Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-03-08 12:24:37
Autor zdjęcia/źródło: @materiał partnera artykułu
Chociaż ciąża jest bardzo radosnym okresem, kobiecie często towarzyszą różne obawy. W głowie rodzi się wiele pytań – zarówno o prawidłowy rozwój płodu, jak i zmiany wynikające z rodzicielstwa. Obawom nie sprzyjają również dolegliwości, np. ból pleców w ciąży, zgaga, zaparcia czy wzdęcia. To wszystko wpływa na samopoczucie, które zmienia się jak w kalejdoskopie: od przygnębienia po euforię i odwrotnie. Można jednak temu skutecznie zaradzić.
Jesteś tym, co jesz. Dlatego prawidłowe odżywianie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również samopoczucie. Musisz więc zadbać, aby w codziennym menu nie zabrakło żadnych składników odżywczych. Niech jadłospis będzie bogaty w witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Unikaj natomiast podjadania słodyczy, które – choć pomogą w chwilowej poprawie nastroju – wpłyną niekorzystnie na sylwetkę.
Warto przy tym pamiętać, aby codzienną dietą pokryć zapotrzebowanie energetyczne. Złe samopoczucie może bowiem wynikać ze znacznego spadku energii. W okresie ciąży kaloryczność posiłków należy zwiększyć w II i III trymestrze o odpowiednio: 360 kcal i 475 kcal[1].
Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowa i masz „zielone światło” od ginekologa na uprawianie sportu, postaw na aktywność fizyczną. Ruch przyczynia się do spadku kortyzolu (hormonu stresu) i jednocześnie podnosi poziom endorfin (hormonów szczęścia)[2]. Już sam energiczny marsz na świeżym powietrzu wpływa na poprawę samopoczucia. Podobnie działa pływanie – aktywność, która jednocześnie pomaga zlikwidować ból pleców w ciąży.
Stres i zmęczenie to dodatkowe czynniki, które mogą obniżać nastrój. Dlatego musisz znaleźć czas na relaks – w dowolnej formie. Może to być np. drzemka w ciągu dnia, wizyta w gabinecie kosmetycznym czy SPA, a nawet krótki wypad za miasto.
Na gorsze samopoczucie mogą wpływać także dokuczliwe dolegliwości. Ból pleców w ciąży, zgaga, wzdęcia czy hemoroidy potrafią uprzykrzyć okres oczekiwania na dziecko. Aby nie pogorszyć nastroju, warto od razu reagować na nieprzyjemne objawy, np. poprzez stosowanie odpowiedniej diety czy odpoczynek.
Ciąża nie jest okresem usłanym różami, dlatego nie musisz udawać, że wszystko przebiega idealnie. Nieprzespana noc, osłabienie, poranne mdłości czy inne dolegliwości – to czynniki, przez które nie zawsze będziesz wyglądać jak ciężarna z okładki czasopisma. Od czasu do czasu możesz mieć gorszy dzień – pozwól sobie na chwilę słabości, zamiast dążyć do perfekcjonizmu. Pamiętaj jednak, aby ciąża nie stała się wymówką w dbaniu o siebie i beztroskim wylegiwaniu się w łóżku.
Na koniec ostatnia rada: dokładnie wsłuchuj się w swoje potrzeby. Dzięki temu unikniesz spadku formy i zachowasz dobre samopoczucie.
[1] https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/dieta-w-ciazy-jaka-jest-kalorycznosc-diety-dla
[2] https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/hormony-steruja-organizmem-czlowieka
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.