Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-04-15 11:29:00
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Problem z zasypianiem często miewa bardzo błahe przyczyny. O ile nie jest on spowodowany stresem czy złym stanem zdrowia – istnieje spora szansa, że do jego rozwiązania wystarczą niewielkie zmiany w otoczeniu lub Twoich nawyków związanych z zasypianiem. Oto 7 rad, po których z pewnością lepiej zaśniesz.
To częstszy niż myślisz powód, dla którego wielu ludzi ma kłopoty z zasypianiem. Często jednak zdarza się, że przez lata na tyle przyzwyczaimy się do zbyt twardego lub niewygodnego materaca – na tyle, że w ogóle nie upatrujemy w tej kwestii przyczyny naszych kłopotów ze snem. Spora część naszego społeczeństwa ma niestety niewłaściwie dobrane materace. Efektem tego może być nie tylko problem z zasypianiem czy budzenie się w nocy (gdy jest nam zwyczajnie niewygodnie), ale przede wszystkim problemy zdrowotne (np. bóle kręgosłupa, karku, głowy lub kończyn). Aby temu zapobiegać, rozważ wymianę materaca na bardziej komfortowy (np. z pianki temoelastycznej, która „zapamiętuje” ułożenie ciała). Dobierz materac także do swojej wagi oraz wzrostu.
Stara poduszka sprawia, że budzisz się z obolałym karkiem? A może masz kołdrę, pod którą stale Ci zimno lub zbyt gorąco? Wymień kołdrę i poduszkę na nowe – najlepiej takie z lekkich materiałów, zapewniających komfort termiczny przez cały rok. Dobrym rozwiązaniem będzie także poduszka i kołdra hipoalergiczna.
Nie od dziś wiadomo, że częsta wymiana pościeli na świeżą poprawia jakość snu. To ważne zwłaszcza, jeśli jesteś alergikiem. Pamiętaj, że w pościeli mogą gromadzić się roztocza, alergeny oraz kurz, które powodują np. problemy z oddychaniem i nasilają objawy alergii. Warto mieć więc w domu przynajmniej kilka kompletów pościeli, aby móc odpowiednio często je wymieniać. Poza tym liczą się także walory estetyczne! Komplet pościeli w pięknych wzorach i kolorach z pewnością sprawi, że będziesz kłaść się i wstawać w choć odrobinę lepszym nastroju.
Nasz organizm posiada wbudowany „zegar”, który domaga się wypracowania pewnych schematów, jeśli chodzi o pory snu i aktywności. Jeśli więc stale zaburzasz jego funkcjonowanie, kładąc się o różnych, bardzo nieregularnych porach czy dosypiając w ciągu dnia – nic w tym dziwnego, że spokojny sen przychodzi Ci z trudem. Organizm stale „wybijany z rytmu” nie może wypracować odpowiednich nawyków i w pełni się zregenerować. Ustal więc stałą porę pójścia do spania (np. nie później niż o 23) tak, aby przesypiać co najmniej 7-8 godzin. W sypialni warto umieścić tradycyjnym analogowy budzik, a telefon zostawić w innym pomieszczeniu, żeby nie kusił przed spaniem, a tym samym – nie zaburzał wydzielania się melatoniny, niezbędnej do poczucia senności. Budzik ustaw takim miejscu, żebyś nie musiał na niego patrzeć podczas zasypiania, zwłaszcza jeśli masz z tym problem. Patrzenie na zegar może spowodować tylko nasilenie presji snu, a to z kolei negatywnie odbije się na finalnej godzinie, o której zaśniesz.
Przed snem masz w zwyczaju załatwiać wiele spraw, siedzieć w Internecie lub oglądać telewizję? Nadmiar rozpraszających bodźców może powodować trudności z wyciszeniem się. W konsekwencji często po położeniu się nie możesz zasnąć przez długi czas. Ostatnie godziny dnia poświęć więc z dala od bodźców wywołujących intensywne emocje – wycisz się, weź relaksującą kąpiel, posłuchaj spokojnej muzyki.
Częstym powodem problemów ze snem jest niewłaściwa dieta – a zwłaszcza ciężkostrawne lub zbyt obfite posiłki, spożywane w ostatnich godzinach dnia. Mogą one nie tylko powodować problemy trawienne i kłopoty z zasypianiem, ale także częste budzenie się w nocy, a nawet koszmary. Dlatego staraj się nie jeść ok. 3-4 godziny przed pójściem spać. Ostatnim posiłkiem w ciągu dnia powinna być lekkostrawna kolacja. Unikaj także kawy, herbaty oraz gazowanych napojów z kofeiną lub dużą zawartością cukru (działają pobudzająco).
Należysz do osób, które przed snem w łóżku bawią się telefonem, a nawet śpią z urządzeniem obok głowy? Przed snem odłóż urządzenie z dala od łóżka, a najlepiej całkowicie je wycisz, aby ewentualne dźwięki powiadomień nie zakłócały Twojego snu. Najlepszym sposobem jest jednak pozbycie się telefonu z sypialni, o czym wspominaliśmy już wcześniej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.