Święta Bożego Narodzenia to również najbardziej stresujący okres w całym roku. Jest tyle do zrobienia – zakupy, prezenty, gotowanie, sprzątanie, wysyłanie życzeń, dekorowanie domu – to wszystko zajmuje sporo czasu. A przy tym, każda pani domu pragnie, aby święta były wyjątkowe i niezapomniane. A jak to osiągnąć? Wystarczy dobre rozplanowanie zajęć i obowiązków na najbliższe tygodnie, aby nie tylko uniknąć przedświątecznego stresu, ale również cieszyć się wspaniałym bożonarodzeniowym czasem.
Plan działania należy rozpocząć jak najwcześniej – najlepiej już od najbliższego tygodnia.
Tydzień: 28 listopad – 4 grudzień
W tym, jeszcze dość odległym tygodniu warto porozmawiać z dziećmi o prezentach mikołajkowych i gwiazdkowych. Dzieci na pewno mają swoje ukryte marzenia odnośnie zabawek, które chciałyby dostać. Podpytajmy je i napiszmy wspólnie list do Świętego Mikołaja. Nie zapomnijmy zostawić listu na parapecie, stawiając obok kubeczek mleka i talerzyk z ciasteczkiem (można również list wrzucić do skrzynki pocztowej).
Zróbmy spis osób do których zamierzamy wysłać kartki z życzeniami, oraz tych, do których życzenia poślemy mailem lub SMS-em. Następnie kupmy potrzebną ilość kartek i znaczków.
Okres przedświąteczny to także dobry czas, aby wspomóc organizacje charytatywne. Przeglądnijmy nasze ubrania i zabawki dzieci. Na pewno są wśród nich takie przedmioty, których już nie używamy. Może warto je zebrać i oddać na cele charytatywne?
Jeśli zamierzamy przeprowadzić gruntowne sprzątanie w naszym domu, włącznie z myciem okien i praniem firanek to zróbmy to jak najszybciej. Później może „zepsuć” się pogoda, a i czas będziemy mieć wypełniony innymi zajęciami. W porządki zaangażujmy „płeć brzydką”. Trzepanie dywanów czy mycie okien to praca – w sam raz dla nich.
Tydzień: 5 grudzień – 11 grudzień
Najwyższy czas, aby pomyśleć o ozdobach choinkowych. Jeśli mamy zamiar sami z dziećmi zrobić łańcuchy, to już należy kupić odpowiednią ilość kolorowego papieru, „złotka” i bibuły. Dzieci uwielbiają być angażowane w takie przedsięwzięcia, więc pokażmy im, jak robi się łańcuchy – a na efekty ich pracy nie będziemy długo czekać. Z wydmuszek możemy zrobić domowe bombki – oblepiając je bibułą, a z kolorowego papieru – pawie oczka.
Jeśli zamierzamy upiec ciasteczka piernikowe to… jest już pora, aby to zrobić! Pierniki z reguły muszą kilka dni poleżeć, żeby nieco zmięknąć. Więc nie zwlekajmy, tylko zróbmy odpowiednie ciasto, wykrójmy z niego wspaniałe kształty, a potem włóżmy do piekarnika i patrzmy jakiej pięknej nabierają barwy. Nie zapomnijmy również ozdobić je lukrem i… zrobić dziurki w tych, które zamierzamy zawiesić na choince.
Początek grudnia, to czas, aby zastanowić się nad wigilijnym menu. Może warto wypróbować nowe przepisy? A jeśli wigilia ma być dla większej liczby osób, można uzgodnić z członkami rodziny, kto jaką potrawę przygotuje, aby nie wszystko było na „naszej głowie”.
Prezenty – nieraz sprawiają naprawdę sporo kłopotu. Przejdźmy się po sklepach, przeglądnijmy strony internetowe i wybierzmy dla każdego „niepowtarzalny” prezent. Pamiętajmy, iż im wcześniej kupimy prezenty, tym większy mamy wybór i pewność, że wszystkie podarunki dotrą do nas przed świętami.
