Jakie są korzyści z ćwiczenia w ciąży?

Aktywność fizyczna w ciąży daje wiele korzyści. Pomaga zredukować dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, ułatwia poród i pozwala w szybszym czasie wrócić do formy po porodzie. Ćwiczenie podczas ciąży daje większe poczucie kontroli nad ciałem, co przydaje się podczas porodu, a także po nim, gdy pojawia się potrzeba zaopiekowania się dzieckiem. To świetny sposób, by wzmocnić cały organizm, a to zawsze przydatne w czasie połogu i pierwszych miesięcy z maluchem.

Jakie są ograniczenia ruchowe w trakcie ciąży?

Sport to zdrowie, jednak nie wszystkie dyscypliny i ćwiczenia są zalecane w ciąży. Dla kobiet ciężarnych wskazane są m.in. treningi na rowerze stacjonarnym, ale nie jazda na zwykłym rowerze. Zalecane są ćwiczenia wzmacniające na pośladki, plecy, ręce, nogi, z oporem i z lekkim obciążeniem, ale nie większym niż 5 kg. Można też uczęszczać na pływalnię. Nie zaleca się natomiast wszelkich sportów stwarzających ryzyko wstrząsów i urazów. Świetną formą aktywności fizycznej dla przyszłych mam jest joga i spacery, także z kijkami.