Opublikowany przez: Familiepl 2022-09-23 09:29:53
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Keren Fedida on Unsplash
Początek roku szkolnego to trudny czas, zwłaszcza dla rodziców pierwszoklasistów raz dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola. Emocje związane z rozłąką z najbliższymi, nowa grupa rówieśnicza, nowe zasady i sposoby postępowania. Zdarza się jednak, że w kontaktach z rówieśnikami nasze dziecko pod wpływem emocji i wydarzeń staje się obiektem agresji. Co wtedy robić?
Kiedy nasze dziecko opowiada nam, że Staś go ugryzł, popchnął albo uderzył, a Ksawery kopnął, to warto przyjrzeć się bliżej takiej sprawie. Być może był to jednorazowy wybryk kolegi, ale niepokojące jest, jeśli takie czyny się powtarzają.
Porozmawiajmy z naszym dzieckiem, aby zawsze informowało Panią o takim wydarzeniu, bo niestety, opiekunki i nauczyciele nie wszystko widzą. Dowiedzmy się również od naszego dziecka, co dokładnie się stało, pomóżmy mu nazwać emocje, jakie czuło (złość, lęk, smutek) i koniecznie przypomnijmy, że nikogo nie wolno bić, również jego. Ważne, żeby dziecko ze strachu przed zachowaniem kolegi lub koleżanki, nie zamknęło się w sobie i nie przyjęło postawy ofiary.
Porozmawiajmy również sami z wychowawcą. Jeśli sytuacja się powtarza, a inne dziecko ciągle jest agresywne także w stosunku do innych dzieci – koniecznie poruszmy tę kwestię z dyrektorem przedszkola lub szkoły.
W przypadku przedszkolaków dyrekcja może jedynie rozmawiać z rodzicami dziecka i sugerować np. potrzebę konsultacji w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli jednak sytuacja jest niebezpieczna, a dziecko stwarza zagrożenie dla innych, dyrektor placówki może skierować wniosek do sądu rodzinnego, z prośbą o przyjrzenie się sytuacji w tej rodzinie.
W przypadku szkoły dyrektor ma nieco więcej możliwości w związku ze zmianą przepisów w Ustawie o resocjalizacji z 9 czerwca 2022. W związku w tym od września 2022 nie musi on zawiadamiać o każdym przypadku popełnienia karalnego czynu przez ucznia, ale może sam nakazać mu na przykład naprawienie szkody lub wykonanie prac na rzecz szkoły (za zgodą rodziców).
Natomiast każdą przemoc lub jej eskalację w przypadku naszego dziecka warto zgłaszać wychowawcy, a w przypadku braku reakcji również dyrekcji szkoły, bo do reagowania na wszelkie przypadki przemocy rówieśniczej dyrektora szkoły zobowiązuje art. 68 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy - Prawo oświatowe, które mówi w punkcie 3, że dyrektor sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne; natomiast w punkcie 6 – iż wykonuje on zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę.
W przypadku braku reakcji na naszą skargę, warto poprosić dyrektora szkoły o pisemne uzasadnienie braku takiej reakcji, co może być podstawą złożenia przez nas skargi do kuratorium.
Pewnym rozwiązaniem może być również nauczyciel wspomagający przydzielony do konkretnej klasy lub ucznia. Jednak według przepisów może on być przydzielony wyłącznie w przypadku, gdy dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
CZYTAJ TEŻ >> Jaka temperatura jest wymagana w szkole dla zajęć stacjonarnych?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.