Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-05-04 08:41:14
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Dziś zatem chcielibyśmy się skupić właśnie na tym, jakie powinno być właściwe oświetlenie do pokoju dziecka, żeby spełniało wszystkie warunki, było bezpieczne, praktyczne, a przy tym również przyjemne dla oka.
Zacznijmy od zupełnej podstawy, czyli od tego, ile lamp w pokoju maluch tak w ogóle powinno się znaleźć. Odpowiedź na to jest jedna, choć często nie wzbudza entuzjazmu pytających, gdyż jak to często bywa „to zależy”. Od czego? Od wielu mocno zróżnicowanych czynników. Za najważniejszy możemy uznać wiek dziecka oraz zróżnicowane potrzeby na poszczególnych etapach rozwoju.
W przypadku noworodka możemy na przykład zainstalować kilka kinkietów oraz ewentualnie jedną mocniejszą lampkę w przestrzeni, w której będziemy dziecko przewijać. Nie potrzebujemy nadmiernej ilości punktów świetlnych ani lampy sufitowej, która mogłaby podrażniać delikatne oczy dziecka leżącego w łóżeczku.
U nieco starszych dzieci, które samodzielnie poznają już świat raczkując lub przemieszczając się na własnych nóżkach światło główne bardzo się przydaje. Warto także zastanowić się nad zamontowaniem wygodnej i praktycznej lampki nocnej.
Dzieci powyżej 2., 3. roku życia z chęcią zaczynają wykonywać rozmaite prace plastyczne. Dla nich powinniśmy przygotować przestrzeń do pracy, w której umieścimy odpowiednią lampę zadaniową. Przyda się ona później przy biurku małego przedszkolaka lub ucznia.
Równie ważny jest dobór odpowiedniego natężenia oświetlenia w pokoju dziecka. Jak już wspomnieliśmy, w pierwszych miesiącach życia nie musi być ono specjalnie intensywne. Wystarczy standardowe oświetlenie główne, mające około 100 lx, gwarantujące bezpieczne przemieszczanie się oraz wykonywanie wszelkich prostych czynności manulanych bez konieczności włączania dodatkowej lampy.
W przypadku dzieci, które potrzebują lampki zadaniowej, na przykład do biurka, musimy zapewnić już nieco więcej światła. Zaleca się, żeby cała przestrzeń robocza była oświetlona równomiernie, bez cieni, które mogłyby nadmiernie męczyć wzrok. Natężenie światła w tym przypadku musi być większe i wynosić ok 500 lx, co gwarantuje pełen komfort pracy podczas tworzenia małych i dużych arcydzieł.
Wybór produktów oświetleniowych do pokoju dziecka jest naprawdę szeroki. Zanim przejdziemy jednak do kwestii typowo stylistycznych, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo małych użytkowników.
Do pokoju maluchów trzeba wybierać oprawy oświetleniowe, wyróżniające się trwałością i solidnością. Powinny być wykonane z tworzyw odpornych na uszkodzenia, a w razie wystąpienia ewentualnych zniszczeń – nie zagrażających zranieniem.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy lampa nie nagrzewa się zbyt mocno po włączeniu. Warto wybierać produkty z osłoniętym źródłem światła, z oprawą wykonaną tak, żeby nie mogła doprowadzić do poparzenia.
Teoretycznie stylistyka produktów do pokoju dziecięcego to kwestia mocno indywidualna. W sklepach można znaleźć lampy dopasowane niemal do wszelkich prywatnych upodobań.
Warto jednak pamiętać o jednej istotnej rzeczy. Gdy kupujemy oświetlenie do pokoju dziecka, zdecydujmy się na produkty jak najbardziej uniwersalne o neutralnym wyglądzie. Mają one przecież posłużyć najczęściej przez dłuższy czas. W przypadku małych odkrywców zainteresowania i gusty zmieniają się często niczym w kalejdoskopie, więc wybór lamp tematycznych, nawiązujących do ulubionych postaci z bajek, szybko może okazać się nietrafiony.
Zdecydowanie lepiej użyć lamp o trwałej i przyjemnej dla oka konstrukcji niż wykorzystywać popularne w danym momencie motywy. Chyba że chcemy regularnie kupować nowe lampy i lampki do pokoju dla naszych dzieci.
Na koniec nie można zapominać o włącznikach światła. Niby niewielki element, a jednak pozwala zarządzać całym oświetleniem w pomieszczeniu.
W pokojach dla dzieci często rekomenduje się, żeby umieszczać je na nieco mniejszej wysokości, żeby dziecko mogło samodzielnie włączać światło.
Z tego samego względu powinno się zadbać o to, żeby włączniki były trwałe oraz proste w obsłudze, by małe rączniki mogły nimi łatwo operować nimi, bez zagrożenia dla ich zdrowia. W końcu pokój dziecka to królestwo najmłodszych. Muszą zatem czuć się w nim w pełni swobodnie.
Funkcjonalny i praktyczny system oświetleniowy pozwala na stworzenie przyjemnych i bezpiecznych warunków do zabawy. Warto zatem poświęcić na jego zbudowanie nieco czasu – dla komfortu, bezpieczeństwa i przyjemności małych odkrywców.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.