3 sposoby jak wychować silne psychicznie dziecko - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

3 sposoby jak wychować silne psychicznie dziecko

3 sposoby jak wychować silne psychicznie dziecko

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ashton Bingham on Unsplash

Dzieci napotykają na swojej drodze podobne trudności, jak dorośli. Ale wyzwania i niepowodzenia są nieuniknione - dlatego warto nauczyć dziecko, jak sobie z nimi radzić.

Jesteśmy zajęci i zabiegani, zawalanie codziennymi obowiązkami, szkołą, treningami i zajęciami pozalekcyjnymi. Ale warto czasem się zatrzymać i znaleźć chwilę, aby popatrzeć, jak z trudnościami radzi sobie nasze dziecko. Wskażemy Ci 3 sposoby, które pomogą dziecku zbudować większą odporność psychiczną i lepiej radzić sobie z problemami.

CZYTAJ TEŻ >> Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka? RADZIMY!

1. Naucz dziecko myśleć realnie

Negatywne wydarzenia mogą rodzić negatywne myśli, które mogą dziecko przytłaczać. Dobrze jest nauczyć dziecko, jak sobie radzić z negatywnymi myślami.

Zły dzień w szkole, krytyka nauczyciela albo kolegów – dla dzieci to ważne. Takie wydarzenia mogą rodzić negatywne myśli i zły obraz siebie. Dlatego nie wystarczy, że powiesz dziecku, że wszystko będzie dobrze albo, że to minie.

Wprowadź w swoim domu metodę dociekliwego detektywa. Co to znaczy? Naucz dziecko krytycznie myśleć  wyciągać wnioski. Pomogą w tym odpowiednie pytania. Na przykład, gdy młody człowiek zamartwia się, że już nigdy nie poprawi oceny semestralnej z matematyki, możesz mu pomóc rozłożyć to zadanie na czynniki pierwsze i zmienić jego myślenie. Zapytaj: „Dlaczego myślisz, że to prawda?” i „Jakie są dowody, które mogą nie być prawdziwe?” Naucz je kwestionowania swoich myśli i udowodnienia, że się myli. Wskaż dziecku, aby pomyślał „Mogę poprawić swoją ocenę z matematyki, intensywnie się ucząc, prosząc o pomoc i odrabiając zadania domowe."

2. Ucz dziecko radzić sobie z emocjami

Złość, smutek czy niepokój to naturalne emocje. Naucz dziecko, że wszystkie emocje są dobre i można nimi odpowiednio zarządzić. Dziecko, które będzie potrafiło nazwać emocje, łatwiej też nauczy się je oswajać i reagować na nie.

Gdy młody człowiek, powie: „Trzsnałem drzwiami, bo byłem zły, bo..” – to już połowa sukcesu. Można mu teraz pokazać inne metody radzenia sobie ze stresem – na przykład głębokie oddychanie, czy zaciskanie i rozluźnianie pięści – ale niekoniecznie np. popychanie kolegi.

Jeśli rodzice powtarzają dziecku „Nie bój się”, „Nic się nie stało” – uczą je zaprzeczać swoim emocjom i umniejszają im, wskazując, że nie są ważne. Pokaż dziecku, że ma wybór jak reagować na swoje emocje.

3. Dziecko działaj – ale pozytywnie!

Dobrze, jeśli młody człowiek od najmłodszych lat ma świadomość, że może wpływać na swoje życie. Ucz dziecko, że jego postępowanie może dać zmianę – na przykład systematycznie ucząc się języka obcego, łatwiej zda test na koniec miesiąca. Rozwiązujcie wspólnie problemy – pokaż dziecku metodę małych kroczków.

Naucz je myśleć realistycznie, ale działać pozytywnie.

Źródło rozwiązań:www.psychologytoday.com

CZYTAJ TEŻ:

>> Nowa choroba dzieci - lekarze ostrzegają!