Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2018-04-05 14:05:36
Autor zdjęcia/źródło: Aktywne szkoły Multisport @ Zaprojektowane przez Freepik
Syndrom biernego rodzica to tzw. pasywne rodzicielstwo. Bierność w tym przypadku może być świadoma bądź nie, a przejawia się w głównej mierze tym, że nie pozwalamy dziecku decydować samodzielnie w wielu podstawowych kwestiach. Bierność polega zarówno na braku ograniczeń i jasno sprecyzowanych granic, jak i na braku rozmowy, a nawet nie interesowaniu się tym co robi dziecko: jak się bawi, uczy, jak spędza wolny czas, jakich ma przyjaciół, jak się kłóci z bratem, o czym marzy i czego się boi…
W pogoni za „nowoczesnym” i „trendy” rodzicielstwem może się okazać, że gubimy podstawy i wydaje się, że dziecko wychowuje się samo. Często zwalamy problem na wymagającą pracę lub nierówny podział obowiązków co nie zmienia jednak sytuacji w której dziecko nie ma autorytetu. Niekiedy brak czasu przeradza się w nieustanne podkopywanie fundamentów rodzicielstwa i już nie umiemy ze sobą rozmawiać. Dziecko, które „może wszystko” nie potrafi decydować odpowiedzialnie, a to, że rodzic często decyduje za nie bez konsultacji i w pośpiechu, nie pozwala mu rozwijać swojej samodzielności.
Ups. Wcale się nie dzieje, tak jak myślisz. Otóż, to bardzo częsta sytuacja, kiedy chcemy poprawić relację z dzieckiem i wpada nam do głowy pomysł by być jego najlepszym przyjacielem, czy przyjaciółką. Niestety, nie tędy droga. Rola rodzica również opiera się na zaufaniu, ale jest pewna różnica. Przyjaciel nie jest tą osobą, która nie zgadza się na wszystko i na wszystko pozwala. Jeśli wpadamy na pomysł zaprzyjaźnienia się z własnym dzieckiem warto sięgnąć po książkę Jaspera Juula „Nie z miłości”. Prawidłowy rozwój dziecka umożliwiają naturalne granice, które oswajają dziecko z zasadami, które obowiązują wszystkich na co dzień. Weźmy przykład przekroczenia pewnych granic. W takiej sytuacji zwykle przyjaciel zamienia się w pasywnego rodzica, który pokornie patrzy jak pod jego skrzydłami rośnie młoda osoba nieporadna emocjonalnie i nie umiejąca odnaleźć się w środowisku.
- Poczucie odrzucenia u dziecka.
- Trudności dziecka w nawiązywaniu bliższych relacji.
- Trudności w relacji z partnerem w późniejszym wieku, a nawet niechęć do założenia rodziny, która kojarzy się z ciężarem.
- Niska samoocena.
- Zaburzenia emocjonalne lub psychiczne, np. depresja.
Kiedy jesteśmy przewlekle przemęczeni i nie poświęcamy swojego czasu rodzinie zarażamy tą postawą pozostałych członków rodziny. Dzieci uczą się od rodziców, że wspólnie spędzany czas nie jest cenny, a jest tylko wymuszonym, nudnym obowiązkiem. Podejście i zaangażowanie rodzica jest podstawą także w budowaniu więzi z dzieckiem. W ten sposób nie wychowuje, a hoduje się młodą osobę, która nie potrafi rozmawiać. Pasywny rodzic = pozbawione radości i energii dziecko.
Nawet jeśli odkryjesz, że jesteś biernym rodzicem, nie pora się załamywać, piętnować i oskarżać. Na co dzień mamy setki sytuacji wychowawczych dziennie i zawsze można naprawiać błędy, których z drugiej strony nie da się też uniknąć całkowicie. Mam nadzieję, że już czujesz się lepiej i masz więcej energii na to, by zmienić zasady wychowywania swojego dziecka. Zacząć można zawsze.
