Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-09 16:59:43
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
W 3. miesiącu życia dziecka zachodzą duże zmiany. Maluch więcej czuwa i w tym czasie obserwuje otoczenie i własne ciało. Zdecydowanie nie lubi zostawać sam i mamy pewność, że świetnie rozpoznaje swoich rodziców. Teraz zaczyna kształtować się osobowość. Co jeszcze zmienia się w 3. miesiącu życia dziecka?
Spis treści:
3. miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny
3. miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy
3. miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój 3-miesięcznego niemowlaka
3. miesiąc życia dziecka: co może niepokoić w rozwoju niemowlaka
3-miesięczne dziecko zaczyna w świadomy sposób panować nad swoim ciałem. To duża zmiana, która zachodzi w rozwoju malucha. Pory snu i karmienia stają się bardziej uregulowane, a czuwający maluszek jest bacznym obserwatorem i lubi się śmiać. Jakie jeszcze zmiany zachodzą w rozwoju 3-miesięcznego niemowlaka?
W 3. miesiącu życia dziecka zanikają odruchy noworodkowe, czyli odruch Moro, pełzania i chwytania.
Zaczynamy zauważać różnice w zachowaniu pomiędzy dziećmi.
Potrafi chwytać lekkie przedmioty – chwyt nie jest jeszcze zbyt pewny, dlatego większe i cięższe zabawki szybko mu wypadają z rączek. Najlepsze są teraz lekkie grzechotki, lusterka itp.
Maluszek zaczyna widzieć w 3 wymiarach - śledzi ruch przedmiotu.
W 3. miesiącu życia dziecko zaczyna wkładać piąstki to buzi – to nowy sposób na poznawanie swojego ciała.
Ciekawe: kiedy maluch wkłada piąstki i zabawki do buzi, obficie się ślini. To normalne, ponieważ ślinianki już pracują prawidłowo, ale dziecko nie nauczyło się jeszcze regularnie połykać śliny. Trzeba często wycierać maluszkowi buzię, żeby nie doszło do podrażnienia skóry.
Położony na brzuszku malec unosi już główkę. Jednak nadal najpewniej czuje się w pozycji na plecach
Regulują się wypróżnienia - są znacznie rzadsze niż w 1. i 2. miesiącu życia. Pamiętaj jednak, że normą jest kilka kupek dziennie, jak i jedna tygodniowo. Zaleca się obserwowanie dziecka, czy zrobienie kupki nie sprawia mu kłopotu, co mogłoby świadczyć o zatwardzeniu. Należy także sprawdzać, czy prawidłowo przybiera na wadze, zwłaszcza przy większej liczbie wypróżnień. W wieku 3 miesięcy maluchowi zazwyczaj przybywa ok. 120 g/tydzień.
Pod koniec 3. miesiąca maluch potrafi utrzymać symetrię ciała, czyli leżąc na plecach, potrafi ułożyć głowę prosto, w osi tułowia, a to z kolei zapewnia mu większą stabilność i ułatwia odrywanie kończyn od podłoża, żeby się nimi bawić.
3-miesięczne dziecko ma już bardziej wyregulowany sen i potrafi podnosić główkę, jednak nadal nie powinno być kładzione do snu na brzuszku. Ważna jest także temperatura w pokoju maluszka, która w nocy nie powinna przekraczać 20 stopni C. Dlaczego te dwa elementy są tak ważne? W tym wieku, bardzo rzadko, ale jednak czasem dochodzi do zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z tego względu warto korzystać z elektronicznej niani, która rejestruje oddech dziecka i odgłosy w pomieszczeniu, w którym jest maluch.
Jeśli obawiasz się, że maluszkowi jest zimno w temperaturze 20 stopni C lub niższej, sprawdzaj jego kark. Jeśli nie jest zimny, maluszkowi jest ciepło - zimne rączki lub nóżki wcale nie świadczą o tym, że jest mu zimno.
>>> Czytaj też: Prekoncepcja: jak kobieta i mężczyzna mogą zwiększyć szansę zajścia w ciążę
Maluch robi się ciekawy otaczającego go świata i bardzo nie lubi być sam. Jest to czas, kiedy warto zorganizować dziecku miejsce w pomieszczeniu, w którym coś robimy i pozwolić mu się przyglądać. Można umieścić maluszka w specjalnym leżaczku, jednak nie na wiele godzin.
Maluch pilnie śledzi otoczenie i osoby, żywo reagując na zmiany, np. miny, które do niego robisz lub dźwięki: zmiana tembru głosu, śpiewanie sprawiają, że maluch wydaje różne okrzyki i guga.
Pokazuj maluszkowi kolorowe zabawki, wkładaj je do rączki, by ćwiczył chwytanie.
Kładź dziecko na brzuszku i przemieszczając się mów do niego, czytaj i śpiewaj, zmieniaj natężenie i tembr głosu - będzie chciał się rozglądać i podążać za głosem, ćwicząc mięśnie.
Masuj maluszka! Codzienny, delikatny masaż zapewni dziecku dodatkową stymulację i sprawi, że maluszek będzie czuł się bezpiecznie.
Brak umiejętności zachowania symetrii ciała.
Brak unoszenia głowy z podłoża lub utrzymywania jej pod kątem 45 stopni przez dłuższą chwilę.
Zabawa tylko jedną rączką, np. unoszenie i wkładanie tej samej rączki do buzi, chwytanie zabawki zawsze tą samą dłonią.
Brak reakcji na dźwięki w otoczeniu i zainteresowania tym, co się dzieje wokół.
Pamiętaj jednak, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Jeśli coś cię niepokoi, porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym twoje dziecko. Oceniając rozwój dziecka, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników.
Bibliografia:
Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa1995.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.