Opublikowany przez: ULA
Zrozumieć nastolatka
Aby dobrze zrozumieć zachowania agresywnego nastolatka, należy uwzględniać jego aktualny etap rozwoju emocjonalno – społecznego. 14-latek znajduje się w okresie tzw. buntu młodzieńczego, który niejednokrotnie prowadzi do walki z samym sobą ale i z otoczeniem.
Powody agresji
Powodów agresji może być wiele i niekoniecznie do końca zrozumiane przez samego zainteresowanego. Warto się zastanowić na początku w którym momencie nastąpiły widoczne objawy zmian w zachowaniu dziecka i połączyć to ze zmianami zachodzącymi w środowisku rodzinnym (np. strata kogoś bliskiego, zmiana miejsca zamieszkania, konflikty – problemy rodzinne itp.) ale i w środowisku szkolnym (zmiana szkoły, zmiana rówieśników, zainteresowań itp.).
Te wszystkie aspekty poboczne stają się niezwykle istotne, by znaleźć punkt zaczepny drastycznej zmiany zachowania syna. Ponadto warto by również zastanowić się, czy dziecko nie doświadczyło jakiegoś głębszego problemu osobistego (np. nieszczęśliwa miłość, odrzucenie przez towarzystwo itp.).Rozmowa z nastolatkiem nie należy do najłatwiejszych. Wymaga dużej dozy cierpliwości, zrozumienia i akceptowania dziecka jako osoby.
Trzeba akceptować nastolatka jako własne dziecko, jako osobę, lecz nie należy akceptować jego zachowania.
Okres buntu
Młodzież w okresie buntu jest bardzo wyczulona na wszelkiego rodzaju słowa, stwierdzenia, które mogłyby w najmniejszym stopniu oceniać ich jako osobę. Dlatego też ważne jest uświadamianie mu w czasie rozmowy, że się go kocha, ale że zachowania jakie prezentuje są niedopuszczalne i wymagają przemyślenia i zmiany.
Jeżeli mama czuje, że sytuacja ją przerasta, warto zawsze szukać wsparcia u pedagoga i/lub psychologa szkolnego lub w innej instytucji środowiskowej. Dobrze na takie spotkania zabrać męża, by zrozumiał, że siłą siły nie zwalczy, jedynie sytuacja może się zaognić.
Szczerze polecam zapoznać się z pozycjami literatury poradniczej m.in. „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” Adele Faber i Elaine Mazlish. A dla młodego człowieka polecam zapoznać się z książką „7 nawyków skutecznego nastolatka” Covey Sean.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.73.*.* 2018.07.01 13:03
Mam to samo syn ma 13lat i ciagle jest na nie caly czas wyzywa mlodsza siostre odkat sie urodzila synem nie idzie wytrzymac ciagle robi chalas bije ja przeklina ze smieciami nie wyjdzie z psem tez niechce wagarowal juz lata temu do szkoly nie chodzi z rękoma sie rzuca co robic?
178.235.*.* 2018.01.04 19:21
A wiec czytam te rady i coz nie do konca tak jest..Ja probowalam wynagrodzic synowi brak ojca i oczywiscie dawalam ale niczego nie wymagalam bylo ok ...wtedy teraz syn ma 17 lat i traktuje mnie jak jego ojciec z ktorym przezylam pieklo...jeszcze mnie nie uderzył ale to chyba kwrstia czasu..probowalam juz wszystkiego pukalam do wszystkich instutucji..i co?zero pomocy ,a w domu jest coraz gorzej. Boje sie ze zanim odbedzie sie sprawa w sadzie dojdzie do jakiejś tragedii..nie wiem co robic jestem bezradna popadlam w depresje a syn sie swietnie bawi i radzi mi abym zdechla..
192.157.*.* 2017.09.25 15:55
Cytat: "Mam ten sam probleb bardzo kocham syna i zrobilabym dla niego wszystok" To dlatego nastolatek jest agresywny, właśnie. Oprócz miłości i akceptacji (bardzo ważne), trzeba dawać nastolatkowi obowiązki i stawiać granice (też bardzo ważne). Postawa dawania a nie oczekiwania powoduje "rozpuszczenie" nastolatka. To błąd rodzica, a nie nastolatka. Tyle w ogromnym skrócie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.