Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2014-09-25 15:47:27
Adopcja komórek jajowych to sposób na macierzyństwo dla kobiet, które z różnych powodów nie mają już swoich jajeczek. Przyczynami takiego stanu mogą być m.in. przedwczesne wygaśniecie jajników lub terapia onkologiczna. Wskazaniami do in vitro z komórkami dawczyń są również nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego, obciążenia genetyczne lub wielokrotne poronienia.
Dzięki adopcji jajeczek kobieta może otrzymać w pełni wartościowe komórki jajowe od anonimowej dawczyni i urodzić zdrowe dziecko. Niewątpliwą zaletą tej metody jest jej wysoka skuteczność wynosząca około 55%.
Skąd się biorą jajeczka?
Dawczynią może zostać kobieta do 32 roku życia, absolutnie zdrowa i taka, która urodziła przynajmniej jedno dziecko. Jej dziecko lub dzieci muszą być zdrowe. Dawczynie przechodzą dokładne badania i testy, pod względem wirusologicznym i genetycznym.
Często dawczyniami komórek jajowych zostają również pacjentki, przystępujące do procedury in vitro, z powodu niepłodności występującej po stronie partnera. Są to zdrowe kobiety, u których po stymulacji hormonalnej, pobiera się wiele komórek jajowych, z których część pacjentki przekazują do adopcji dla potrzebujących par.
Zasady dawstwa komórek jajowych są dostosowane i zgodne z ze wszystkimi obowiązującymi wymaganiami prawnymi i medycznymi. Możliwość zostania dawczynią jajeczek jest obwarowane bardzo rygorystycznymi warunkami wg surowych norm Unii Europejskiej.
Proces adopcji
Coraz więcej klinik specjalizujących się w problemie niepłodności w Polsce oferuje tę metodę, jako jedną z form leczenia. Przystępując do programu adopcji oocytów (komórek jajowych) w Klinice InviMed biorczyni otrzymuje 72-godzinny dostęp do szczegółowej bazy danych banku komórek jajowych, gdzie dawczynie podały bardzo dokładne dane na swój temat, w tym zamieściły zdjęcia z dzieciństwa, informacje o kolorze oczu, włosów, wzroście, wykształceniu oraz zainteresowaniach. Pozwala to na odpowiedni dobór komórek jajowych pod względem fenotypu do oczekiwań biorców. InviMed posiada dużą bazę dawczyń o różnych fenotypach.
Komórki jajowe pobrane od dawczyń są zamrażane i w ten sposób oczekują na adopcję. Rozmrożone jajeczka są zapładniane poza ustrojem kobiety metodą IVF (in vitro fertilisation), a następnie umieszczane w jamie macicy biorczyni. Pacjentka zostaje wcześniej przygotowana hormonalnie na przyjęcie zarodka.
Czas oczekiwania na in vitro z komórkami dawczyń w InviMed jest krótki - na zabieg czeka się od 1 do 3 miesięcy, w zależności od tego czy komórki są już dostępne, czy będą dopiero pobierane od dawczyni.
Bezpieczeństwo
Dane uczestniczek programu adopcji komórek jajowych, zarówno biorczyń jak i dawczyń są w pełni anonimowe, objęte specjalnymi klauzulami poufności. Dla bezpieczeństwa procedury dane dawczyń i biorczyń są przechowywane osobno.
Nad przebiegiem procesu od strony administracyjnej czuwa koordynatorka programu, która przez cały czas jego trwania pozostaje w stałym kontakcie z pacjentką, tj. odpowiada na wszelkie pytania, i pomaga w dopełnianiu formalności.
Dzięki swojej wysokiej skuteczności adopcja komórek jajowych jest metodą, na którą coraz częściej decydują się kobiety marzące o macierzyństwie.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Niepłodność - kiedy czekanie to za mało? >>
Długo czekacie na dziecko? Zobacz jak radzą sobie inni przyszli rodzice!
94.254.*.* 2016.11.01 09:03
Jestesmy Po podejsiu do Invitro z dawca komörki,mam 40 lat ..czy ktos ma podobne doswiadczenia w ten kwestji...jakie sa szanse?
89.191.*.* 2015.07.01 14:04
Niedługo podchodzimy do in vitro z kd w invimedzie, wybraliśmy już dawczynię, z moją grupą krwi, kolorem oczu, włosów (widzieliśmy jej zdjęcie z dzieciństwa). Trochę się stresujemy, ale jednocześnie jesteśmy dobrej myśli, bo klinika ma w tej dziedzinie spore doświadczenie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.