Każdy to przyzna, że kluczem do więzi rodzica z dzieckiem jest rozmowa. „Kochanie jak minął dzień?”, „Co Ci się dzisiaj przydarzyło?” to podstawowe pytania, które powinny padać w każdym domu. Daj dziecku się wypowiedzieć i słuchaj z uwagą. Nie jest powiedziane, że nagle masz mieć z dzieckiem te same pasje, ale warto wymieniać się nawet tym co różni. Opowiadaj dziecku też o sobie i o tym co Ci się przytrafiło w ciągu dnia. W ten sposób dzielicie się ważnymi częściami swojego życia.
Chcesz być fit mamą i jednocześnie mieć zdrowe dziecko? Rozwiązaniem są pomysły na wspólną aktywność fizyczną. Według zaleceń WHO dzieci powinny spędzać co najmniej godzinę dziennie wykonując wysiłek fizyczny. Może to być wesoła wycieczka rowerowa, wspólne jeżdżenie na rolkach, a nawet hulajnodze. Możecie zapisać się na basen lub siłownię. Ważne żeby wybrać aktywność, która nie nudzi, a sprawia radość.
Jesteś mamą z Dolnego Śląska? Super! Właśnie tutaj uruchomiono program Aktywne Szkoły MultiSport. Fundatorem Programu jest Benefit Systems, twórca karty MultiSport. Program skierowany jest do szkół i rodziców, a wszystko po to by motywować dzieci do wysiłku fizycznego i uświadamiać jak ważny jest sport dla zdrowia już od najmłodszych lat. Więcej dowiesz się tutaj>>
Gry komputerowe odłóżmy gdzieś na bok i pokażmy dziecku jak świetnie można się bawić bez używania jakiejkolwiek technologii. Można wspólnie czytać książki, gotować, czy grać w planszówki. Ważne żeby działaniom towarzyszył dobry humor i atmosfera otwartości. Przy planszówkach doskonale się rozmawia, a także obserwuje zachowania dziecka. Dowiesz się czy Twoje dziecko umie rywalizować, przegrywać, jest wytrwałe, czy odpuszcza i szybko się poddaje.
Najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa to właśnie wspólne wycieczki te małe i te duże. Nie musisz od razu planować wyjazdu na Hawaje. Wystarczy, że wybierzecie się na spacer do pobliskiego lasu, albo nad jezioro. Wystarczy zwiedzać pobliskie miejscowości w których kryją się i czekają na Was wspaniałe zabytki. Wystarczy w wakacje krótki wypad na mazuty, w góry, czy nad morze. Cenne są też regularne wycieczki do dziadków. Wystarczy, że tylko uruchomisz wyobraźnie i zadecydujesz jaki kawałek świata chcesz pokazać dziecku.
Z pewnością syndrom biernego rodzica nie jest łatwo pokonać z dnia na dzień. Ta zmiana wymaga czasu i po pierwsze, najważniejsze musisz zacząć od siebie. Jeśli znajdziesz czas na odpoczynek, łatwiej Ci będzie zaangażować się w wychowanie dziecka. Być może takim odpoczynkiem okażą się wspólne wycieczki rowerowe albo inna aktywność na świeżym powietrzu. Zawsze można zacząć na nowo i cieszyć się ze zmian w relacji z dzieckiem. Zatem wstajemy z kanapy, wyłączamy telewizor i pielęgnujemy rodzinne relacje.
Masz swoją metodę na spędzanie czasu z rodziną w aktywny sposób? Pochwal się w komentarzu pod artykułem. Być może inni rodzice potrzebują inspiracji właśnie od Ciebie!
CZYTAJ TEŻ:
Więcej aktywności w codzienności: Aktywna Szkoła na start!
Dobry kontakt z dzieckiem: 5 niezawodnych sposobów aby go mieć!
Aktywni nie tylko w świecie wirtualnym – brak aktywności fizycznej jest niebezpieczny dla dzieci!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.