Opublikowany przez: Kasia P. 2018-11-07 19:36:17
Autor zdjęcia/źródło: unsplash
To prawda, że filozofia zero waste jest coraz popularniejsza. Bardzo dobrze! Dzięki modzie na troskę o generowane przez nasze domy odpady, stajemy się coraz bardziej świadomi. Każdy nazywa to po swojemu, ale najbliższym memu sercu określeniem jest właśnie Ekodom. Mam nadzieję dzięki tym prostym zasadom zarazić Cię myśleniem o ograniczaniu produkcji odpadów. Wiele z Was zna już pewnie Bei Johnson. To mistrzyni zero waste, której dom produkuje zaledwie słoik odpadów rocznie. Nie nakłaniam do takiej rewolucji, bo z doświadczenia wiem, że pewnych zmian warto się uczyć małymi krokami. To po prostu trzeba polubić. Gotowa?
Jeśli rozejrzysz się w hipermarkecie po wózkach z którymi spacerują klienci szybko zauważysz, że odpłatność za foliowe torebki niewiele zmieniła, jeśli chodzi o naszą świadomość związaną z generowaniem odpadów. Większość kupujących woli wydać pieniądze na plastikowe torebki. Odłącz się od tego grona i polub zakupy z płóciennymi torebkami. Foliówki to prawdziwa zmora tych, którzy troszczą się o środowisko. Chodzi zatem o ich wyeliminowanie. Postaw zatem na mniejsze torebki na warzywa i owoce na wagę i dużą torbę na zakupy w której pomieścisz wszystko.
Woda z kranu w naszym kraju jest całkowicie zdatna do picia. Po co więc wydawać pieniądze na wodę butelkowaną? Zadbaj o Ekodom i swoją kieszeń za jednym zamachem i pij wodę z kranu. Przydatny może też okazać się po prostu dzbanek filtrujący.
Masz w swojej łazience mnóstwo, mnóstwo kosmetyków? Wszystkie w plastikowych opakowaniach? Właśnie! Warto zacząć zwracać na opakowania uwagę. Kolejnym krokiem do zero waste jest maksymalne wyeliminowanie opakowań z tworzyw sztucznych. Jeśli tylko odwiedzisz sklep zielarski lub sklep z naturalnymi kosmetykami szybko zauważysz, że można kupić bardzo dobrej jakości kosmetyki w przyjaznych dla środowiska opakowaniach, np. mydło czy szampon w kostce. Na tym eksperymencie zyska też twoja uroda. Sprawdziłam J
Czy wiesz, że Polacy wyrzucają aż 2 miliony ton jedzenia do kosza? Pora przestawić się na oszczędne zakupy. Planuj menu na najbliższy tydzień tak, by jedzenie się nie psuło. A jeśli lubisz to rób zakupy mniejsze, ale częstsze. To także zmiana, która ucieszy Twoją kieszeń.
Lwią część rzeczy, które chcemy wyrzucić z domu, ktoś inny przygarnąłby z radością. Dlatego zanim wyrzucisz np. ubrania, popytaj czy nie ma miejsca do którego mogłabyś je oddać. Ta zasada świetnie się sprawdza zwłaszcza wśród młodych mam, które puszczają w obieg ciuszki dla dzieci, ponieważ te szybko z nich wyrastają, prawda? Dlaczego nie robić tego samego z własnymi ciuchami. Meble z kolei można wystawić na wielu portalach za symboliczną cenę. Zatem zanim coś wyrzucić albo pomyśl o nowym zastosowaniu dla tej rzeczy, albo nad tym komu mogłaby się ona przydać.
Artykuł okazał się przydatny? Masz swoje zasady zero waste?
Zostaw mi swój komentarz pod artykułem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.