Opublikowany przez: Kasia P. 2015-06-25 12:03:45
Psychoterapia dziecięca budzi sprzeczne uczucia. Z jednej strony dlaczego nasze dziecko miałoby być bardziej szczere, leżąc u obcego człowieka na kanapie i, opowiadając mu swoje przeżycia. Z drugiej jednak strony sami coraz częściej decydujemy się na pomoc psychologa lub psychoterapeuty, kiedy odczuwamy taką potrzebę. Są wreszcie takie sytuacje, kiedy pomoc terapeutyczna jest niezbędna i nie ma przed czym się bronić. Podajemy pięć powodów dla których warto wybrać się na terapię z dzieckiem, nawet tym najmłodszym.
Huśtawka uczuciowa
Emocje bywają trudnym tematem. Jeśli właściwie je wyrażamy nasze dziecko uczy się tego od nas i również potrafi je okazywać. Pamiętaj jednak , że okazywanie uczuć jest umiejętnością, którą dziecko dopiero poznaje. Niektóre dzieci mają blokady w okazywaniu uczuć. Zdarza się, że nie potrafią odwzajemnić całusa mamy i zachowują się dość chłodno. Z drugiej strony bywają dzieci, które budzą rodziców w środku nocy po to by się troszkę poprzytulać, nie bacząc na to, że mama o szóstej wstaje do pracy. Jeśli dziecko zachowuje się na tym polu niestabilnie warto poszukać przyczyny już na wczesnym etapie problemu.
Gdy dziecko nie czuje zainteresowania…
Znasz sytuację kiedy dziecko jest markotne i apatyczne? Oczywiście każde dziecko takie bywa od czasu do czasu, a zwłaszcza w chorobie, ale bywają dzieci, których smutek atakuje na dłużej. Nasze dzieci też może dopadać depresja i stres. Musimy być naprawdę bacznymi obserwatorami, by wyczuwać ich gorsze okresy. Ważna jest także szczerość i silne więzi, choć czasem mimo tego, że bardzo się staramy, dziecko woli opowiedzieć o przyczynie smutku komuś obcemu.
Gdy rosną potrzeby…
Bunt 2-latka, a potem? Kolejne bunty! Jak już raz się zacznie to nie ma końca. Konflikty z dzieckiem są czymś naturalnym. Nie załamuj się, jeśli sama próbujesz wszystkich metoda, a mimo to Twój uparciuch stoi w miejscu i robi się coraz gorzej. Jeśli rozjemcą nie może być dziadek, babcia, lub dobra ciocia to zapytaj o pomoc Eksperta. Częstą przyczyną konfliktów są narastające potrzeby dziecka, które wpędza rodziców w olbrzymie poczucie winy, kiedy nie wszystkie widzi misie mogą być zaspokojone. Pamiętaj to Ty jesteś rodzicem, najlepszym jakim możesz być!
Nie potrafisz mnie słuchać! Nie rozumiesz mnie!
To okrzyki typowe dla nastolatków. Zdarzają się jednak już młodszym dzieciom. Zawsze trzeba pracować nad szczerością i komunikacją. Czasami jednak zapracowany rodzic przegrywa na tym polu. To nie Twoja wina, takie są czasy i zdarza się to nawet najlepszym rodzicom. Jeśli Twoje dziecko czuje się przez Ciebie ignorowane, dołóż wszelkich starań, żeby znowu nawiązać z nim więź, nawet jeśli ma to oznaczać wspólną wizytę u terapeuty.
Najpiękniejsze rodzicielskie plany, kiedyś zderzą się z rzeczywistością i mogą wtedy wypaść…blado. Nie można się jednak załamywać i łamać rąk. W takiej sytuacji trzeba działać. Do niedawna temat psychoterapii był tematem tabu, ale te czasy odeszły już w niepamięć. Czasami warto po prostu skorzystać z porad Eksperta. Jest to potrzebne zarówno dziecku, jaki i rodzicom.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.