Opublikowany przez: Familiepl 2020-08-11 13:34:09
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ashton Bingham on Unsplash
Jesteśmy zajęci i zabiegani, zawalanie codziennymi obowiązkami, szkołą, treningami i zajęciami pozalekcyjnymi. Ale warto czasem się zatrzymać i znaleźć chwilę, aby popatrzeć, jak z trudnościami radzi sobie nasze dziecko. Wskażemy Ci 3 sposoby, które pomogą dziecku zbudować większą odporność psychiczną i lepiej radzić sobie z problemami.
CZYTAJ TEŻ >> Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka? RADZIMY!
Negatywne wydarzenia mogą rodzić negatywne myśli, które mogą dziecko przytłaczać. Dobrze jest nauczyć dziecko, jak sobie radzić z negatywnymi myślami.
Zły dzień w szkole, krytyka nauczyciela albo kolegów – dla dzieci to ważne. Takie wydarzenia mogą rodzić negatywne myśli i zły obraz siebie. Dlatego nie wystarczy, że powiesz dziecku, że wszystko będzie dobrze albo, że to minie.
Wprowadź w swoim domu metodę dociekliwego detektywa. Co to znaczy? Naucz dziecko krytycznie myśleć wyciągać wnioski. Pomogą w tym odpowiednie pytania. Na przykład, gdy młody człowiek zamartwia się, że już nigdy nie poprawi oceny semestralnej z matematyki, możesz mu pomóc rozłożyć to zadanie na czynniki pierwsze i zmienić jego myślenie. Zapytaj: „Dlaczego myślisz, że to prawda?” i „Jakie są dowody, które mogą nie być prawdziwe?” Naucz je kwestionowania swoich myśli i udowodnienia, że się myli. Wskaż dziecku, aby pomyślał „Mogę poprawić swoją ocenę z matematyki, intensywnie się ucząc, prosząc o pomoc i odrabiając zadania domowe."
Złość, smutek czy niepokój to naturalne emocje. Naucz dziecko, że wszystkie emocje są dobre i można nimi odpowiednio zarządzić. Dziecko, które będzie potrafiło nazwać emocje, łatwiej też nauczy się je oswajać i reagować na nie.
Gdy młody człowiek, powie: „Trzsnałem drzwiami, bo byłem zły, bo..” – to już połowa sukcesu. Można mu teraz pokazać inne metody radzenia sobie ze stresem – na przykład głębokie oddychanie, czy zaciskanie i rozluźnianie pięści – ale niekoniecznie np. popychanie kolegi.
Jeśli rodzice powtarzają dziecku „Nie bój się”, „Nic się nie stało” – uczą je zaprzeczać swoim emocjom i umniejszają im, wskazując, że nie są ważne. Pokaż dziecku, że ma wybór jak reagować na swoje emocje.
Dobrze, jeśli młody człowiek od najmłodszych lat ma świadomość, że może wpływać na swoje życie. Ucz dziecko, że jego postępowanie może dać zmianę – na przykład systematycznie ucząc się języka obcego, łatwiej zda test na koniec miesiąca. Rozwiązujcie wspólnie problemy – pokaż dziecku metodę małych kroczków.
Naucz je myśleć realistycznie, ale działać pozytywnie.
Źródło rozwiązań:www.psychologytoday.com
CZYTAJ TEŻ:
>> Nowa choroba dzieci - lekarze ostrzegają!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.