Tydzień: 12 grudzień – 18 grudzień
Na około 10 dni przed świętami, warto rozpocząć dekorowanie domu, aby trochę zaczarować pejzaż. Jeśli na dworze nie ma śniegu wykonajmy śnieżynki z bibuły i naklejmy je na szybę. Można również kupić gotowe naklejki przedstawiające na przykład bałwanka, Św. Mikołaja, czy szopkę.
Zróbmy przegląd naszych płyt z kolędami. Jeśli ich nie mamy lub mamy niewiele to dokupmy coś fajnego. O tej porze w sklepach jest „zatrzęsienie” tego typu muzyki.
Święta to czas wyjątkowy, ale czy nasze dziecko też o tym wie? Zna tradycję ubierania choinki, wie dlaczego pasterka jest w nocy, a na wigilijnym stole znajduje się 12 potraw? Usiądźmy razem z dzieckiem, choć na chwilę, i porozmawiajmy jaki wymiar mają te święta, o co w nich chodzi i dlaczego są dla nas tak ważne.
Już najwyższy czas, aby wysłać do rodziny i znajomych kartki świąteczne. Jeśli już zaczynają nadchodzić do nas kartki z życzeniami, to przygotujmy miejsce, gdzie je wyeksponujemy. Może to być miejsce na kominku, na wolnej półce lub… możemy nawlec je na sznurek i rozwiesić w pokoju.
Zróbmy ostatnie porządki przedświąteczne.
Tydzień: 19 grudzień – 22 grudzień
Początek tygodnia powinniśmy przeznaczyć na zakupy. Kupmy wszystkie te rzeczy, które nie zepsują się do świąt – w tym cukierki na choinkę!
Jeśli zamierzamy mieć w tym roku żywą choinkę, to najlepiej kupić ją w doniczce i do wigilii potrzymać na balkonie lub w ogrodzie.
Nie zapomnijmy kupić opłatków!
Zapakujmy wszystkie prezenty i schowajmy tam, gdzie dzieci ich nie znajdą. Przygotujmy sztuczną choinkę (może będzie trzeba zróbić jej „prysznic”) i powycierajmy z kurzu bombki i inne ozdoby choinkowe. Sprawdźmy oświetlenie.
Ozdóbmy drzwi wejściowe stroikiem lub światełkami i ubierzmy w lampki drzewko przed domem.
Zaangażujmy dzieci w robienie uszek lub pierogów. Dla maluchów to będzie extra zabawa, a dla nas pomoc małych rączek. Po ulepieniu, finalny produkt włóżmy do zamrażarki.
Sprawdźmy czy wigilijny obrus jest czysty i wyprasowany. Zastanówmy się również nad dekoracją stołu. Kupmy mały stroik, świece, oraz sianko.
Jeśli nie zamierzamy kupować ciast, to jest już pora zakasać rękawy i zająć się pieczeniem. Zapach pieczonego makowca czy sernika przeniesie nas w „świat świątecznych aromatów”.
Sprawdźmy, czy mamy czyste i uprasowane ubrania, w których będziemy spożywać kolację wigilijną. Jeśli nie – to jeszcze jest czas na ostatnie przepierki.
23 grudzień
Dzisiaj zróbmy barszcz, przygotujmy śledzie i ryby w galarecie.
Zróbmy ostatnie zakupy – chleb, wędlina, owoce – tym powinien zająć się nasz mężczyzna.
Wieczorem ubierzmy z dzieciakami choinkę – nie zapomnijmy powiesić na niej słodyczy.
Do końca dnia wyślijmy życzenia świąteczne SMS-em i mailem, aby odbiorca zdążył je przeczytać przed pierwszą gwiazdką.
24 grudzień
Rano odkurzmy mieszkanie.
Przygotujmy kompot z suszonych owoców, karpia i pozostałe potrawy na wigilijny stół.
Nakryjmy do stołu, ubierzmy się odświętnie i… wyczekujmy pierwszej gwiazdki.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.11.17 13:36
Pewnie.. najlepiej sobie wszystko rozplanować.. potem już z górki!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.