Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-15 14:23:38
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Juan Encalada on Unsplash
W życiu czteromiesięcznego niemowlaka zachodzą następne zmiany. Coraz bardziej interesuje się otoczeniem, lubi przebywać w towarzystwie innych dzieci i dorosłych. Maluch lubi obserwować swoje odbicie i potrafi się już świadomie śmiać. Coraz bardziej reguluje swój rytm dobowy. Sprawdź, jak przebiega rozwój j umysłowy i fizyczny w 4. miesiącu życia oraz poznaj kilka rad dla rodziców, jak powoli stymulować rozwój niemowlaka.
Spis treści:
4 miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny
4 miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy
4 miesiąc życia dziecka: co może niepokoić
4 miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój niemowlaka
W 4. miesiącu życia niemowlak zazwyczaj podwaja swoją wagę. Je w miarę regularnie, co 3-4 godziny.
Maluch także śpi coraz bardziej regularnie, potrzebuje ok. 3 drzemek w ciągu dnia, w nocy (jeszcze nie zawsze) potrafi przespać już nawet 6 godzin.
>>>Czytaj też: Kasza na noc dla niemowlaka – czy pomoże dziecku przespać całą noc?
Czteromiesięczne niemowlę potrafi trzymać główkę leżąc na brzuszku, a także kiedy jest w pozycji pionowej u ciebie na ręku,
Wszystko co jest w zasięgu, trafia do buzi: rączki, nóżki, zabawki – jest to tzw. faza oralna. Maluch w ten sposób przygotowuje się do jedzenia pokarmów innych niż mleko. Mamy obawiają się, że maluch biorąc wszystko do buzi zakazi się bakteriami znajdującymi się na przedmiotach i na ziemi. Jednak nie ma potrzeby, by wszystko dezynfekować i sterylizować. Potrzebne dziecku ciała odpornościowe znajdują się zarówno w mleku mamy, jak i w mleku modyfikowanym. Biorąc zabawki do buzi maluch je oblizuje i ssie, uczy się rozpoznawać twardość, wielkość, temperaturę, fakturę, czasem już smak. Faza oralna często bywa mylona z początkiem ząbkowania.
Maluch chwyta zabawki bez użycia kciuka – na to przyjdzie czas. Potrafi trzymać tylko jedną zabawkę - jeśli chce chwycić nowy przedmiot, poprzedni “wypada” z rączek.
Czteromiesięczny maluch jeszcze samodzielnie nie siedzi – nie wskazane jest więc sadzanie go w fotelu, obłożonego poduszkami lub u siebie na kolanach, na dłużej. Maluch chce coraz częściej obserwować świat, lepiej więc na razie kłaść go na brzuszku, co pomaga mu się rozglądać i jednocześnie ćwiczyć mięsnie szyi. Maluch lubi teraz też być noszony “przodem do świata”, na ręku albo w nosidełku.
Maluch coraz bardziej interesuje się otoczeniem. Lubi „przeglądać się” w lustrze, chociaż nie wie, że to co tam widzi, to swoje odbicie. Lubi kolorowe zabawki i orientuje się, że jeśli wyciągnie rączkę, to czasem uda mu się zdobyć zabawkę. Sprawdza się teraz maty edukacyjne i wszelkie zabawki, które można rozwiesić nad maluchem, które może obserwować i po nie sięgać.
>>>Czytaj też: Wybieramy zabawki wspierające rozwój malucha!
W 4. miesiącu życia dziecka rodzice mogą w końcu cieszyć się świadomym i głośnym śmiechem malucha. Niemowlak potrafi już także odpowiadać uśmiechem na uśmiech. To ważny etap w rozwoju dziecka, na który czekają rodzice.
Pamiętaj, żeby zawsze reagować na płacz dziecka. To pozwoli mu czuć się pewnie, że nie jest samo, a ty się nim opiekujesz. Płacz jest jeszcze jedynym sposobem sygnalizowania, że coś “jest nie tak”.
Czteromiesięczny niemowlak nie lubi być sam. Uwielbia towarzystwo zarówno dorosłych, jak i innych dzieci. Jeśli w domu nie ma starszego rodzeństwa, które może bawić się w tym samym pokoju, możesz zapraszać znajomych z dziećmi lub spotykać się z innymi mamami w klubikach lub kawiarniach dedykowanych mamom z dziećmi.
Zbyt dużo fałdek - nieraz nazywane i lubiane przez babcie “okrąglutkie” dziecko. Jeśli się niepokoisz, że maluch jest jednak zbyt okrągły, poproś o zważenie podczas wizyty kontrolnej, sprawdzenie na siatce centylowej i ewentualnie konsultacje z lekarzem w celu modyfikacji karmienia.
Niemowlak często marudzi i się wierci - może to być oznaką tego, że chce się rozglądać i szuka lepszej pozycji. W 4. miesiącu niemowlak odczuwa także większą konieczność ruchu, nie lubi być zbyt długo w jednej pozycji 0- w głębokim wózku, łóżeczku albo na leżaczku.
Szmery w sercu – podczas badania przez pediatrę, możesz usłyszeć, że maluch ma szmery w sercu. Zazwyczaj na etapie rozwoju są to tzw. szmery czynnościowe lub “niewinne” spowodowane zaburzeniami liniowego przepływu krwi w sercu w okresie wzrostu.
Nagraj śmiejące się lub gęgające dziecko np. telefonem, a następnie odtwórz nagranie, by maluch posłuchał swojego głosu. Obserwuj jego reakcje.
Róbcie miny do lustra.
Mów do niemowlaka bardzo prostymi zdaniami i czekaj na reakcję.
Śpiewaj mu piosenki – to świetnie kształtuje rozwój umysłowy dziecka.
Bibliografia:
Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa1995.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.